W tym artykule dowiesz się o:
Karol Basz (karting)
To był mieszany rok dla polskiego kartingowca. W poprzednim sezonie udało mu się zdobyć Puchar Świata, a w tegorocznych imprezach było trochę mniej sukcesów. W marcu Karol Basz okazał się najszybszy podczas zawodów na włoskim torze La Conca i wygrał prestiżowe WSK Champions Cup. W kwietniu natomiast awaria pozbawiła Polaka szans na zdobycie mistrzostwa WSK Super Master Series. Ostatecznie Basz został sklasyfikowany na trzecim miejscu. [ad=rectangle] Karol Basz miał także pecha w kartingowych mistrzostwach Europy. Awarie lub rywale pozbawiali Polaka szans na osiągnięcie dobrego wyniku. Krakowianin w końcowej klasyfikacji został sklasyfikowany na 11. pozycji.
Na zakończenie kartingowego sezonu Polak zdobył WSK Final Cup na włoskim torze Adria. Impreza ta była zwieńczeniem zmagań w prestiżowych pucharach serii WSK, w których pojawiają się wszyscy najlepsi kartingowi zawodnicy.
W roku 2014 Basz zadebiutował także w wyścigach serii KIA Lotos Race na torze Red Bull Ring. Polak wystąpił tam gościnnie, więc nie zdobywał punktów, ale i tak dwa razy okazał się najszybszym kierowcą.
[b]Tadeusz Błażusiak (trial, enduro)
[/b]Polski motocyklista startujący w trialu i enduro znów nie miał sobie równych w mistrzostwach świata SuperEnduro. "Taddy" po raz piąty z rzędu był najlepszy. Podobnie było w zawodach AMA EnduroCross. Tadeusz Błażusiak zajął pierwsze miejsce w klasyfikacji końcowej mistrzostw Ameryki Północnej w Endurocrossie, także po raz piąty z rzędu.
Pierwsze miejsce Polak zajął też w zawodach Red Bull 111 Megawatt rozgrywanych w Bełchatowie. Jest również złotym medalistą X-Games Texas, USA.
To najbardziej utytułowany zawodnik w historii tego sportu. Od kiedy pojawił się na scenie halowego enduro, zdominował ją jak nikt inny. Dzięki zdobytym pięciu tytułom z rzędu oraz największej ilości wygranych wyścigów, Błażusiak jest najlepszym zawodnikiem, jaki kiedykolwiek startował w tej dyscyplinie.
Marek Dąbrowski i Jacek Czachor (rajdy terenowe)
Dwaj byli polscy motocykliści postanowili wystartować w Rajdzie Dakar 2014 samochodem. Na mecie sprawili jedną z największych niespodzianek. W swoim debiucie zajęli doskonałe 7. miejsce. Podczas następnej edycji z pewnością będą chcieli powtórzyć, a nawet poprawić swoje osiągnięcie.
Marek Dąbrowski oraz Jacek Czachor startowali również w Pucharze Świata FIA. Najlepszy wynik osiągnęli w Baja Russia Northern Forest - 5. miejsce. Taką samą lokatę wywalczyli w końcowej klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.
Na Dakar 2015 polska załoga otrzyma mocniejszy oraz lżejszy samochód. -Teraz najważniejsze jest dla nas by zmniejszyć dystans czasowy do zwycięzcy. Jeśli to się uda, będziemy mogli mówić o wypełnieniu planu - powiedział Dąbrowski.
Kuba Giermaziak (Porsche Supercup)
To miał być jego rok. Z każdym kolejnym wyścigiem apetyty kibiców rosły w miarę jedzenia. Kuba Giermaziak wygrał trzy wyścigi w Porsche Supercup oraz raz był drugi. Niestety, nie wystarczyło to do zdobycia mistrzostwa w tej serii. Polak musiał zadowolić się tytułem wicemistrza. O przegranej zadecydowała ostatnia podwójna runda rozgrywana w USA.
