Rajd Lotos: Podwójne zwycięstwo Kuzaja

Rajd Lotos był drugą rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Tegoroczna edycja tej imprezy, tak lubianej przez zawodników, dała się jednak we znaki rajdowym załogom. Wszystko za sprawą wymagających odcinków i zmiennej pogody.

Mateusz Senko

Piątkowy prolog, rozegrany na stadionie żużlowym w Gdańsku był tylko przygrywką do ostrej rywalizacji. 1,4-kilometrowy odcinek wygrał Tomasz Kuchar, już w poprzednim sezonie nazywany "specjalistą od prologów". Drugi ze stratą 0,9 sekundy był Zbigniew Staniszewski, a 0,1 sekundy za popularnym Stanikiem finiszował Leszek Kuzaj. Prawdziwe zmagania rozpoczęły się w sobotni poranek, na oesie o wiele mówiącej nazwie Piekiełko. Odcinek wygrał Kuzaj, dzięki czemu wyszedł na prowadzenie w rajdzie. Niecałą sekundę stracił do niego Bouffier, a 2,6 sekundy za Kuzajem finiszował Sołowow. Przygodę zaliczył Kajetan Kajetanowicz, wypadając z drogi na szybkim fragmencie. Na szczęście skończyło się tylko na straconych sekundach i uszkodzonym przodzie auta. Z zawodów odpadli Kamil Butruk i Piotr Maciejewski.

Trzeci odcinek specjalny, 17-kilometrowe Milwino, został odwołany decyzją delegata PZM do spraw bezpieczeństwa. Powodem były braki w zabezpieczeniu. Czwarty oes ponownie wygrał Kuzaj, jako drugi finiszował Bouffier, a trzeci był Tomasz Kuchar. Na tej próbie z zawodów odpadł Radosław Typa. Silnik w Mitsubishi Lancerze Evo X odmówił posłuszeństwa i załoga Typa/Wisławski była zmuszona wycofać się z rajdu. Przygody miał też Michał Sołowow, który zakopał Peugeota 207 na nawrocie i stracił ponad minutę. Z rajdu odpadł Krzysztof Predko w Suzuki Ignisie S1600. Po pierwszej piątkowej pętli liderował Kuzaj, przed Bouffierem i Kucharem. Straty czasowe w ścisłej czołówce były niewielkie, czwarty Bębenek tracił do Kuzaja niespełna 10 sekund.

Drugi przejazd Piekiełka to kontynuacja zwycięskiej serii Kuzaja, który pokonał o 3,3 sekundy Bryana Bouffier i aż o 8,3 sekundy Michała Sołowowa. Problemy z samochodem miał Michał Bębenek, który stracił prawie 4 minuty i spadł z 4. na 15. miejsce. Oes Milwino wygrał Sołowow, ex aequo z Kuzajem. Trzeci Bouffier stracił 3,3 sekundy, a czwarty Oleksowicz już prawie 18 sekund. Dopiero dziesiąty był Tomasz Kuchar. Kończąca pierwszy dzień rajdu Dąbrówka padła łupem Bryana Bouffier, a oesowe podium uzupełnili Michał Sołowow i Leszek Kuzaj. Na tej próbie z rajdem pożegnał się Maciej Rzeźnik w Swifcie S1600.

Pierwszy dzień Rajdu Lotos zakończył się zwycięstwem Leszka Kuzaja, który pokonał o 7,9 sekundy Bryana Bouffier i o 42,7 sekundy Tomasza Kuchara. Jako czwarty finiszował Zbigniew Staniszewski, piąty był Maciej Oleksowicz, a szósty Kajetan Kajetanowicz. Punktowaną dziesiątkę zamknęli Michał Sołowow, Tomasz Czopik, Łukasz Sztuka i Szymon Ruta. Ogólnie sklasyfikowano 34 załogi, chociaż sporą część z nich "wiozło" SupeRally. Na liście startowej niedzielnego etapu znalazło się 38 samochodów.

Pierwszy oes drugiego etapu wygrał Kuzaj, kontynuując szybkie tempo. Drugi ze stratą 5,5 sekundy finiszował Bouffier, a trzeci Kuchar stracił prawie 8 sekund. Oes został przerwany po wypadku Marcina Abramowskiego, który dachował. Na kolejnej próbie pierwsza trójka dojechała w niezmienionym składzie. Pierwszy był Kuzaj, drugi Bouffier, a trzeci Kuchar. Dziesiąty oes o nazwie Sianowska Huta ponownie wygrał Kuzaj, 3,4 sekundy przed Bouffierem. Na oesowe podium wbił się Staniszewski, pokonując Kuchara o 5,4 sekundy. Próby nie ukończył Szymon Ruta, który przewrócił swojego Peugeota 207 na bok, blokując oes. Po pierwszej pętli w klasyfikacji dnia liderował Kuzaj, 10,8 sekundy przed Bouffierem i 32,6 sekundy przed Tomaszem Kucharem. Czwarty był Sołowow, a piąty Staniszewski, który wyprzedził Kajetanowicza. W klasyfikacji generalnej rajdu również prowadził Kuzaj, który systematycznie powiększał przewagę nad Bouffierem i Kucharem. Czwarty był Staniszewski, a piąte miejsce utrzymywał Oleksowicz, niespełna sekundę przed Sołowowem.

Pierwszy oes drugiej niedzielnej pętli wygrał Bouffier, dwie sekundy przed Kuzajem i 6,4 sekundy przed Staniszewskim. Dało to popularnemu Stanikowi awans na trzecie miejsce w rajdzie. Kolejny oes również padł łupem aktualnego mistrza Polski, który zanotował identyczny czas co Michał Sołowow. Trzeci był Kuzaj, a czwarty Staniszewski. Ostatni oes to mocne uderzenie w wykonaniu Kuzaja, który pokonał Sołowowa o 8,2 sekundy i Bouffiera o niespełna 9 sekund. Kuchar po problemach z samochodem stracił ponad minutę i spadł z czwartego na siódme miejsce w rajdzie.

Drugi dzień Rajdu Lotos padł łupem Leszka Kuzaja, który pokonał Bryana Bouffiera o 16,6 sekundy. Jako trzeci, ze stratą 55,9 sekundy finiszował Michał Sołowow. Czwarty w klasyfikacji dnia był Zbigniew Staniszewski, piąty Kajetan Kajetanowicz, a szósty Maciej Oleksowicz. Tomasz Czopik finiszował siódmy, a dziesiątkę zamknęli Kuchar, Butruk i Chmielewski, najszybszy w klasie R2B. W klasyfikacji generalnej rajdu triumfował Leszek Kuzaj, 24,5 sekundy przed Bryanem Bouffier. Trzecie miejsce, ze stratą pomad dwóch minut zajął Zbigniew Staniszewski. Czwarty był Sołowow, piąty Kajetanowicz, a jako szósty finiszował Oleksowicz. Po awarii auta na siódmym miejscu znalazł się Kuchar, a ósemkę zamknął Czopik. Dziewiąty Maliński zanotował życiowy wynik, podobnie jak dziesiąty Stefanicki, najszybszy w A7.