Kuchar, Dytko i Grono inicjatorami nowej, tańszej klasy w Mistrzostwach Polski

Kryzys ekonomiczny, który ogarnął praktycznie cały świat odbija się także na sportach motorowych. W polskich rajdach jeszcze nie jest bardzo widoczny, gdyż w tej chwili mamy przerwę między sezonami, jednak zawodnicy dopinający budżety borykają się z coraz większymi problemami przy poszukiwaniu sponsorów.

Kilku kierowców startujących w RSMP, Tomasz Kuchar, Paweł Dytko i Grzegorz Grono po konsultacji z Główną Komisją Sportów Samochodowych zainicjowało pomysł na obniżenie koszów startów w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski. Polega on na powołaniu nowej klasy, nazwanej "N4 minus". Wstępne szacunki pokazują, że koszt startów w jednym sezonie obniżyłby się o 25 proc., co pozwoliłoby także kierowcom z mniejszymi budżetami walczyć o tytuły mistrzowskie.

Klasa "N4 minus" to samochody klasy N4, ale wyposażone w seryjne skrzynie biegów, seryjne zaciski i tarcze hamulcowe oraz seryjne dyferencjały. Do aut można by stosować tylko zwykłe paliwo i najlepiej, gdyby przed sezonem został wyłoniony jeden dostawca paliw. Wiek kierowców nie miałby znaczenia. Aby klasa powstała, chęć udziału powinno zadeklarować minimum pięciu kierowców, a tytuły byłyby przyznawane jak w każdej innej klasie. Ponadto zawodnicy byliby klasyfikowani w grupie N i oczywiście w "generalce" w poszczególnym rajdzie oraz w całym sezonie. Inicjatorzy wierzą, że pomysł spodoba się środowisku rajdowemu i czekają na deklaracje startów. Do tej pory zainteresowanie nową klasą wyrazili: Paweł Danys, Sławomir Naradowski, Jakub Wysocki, Mariusz Nowocień, Łukasz Złotnicki i Ariel Piotrowski.

Tomasz Kuchar: Po pierwsze chciałem wyrazić wielkie słowa uznania i szacunku dla wszystkich osób, które zainteresowały się pomysłem wprowadzenia małej grupy N, począwszy od samych zawodników, którzy byli w stanie zorganizować pospolite ruszenie, skrzyknąć się i podjąć decyzję, że zrobią coś razem, poprzez wszystkich tunerów, szczególnie Dytko Rent, na wszystkich działaczach, którzy obiecali wprowadzić odpowiednie zmiany i zapisy w regulaminach skończywszy. Nie chcę już teraz przypominać ile razy zapewnialiśmy z kilkoma doświadczonymi kolegami, że na pewno pomysł jest trafiony i że trzeba było go dawno temu zrealizować. Najważniejsze jest to, że spowodowaliśmy, że przynajmniej jedna klasa będzie dużo tańsza i będzie dostępna nie tylko dla zawodników z grubymi portfelami i możnymi sponsorami, ale także dla tych, którzy takich możliwości nie mają, ale są utalentowanymi zawodnikami. Ponadto chciałem zdementować krążące plotki o rzekomym potwornym konflikcie pomiędzy moim zespołem a Andrzejem Górskim, spowodowanego tym, że my proponujemy tanią enkę, a Andrzej na złość wprowadza drogą klasę Open i auta WRC.

Konfliktu żadnego, przynajmniej z naszej strony nie ma. Andrzej wykonuje kawał dobrej roboty i wiele z jego pomysłów jest bardzo trafnych, natomiast nie myli się tylko ten, który nic nie robi. Chciałbym jedynie usłyszeć jasną deklarację Andrzeja, iż dobrze przypuszczam, że auta WRC oraz Open nie będą mogły startować na początku stawki oraz wygrywać poszczególnych rajdów i nie spowoduje to fałszywego wrażenia przekazanego przez media relacjonujące rajdy, że są to domniemani ich zwycięzcy. Kocham ten sport i marzę o rajdach na których będą setki startujących, a determinantą wyników nie będzie sprzęt i budżet, tylko umiejętności załogi. Uważam, że mała grupa N jest pierwszym, lecz bardzo dużym krokiem do osiągnięcia tego celu. Oby tak dalej Panowie, wielkie gratulacje!

Paweł Dytko: Pomysł na obniżanie kosztów uczestnictwa dla kierowców z mniejszymi budżetami od dawna chodził mi po głowie. Dwa lata temu powstała podobna inicjatywa pod nazwą Team 07, ale wtedy kierowcy nie mieli odrębnej klasyfikacji i musieli tymi słabszymi samochodami walczyć normalnie w grupie N. Teraz sytuacja wyglądałaby zupełnie inaczej. Kierowcy mieliby o co jechać i o co walczyć, a wiadomo, że to motywuje i podnosi poziom rywalizacji. Jestem przekonany, że to idealne rozwiązanie na trudne czasy i z pewnością rozstrzygnie dylemat wielu zawodników, brzmiący: jechać taniej, czy zawiesić kask na kołku?

Grzegorz Grono: Myślę, że jest to super pomysł i na pewno będzie się cieszył ogromnym zainteresowaniem. Kiedy rozmawialiśmy z Pawłem o kosztach budowy normalnej N-ki to mało nie umarłem, lecz w trakcie rozmowy przypomnieliśmy sobie o pomyśle Tomasza Kuchara, który to na łamach magazynu WRC podał pomysł stworzenia "klasy N4 minus" jako sposób na ratowanie rajdów. Myślę, że stworzenie takiej klasy uatrakcyjni polskie rajdy i przyczyni się do tego, aby na liście startowej było więcej niż 30 załóg. Po rozmowie z Pawłem i Tomkiem podzwoniłem po kilku osobach i w efekcie powstała lista zawodników mocno zainteresowanych "klasą N4 minus". Trwają też rozmowy z dostawcą paliwa dla tej klasy. Jest to na razie w formie planowania, ale jeden z koncernów już zainteresował się pomysłem.

Komentarze (0)
Zgłoś nielegalne treści

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (880 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (405 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.