Porsche Supercup: 1. miejsce 2014, Monako (23-25.05.2014) Porsche Supercup: 1. miejsce 2014, Austria (20-22.06.2014) Porsche Supercup: 2. miejsce 2014, Wielka Brytania (04-06.07.2014) Porsche Supercup: 1. miejsce 2014, Węgry (25-27.07.2014)
Najlepszy w sezonie 2014 Porsce Supercup był Earl Bamber zdobywając 155 punktów (Kuba Giermaziak 132 oczka).
Artur Janosz (Euroformuła Open)
W tym sezonie Artur Janosz został wicemistrzem serii Euroformuła Open. Polak dwukrotnie był najlepszy w wyścigu i aż siedmiokrotnie dojeżdżał do mety za zwycięzcą. Startował także trzy razy z pole position, a do swojego konta może dorzucić także najszybsze okrążenia w wyścigach (5 razy).
Po sezonie polski kierowca otrzymał szansę przetestowania bolidu GP3 od zespołów ART i Arden International. Podczas jazd na torze Abu Zabi, najwyższą pozycją wywalczoną przez Janosza było P6 (1 dnia w popołudniowej sesji).
Wiadomo już, że sezon 2015 Artur Janosz jako pierwszy Polak w historii spędzi w serii GP3. Nazwa zespołu nie jest jeszcze znana.
Kajetan Kajetanowicz (rajdy samochodowe)
Polski kierowca po raz drugi wziął udział w mistrzostwach Europy w rajdach samochodowych. Było bardzo blisko sukcesu, bowiem do zajęcia trzeciego miejsca na podium w końcowej klasyfikacji zabrakło 5 punktów. "Kajto" wystartował łącznie w 8 rajdach, w których ukończył połowę i zdobył 100 oczek.
Największy sukces odniósł w Rajdzie Cypru, gdzie zajął drugą lokatę. Kto wie, co by było, gdyby Kajetan Kajetanowicz ukończyłby imprezę w Szwajcarii. Niestety podczas przedostatniej rundy ME Polak był nawet wiceliderem, ale na ostatniej pętli w aucie Kajetanowicza pojawił się ogień.
Na krajowym podwórku "Kajto" wygrał natomiast po raz drugi z rzędu Rajd Barbórki. Załoga Lotos Rally Team była najlepsza na 5 z 6 odcinków specjalnych i z największą od 5 lat przewagą - prawie 16 sekund triumfowała w imprezie kończącej polski sezon w rajdach samochodowych.
Robert Kubica (rajdy samochodowe)
Również Robert Kubica nie może zaliczyć roku 2014 do końca udanego. Polak zadebiutował w pełnym sezonie WRC w którym punktował w trzech imprezach (Argentyna, Włochy i Australia) łącznie zdobywając 14 oczek. Najwięcej radości i zaskoczenia krakowianin sprawił w Rajdzie Monte Carlo, gdzie wygrał dość nieoczekiwanie dwa odcinki specjalne. Potem nie było już tak kolorowo. Jednak jak przyznał sam Robert Kubica, sezon 2014 w WRC miał być zbieraniem niezbędnego doświadczenia. Na wyniki przyjdzie jeszcze czas.
Za nim jednak rozpoczął się sezon w WRC, Robert Kubica pojawił się na starcie pierwszej rundy ME - Rajdzie Janner, wygrywając imprezę na ostatnim odcinku specjalnym dzięki ryzykownej zagrywce z oponami, która na mecie okazała się strzałem w dziesiątkę.
W grudniu Kubica wygrał jeszcze dwie imprezy, które były przez niego traktowane jako zabawa. Polak wystąpił w Monza Rally Show oraz walczył w Memoriale Attilio Bettegi.
