MotoGP: Przed wyścigiem o GP Japonii na torze Motegi

Siedem miesięcy po poprzedniej wizycie, mistrzostwa świata MotoGP wracają na coroczny wyścig na tor Motegi - na GP Japonii. W poprzednich dwóch sezonach to właśnie tam rozstrzygała się walka o tytuły mistrzowskie. W tym roku wyścig został przeniesiony na koniec kwietnia i z pewnością nie będzie mieć aż takiego znaczenia dla klasyfikacji generalnej.

Paweł Krupka

Pierwszy wyścig sezonu 2009 odbywał się w zaskakujących okolicznościach. Został rozegrany w poniedziałek ponieważ w niedzielę zawody storpedował deszcz, rzadko spotykany w Bahrajnie. W konsekwencji Casey Stoner odniósł tam swoje trzecie zwycięstwo. Australijczyk w tym roku walczy o odzyskanie korony mistrzowskiej. Fakty mówią że tylko dwukrotnie w erze czterosuwów zwycięzca pierwszego wyścigu nie został mistrzem świata.

Jak do tej pory Stoner nie wygrał jeszcze na Motegi. Najlepszym wynikiem była druga pozycja w ostatnim sezonie. Valentino Rossi wraca na ten tor jako zwycięzca ubiegłorocznej rundy. Tam właśnie przypieczętował swój tytuł.

Motegi powstał jako tor testowy dla Hondy i dlatego motocykliści fabryczni tego zespołu mają dodatkową motywację. Aktualnie motocyklistami Repsol Honda są Dani Pedrosa oraz Andrea Dovizioso. GP Japonii będzie 700. wyścigiem w historii najwyższej klasy rozgrywkowej. Treningi rozpoczną się w piątek 24 kwietnia, a wyścig odbędzie się w niedzielę, 26 kwietnia.