WTCC: W Argentynie rządził Citroen. Kolejne zwycięstwo Loeba

Jose Maria Lopez i Sebastien Loeb wywalczyli po jednym zwycięstwie w dwóch wyścigach na torze Termas de Rio Hondo, otwierających nowy sezon WTCC.

Rafał Lichowicz
Kwalifikacje przed inauguracyjną rundą nowego sezonu WTCC zdominowali kierowcy Citroena, którzy wywalczyli 14 z 15 punktów przyznawanych podczas rywalizacji o rozstawienie na starcie. Wygrał Jose Maria Lopez, który do wyścigu przed własną publicznością przystąpi w roli głównego faworyta do zwycięstwa.
Mistrz świata nie zawiódł i po walce na początku z Yvanem Mullerem dowiózł do mety pewne zwycięstwo. Była to czwarta wygrana Argentyńczyka na rodzimej ziemi. Podium poza wspomnianym Mullerem uzupełnił Sebastien Loeb. Francuski kierowca, który rozpoczął sezon gościnnym startem w Rajdzie Monte Carlo, zostawił za swoimi plecami trzech kierowców Hondy, na czele z liderem Tiago Monteiro.

Szóste miejsce zajął Norbert Michelisz, najszybszy wśród zawodników prywatnych zespołów. Oczko niżej został sklasyfikowany czwarty z kierowców Citroena Qing Hua Ma. Chińczyk po fatalnym starcie z czwartego pola został minięty przez całą stawkę.

Pierwszy wyścig ukończyło 14 z 18 zgłoszonych kierowców. Odpadli m.in. Rob Huff i Hugo Valente. Francuz, podobnie jak na treningu, rozbił swojego Chevroleta na barierach ochronnych.

Czołówka 1. wyścigu w Argentynie:
1. Jose Maria Lopez (Citroen)
2. Yvan Muller (Citroen) +3,170
3. Sebastien Loeb (Citroen) +7,500
4. Tiago Monteiro (Honda) +14,168
5. Gabriele Tarquini (Honda) +16,322

W drugim wyścigu przy odwróconej kolejności na starcie ponownie nie brakowało emocji. Startujący dopiero z ósmej pozycji Sebastien Loeb już na drugim okrążeniu objął prowadzenie. Francuz, mimo małego doświadczenia w wyścigach, pojechał jak profesor mijając linię mety przed Lopezem, który stracił do Loeba blisko 5 sekund.

Trzecie miejsce po walce z Gabriele Tarquinim zajął Tiago Monteiro. Duet Hondy był minimalnie lepszy do Mehdi Bennaniego. Marokańczyk w prywatnym Citroenie mógł być wyżej, ale stracił sporo czasu po kolizji z Yvanem Mullerem. Wielokrotny mistrz WTCC otrzymał zresztą później karę cofnięcia na starcie do kolejnego wyścigu.

Po dwóch rundach w Argentynie liderem klasyfikacji generalnej cyklu jest Jose Maria Lopez. Kierowca Citroena ma 48 punktów i wyprzedza o pięć drugiego Sebastiena Loeba. Trzeci Tiago Monteiro traci do obrońcy tytułu 20 punktów.