[b]Adam Małysz - Rafał Marton (rajdy terenowe)
[/b]Rok 2014 Adam Małysz i Rafał Marton rozpoczęli od 13. miejsca w Rajdzie Dakar. Nie udało się więc zrealizować celu, jakim było miejsce w TOP10. Okazja do tego nadaży się już za kilka dni, gdy rozpocznie się kolejna edycja Rajdu Dakar. Polska załoga wystąpi teraz w dużo lepszym samochodzie. Dlatego były skoczek narciarski poświęcił sporo czasu przygotowaniom i poznaniem nowego auta w różnych rajdach terenowych. W kwietniu w Pucharze Świata Małysz-Marton zajęli 2. miejsce w Rajdzie Abu Zabi oraz 4. pozycję w Sealine Cross Country Rally w Katarze.
W lipcu i sierpniu polska załoga ścigała się w zawodach cyklu Baja (9. miejsce w Hiszpanii, 2. w Baja Poland) Nie udało się ukończyć Hungarian Baja. W końcowej klasyfikacji Pucharu Świata FIA, Małysz i Marton zajęli 6. miejsce.
Jakub Przygoński (rajdy terenowe)
W Rajdzie Dakar 2014 Polak jechał bardzo dobrze. Wywalczył 6. lokatę - najlepszy wynik polskiego motocyklisty w historii pustynnego klasyku. Niestety, na tym sukcesie zakończył się praktycznie sezon dla Jakuba Przygońskiego. Polak wziął jeszcze udział w Abu Dhabi Desert Challange w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie niestety doznał poważnej kontuzji. Złamał trzy kręgi odcinka lędźwiowego kręgosłupa.
Na szczęście po długiej rehabilitacji Przygoński wrócił do zdrowia. Wystąpił treningowo w Rajdzie Maroka, gdzie znalazł się w pierwszej "10". Jednak najważniejszy będzie start w Dakarze 2015.
- W 2014 roku zająłem szóste miejsce, to mój życiowy wynik. Zdecydowanie poprzeczka została wysoko zawieszona - powiedział polski motocyklista.
Rafał Sonik (rajdy terenowe)
To był udany rok dla kapitana Poland National Team. W styczniu w Rajdzie Dakar Polak zajął drugie miejsce - najwyższe w karierze, choć po początkowych oesach był nawet liderem! Niestety, potem było trochę pecha, a rywale mieli lepszy sprzęt. Mimo tego, Rafał Sonik był bardzo zadowolony z osiągnięcia i zapowiada, że jeszcze stanie na najwyższym stopniu podium w Dakarze. Natomiast w Pucharze Świata Polak nie miał sobie równych. Rafał Sonik po raz trzeci sięgnął po trofeum FIA. Kierowca quada wygrał 23 z 33 odcinków specjalnych, co dało mu najwyższe miejsce na podium w czterech rajdach: w Abu Zabi, Egipcie, Maroku i na Sardynii.
Polak w tym roku zdobył także "Koronę Rajdów FIM", czyli nagrodę za zwycięstwo w każdym rajdzie w kalendarzu tego cyklu. Dokonał tego wygrywając w Abu Zabi oraz w Egipcie. Natomiast w Rajdu Faraonów "SuperSonik" zdobył podwójne podium - został pierwszym quadowcem, który ukończył zawody rangi mistrzostw świata na podium w klasyfikacji łącznej z motocyklistami.
Igor Waliłko (ADAC Formel Masters)
17-latek w tym roku ścigał się w ADAC Formel Masters. Polak osiągał dobre rezultaty, a najlepsze wyniki wykręcił na niemieckim torze Sachsenring (4.,3.,2. miejsce). Wystąpił także gościnie w Eurofurmuła Open w Hiszpanii, gdzie dwukrotnie był 14.
W nowym sezonie Igor Waliłko będzie jeździł w drugim bolidzie mistrzowskiego zespołu RP Motorsport w Euroformuła 3 Open. Polak wystąpi we wszystkich wyścigach, dzięki znakomitym wynikom osiągniętych podczas posezonowych testów w Hiszpanii, gdzie pozytywnie zaskoczył przedstawicieli zespołu.