El. do MŚ 2010: Polska gromi, Hiszpania lepsza od Turcji

Reprezentacja Polski zdeklasowała San Marino, zwyciężając 10:0, Hiszpania w najciekawszym meczu bardzo szczęśliwie, ale pokonała 2:1 Turcję, Czesi ulegli 1:2 Słowacji, Włosi tylko zremisowali 1:1 z Irlandią, a Anglia nie bez problemów, ale ostatecznie wygrała 2:1 z Ukrainą. Ponadto po raz kolejny ze znakomitej strony pokazali się Holendrzy.

Adam Kiołbasa

Grupa 1:

Fachowcy zgodnie mówili, że zarówno Węgrzy, jak i Duńczycy powinni zgarnąć całą pule I tak też było w rzeczywistości. Reprezentacje te odpowiednio pokonały 3:0 Maltę oraz 3:0 Albanię i jak na razie to one przewodzą stawce, mając na swoim koncie po trzynaście punktów. Na pewno sporą niespodzianką jest, że Szwecja i Portugalia znajdują się za ich plecami.

Grupa 2:

Łotwa wygrała z Luksemburgiem, chociaż trzeba przyznać, że zgarnięcie całej puli nie przyszło jej łatwo. Ostatecznie jednak gospodarze triumfowali 2:0. Znów nie zawiodła Szwajcaria. Także i tym razem Helveci ograli 2:0 Mołdawię, a w najciekawszej konfrontacji Grecja zdołała pokonać Izrael, dzięki trafieniu z rzutu karnego Samarasa.

Grupa 3:

Polska zrehabilitowała się za fatalną porażkę z Irlandią Północną i rozgromiła aż 10:0 San Marino. Bohaterem meczu został strzelec czterech bramek: Euzebiusz Smolarek. Nie zawodzili najgroźniejsi rywale biało-czerwonych. Słowacja szczęśliwie, ale po trafieniu Jendriska z 83. wygrała na wyjeździe 2:1 z Czechami, a Feeney dał cenne trzy oczka Irlandii Pn. W konfrontacji ze Słowenią i tym samym to Wyspiarze pozostają liderem grupy.

Grupa 4:

Rosja skromnie, ale pokonała Liechtenstein, wygrywając 1:0 po golu zdobytym przez Żyrianowa. Nie zawiodła reprezentacja Niemiec, która tym razem zgarnięcie całej puli zawdzięcza Michaelowi Ballackowi I samobójczej bramce Williamsa. W tabeli przewodzą podopieczni Joachima Loewa, którzy wyprzedzają Rosjan.

Liechtenstein - Rosja 0:1 (0:1)
0:1 - Żyrianow 38'

Walia - Niemcy 0:2 (0:1)
0:1 - Ballack 11'
0:2 - Williams (sam.) 48'

Grupa 5:

W najciekawszym starciu Turcja pechowo, ale przegrała z Hiszpania. Piłkarze Fatiha Terima prowadzili 1:0 po golu Senturka, jednak na aktualnych mistrzów Europy to było za mało. Najpierw z rzutu karnego do wyrównania doprowadził Xabi Alonso, a w samej końcówce o losach pojedynku przesądził Riera. Bośnia i Hercegowina znów ograła Belgów (tym razem 2:1), a Estonia zdołała ograć 1:0 Armenie.

Grupa 6:

O sporym szczęściu może mówić Anglia, która długo męczyła się z Ukrainą, aby ostatecznie po golu z 85. minuty Johna Terry zwyciężyć 2:1. Bialoruś rozgromiła 5:1 na wyjeździe Kazachstan, pomimo iż do przerwy przegrywała 0:1, a Chorwacja zgodnie z planem pokonała 2:0 Andorę. Liderem grupy pozostają Wyspiarze.

Grupa 7:

Frank Ribery po raz drugi w przeciągu kilku dni zapewnił trzy punkty Francji w pojedynku z Litwą. Tym razem pomocnik Bayernu Monachium wpisał się na listę strzelców w 75. minucie. Austria natomiast po ciekawym starciu zdołała wygrać 2:1 z Rumunią. Wszystkie bramki padły w pierwszej połowie. Stawce póki co przewodzi Serbia, której tym razem przyszło pauzować.

Grupa 8:

Bułgaria planowo pokonała Cypr, Czarnogóra tylko bezbramkowo zremisowała na wyjeździe z Gruzją, a reprezentacja Włoch, która już od 4. minuty grała w dziesiątkę, po tym jak czerwoną kartkę zobaczył Giampaolo Pazzini zremisowała 1:1 z Irlandią. Prowadzenie Italii w 10. dał Vincenzo Iaquinta, a w samej końcówce do wyrównania zdołał doprowadzić Robbie Keane. Squadra Azzurra nadal ma dwa oczka przewagi nad Wyspiarzami i zajmuje pierwsze miejsce w tabeli.

Grupa 9:

Holandia z kompletem punktów jest liderem grupy 9 i Pomarańczowi po raz kolejny udowodnili, że znajdują się w wysokiej formie, tym razem aplikując Macedonii aż cztery bramki. Szkocja natomiast wygrała 2:1 z Islandią i tym samym zbliżyła się do drugiej pozycji w tabeli.

Holandia - Macedonia 4:0 (3:0)
1:0 - Kuyt 16'
2:0 - Huntelaar 25'
3:0 - Kuyt 41'
4:0 - van der Vaart 88'

Szkocja - Islandia 2:1 (1:0)
1:0 - McCormack 39'
1:1 - Sigurdsson 54'