Czy ktoś zatrzyma Vettela? - przed GP Malezji

Pierwszy wyścig sezonu bez większych problemów wygrał Sebastian Vettel, rok temu w Malezji też wygrał Niemiec, a drugi był Mark Webber. Zasadne jest więc pytanie - czy na Sepang ktoś zatrzyma mistrza świata i jego zespół?

Łukasz Czechowski
Vettel w Australii wygrał startując z pole position, przez cały wyścig jego zwycięstwo nie było zagrożone, a przecież w jego bolidzie nie było Systemu Odzyskiwania Energii Kinetycznej. W Malezji KERS będzie już zamontowany w samochodach Red Bulla, a to oznacza dodatkowe konie mechaniczne i kolejne części sekundy urwane na czasie każdego okrążenia. - Mamy wiele informacji o ogumieniu po pierwszym wyścigu i liczymy na to, że nasze samochodu będą jeszcze szybsze w Malezji. Chcę znaleźć się na podium i napić się trochę szampana - zapowiada Mark Webber, który przed rokiem w Malezji był drugi, dwa tygodnie temu w Australii - piąty.
Grupa pościgowa za Red Bullami będzie zapewne liczna. Mimo dość przeciętnych testów, na inaugurację szybki był Lewis Hamilton w McLarenie, a Sepang to jeden z jego ulubionych torów. - Myślę, że przed nami kolejny dobry wyścig - powiedział. Apetyt na sukces ma także zawsze groźny Fernando Alonso, zawiedziony nieco po Australii. - Wiemy, że musimy poprawić nasze wyniki. Z drugiej strony jesteśmy świadomi, że nasz ostatni rezultat nie był katastrofą. Będziemy mieli kilka drobnych poprawek na wyścig. Nie będą to znaczące zmiany - przyznał Hiszpan przed weekendem. Vettel faworytem bukmacherów -> Wyścig w Malezji powinien dać odpowiedź na kilka nurtujących pytań - czy świetny występ Witalija Pietrowa był "wypadkiem przy pracy" czy zwiastunem świetnej formy Rosjanina i Lotus Renault; w jakiej dyspozycji są Mercedesy i Williamsy, które w Australii nie dojechały do mety; czy znowu szybcy będą kierowcy Saubera - Sergio Perez zajął siódme miejsce, ale później został zdyskwalifikowany za niezgodność bolidu z regulaminem technicznym. Wyścig w Malezji charakteryzuje się wysokimi temperaturami powietrza i nieprzewidywalną pogodą. - W bolidzie czujemy się jak w piekarniku. Kierowcy muszą być dobrze przygotowani fizycznie do tego wyścigu. Musimy pić dużo płynów przez cały weekend, żeby się nie odwodnić - wyjaśnia Button, który doświadczył też na własnej skórze konsekwencje kapryśnej aury - w 2009 roku będąc kierowcą Brawn GP wygrał dramatyczny, przerwany przez sędziów z powodu ulewy, wyścig.
Nie bez znaczenia będzie również to, jak w wysokich temperaturach będą sprawowały się opony Pirelli. Przedstawiciele włoskiego koncernu przewidują, że degradacja będzie na tyle znaczna, że możemy spodziewać się nawet czterech pit stopów. Tor Sepang został wybudowany w 14 miesięcy, a pierwsze Grand Prix odbyło się w roku 1999. Obiekt uważany jest za jeden z najnowocześniejszych w kalendarzu. Inauguracyjny wyścig wygrał walczący o mistrzostwo Eddie Irvine (Ferrari). Kierowcy mają do przejechania 56 okrążeń mającego 5,543 km długości toru. Czytaj również: http://www.sportowefak...zwyciezcy/ > Poprzedni zwycięzcy http://www.sportowefak...ull-wideo/ > Okrążenie toru Sepang w symulatorze Red Bull http://www.sportowefak...p-malezji/ > Kierowcy McLarena przed GP Malezji http://www.sportowefak...p-malezji/ > Kierowcy Lotus Renault przed GP Malezji http://www.sportowefak...p-malezji/ > Kierowcy Red Bulla przed GP Malezji http://www.sportowefak...w-malezji/ > Pirelli przewiduje trzy lub cztery pit stopy w Malezji http://www.sportowefak...p-malezji/ > Kierowcy Mercedesa przed GP Malezji Harmonogram weekendu: Piątek, 8.04 4:00 - 1. trening 8:00 - 2. trening Sobota, 9.04 7:00 - 3. trening 10:00 - kwalifikacje Niedziela, 10.04 10:00 - wyścig