WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Zobacz drużynę
 • Zobacz drużynę
 • Grupa A
 • Grupa B
 • Grupa C
 • Grupa D
 • Grupa E
 • Grupa F
 • Grupa G
 • Grupa H

Spięty i niedostępny Nawałka to mit. Mieszkańcy Rudawy zapatrzeni w trenera

Adam Nawałka wraca do domu na wsi. Nie będzie hucznego powitania. Zresztą selekcjoner lubi spokój. Sąsiedzi mu go zapewnią. Za klęskę w Rosji na pewno nie jest odpowiedzialny tylko mieszkaniec Rudawy.
Dawid Góra
Dawid Góra
WP SportoweFakty / Dawid Góra / Na zdjęciu wjazd do Rudawy

Autostrada A4, lotnisko w Balicach, las. Jadąc z południowo-zachodniej części Krakowa z każdym kilometrem potęguje się wrażenie, że wielkomiejski klimat zostaje gdzieś daleko w tyle. Mimo że jedzie się nie dłużej niż pół godziny. Wąwóz Kochanowski, kilka malutkich wiosek i wreszcie droga krajowa. Skręt w prawo i... zaskoczenie.

Ryneczek, kościółek z dziedzińcem, zadbane alejki i ławki, mały bazar, na którym starsza pani sprzedaje warzywa mimo ulewnego deszczu. Do tego kilka sklepików. Ludzie mili, nie patrzą podejrzliwie na obcych. Rudawa liczy tylko 1800 mieszkańców.

W centrum poczta, sołtysówka, przystanek, a obok spora budowa. Widać, że rozpoczęta niedawno. Powstanie tutaj centrum kultury. Mieszkańcy mówią o nim z ożywieniem. Wreszcie będą mieć miejsce spotkań z prawdziwego zdarzenia. Może nawet tam Nawałka, ich sąsiad, opowie im, co nie zagrało w Rosji, dlaczego jego reprezentacja zaliczyła taką klapę.

Jeden trener, dwa kółka i jedenaście panienek

Do niedawna standardowym widokiem w Rudawie był przejeżdżający na rowerze selekcjoner. Rzadko robi zakupy w centrum, raczej nie udziela się aktywnie w lokalnej społeczności, ale kiedy zobaczy kogoś znajomego, chętnie rozmawia.

Mieszka kilkaset metrów od centrum w niewyróżniającym się, gustownym, ale raczej skromnym domu. Prowadzi do niego wąska dróżka otoczona zielenią. 

- Widzę, że na konferencjach z dziennikarzami jest spięty. Podchodzi do mediów z dystansem. Jest zupełnie inny, kiedy rozmawia z sąsiadami. Otwarty, miły. Ani trochę mu nie odbiło, jeśli o to pan pyta. Znam go od małego, jego rodziców też. W ogóle się nie zmienił - przekonuje mężczyzna w średnim wieku.

- Ludzki gość! - rzuca z uśmiechem robotnik z ekipy remontowej obok sołtysówki.

Podobne zdanie o Nawałce mają panie sprzedające w sklepie spożywczym. - Rzadko robi u nas zakupy, ale widuję go, jak jeździ na rowerze z żoną. Zarówno on, jak i jego rodzina, to uprzejmi i normalni ludzie.

Mieszkańcy Rudawy stoją murem za selekcjonerem. - Jak piłkarze kręcą się po boisku i rozglądają na prawo i lewo, zamiast grać, to nic dziwnego, że ponoszą porażki. Czasami stali jak panienki. Nie można całej winy zwalać na trenera. Cóż on sam miał zrobić?! - grzmi napotkany mężczyzna.

Powitania nie będzie

Marcin Cieślak, sołtys Rudawy potwierdza, że w rozmowach z Nawałką nie czuć dystansu. Ludzie chętnie podchodzą do selekcjonera, aby choć zamienić kilka zdań, sam też czasem zagai rozmowę.

- Nie dziwię się, że dla mediów jest mało dostępny. Przed mundialem mówił niewiele. I bardzo dobrze. Porażki kadry w Rosji to nie wina selekcjonera. Kilku zawodników było po kontuzjach, część nie grała w klubach. Połowa tych chłopaków nie powinna grać w kadrze, choć to oczywiście nie ich wina. Problem jest złożony.

Tkwi w szkoleniu młodzieży. A właściwie w jego braku. Według sołtysa poprzednie zarządy Polskiego Związku Piłki Nożnej nie stworzyły odpowiedniego systemu, który krok po kroku, doprowadziłby dzieci z lokalnych klubów do reprezentacji.

- Według rządzących, najlepiej, żeby powstawały szkółki, a główny trener był biznesmenem, który będzie brać po sto czy dwieście złotych od rodziców. Nie tędy droga. Samorządy próbują wspierać kluby, ale system powinien być stworzony odgórnie. Jeśli na tym poziomie nie zadbamy o piłkę nożną, to o dobrej reprezentacji możemy zapomnieć.

Zainteresowanie futbolem w Rudawie jest ogromne. Sołtys stworzył na mundial specjalną strefę kibica. Mogła pomieścić trzysta osób. Tymczasem przyszło ponad tysiąc! Większość to rodziny z dziećmi.

Cieślak ma plan zorganizowania w Rudawie fanklubu reprezentacji. - Powitania trenera po mundialu nie będzie, ale pogratulujemy mu całokształtu osiągnięć trenerskich, a poza tym przywitanie nie byłoby dla niego komfortową sytuacją. On w Rudawie chce odpoczywać. I my mu to zapewnimy.

ZOBACZ WIDEO Zaskakujące sceny na lotnisku. Kibice podziękowali piłkarzom reprezentacji Polski

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (28):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • tomekBYDGOSZCZ 0
  Boisko to element tej układanki, na jakimś tam wstępnym etapie nawet Orlik starczy mimo, że nie taki był ich główny cel, ale największy problem, i podejrzewam, że to masz na myśli, to trenerzy, mam w rodzinie takowego i wiem ile go kosztowało ukończenie kursów w PZPN-ie i wiem też ile zarabia, a właściwie dorabia sobie jako trener, bo z pensji trenera nie utrzymałby się! Trenerzy zamiast się stale szkolić muszą pracować gdzieś indziej aby utrzymać rodziny i to jest podstawa! Bez dofinansowania szkółek nigdy nie będziemy piłkarską potęgą.
  Stevie Wonder Boisko to już chyba na wyższym szczeblu. Podstawa to talent (bo tego nawet nie da się nauczyć) i selekcja. Uczciwa selekcja, pomoc, często dotacja! Z tym u nas jest najgorzej, to jest SYF - wierz mi, wiem co piszę.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Stevie Wonder 0
  Boisko to już chyba na wyższym szczeblu. Podstawa to talent (bo tego nawet nie da się nauczyć) i selekcja. Uczciwa selekcja, pomoc, często dotacja! Z tym u nas jest najgorzej, to jest SYF - wierz mi, wiem co piszę.
  [ 1 komentarz w tej dyskusji ] Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • tomekBYDGOSZCZ 0
  Ale to było 70 lat temu :-). Zupełnie nie da się tego porównać! Teraz nawet w Afryce są profesjonalne szkółki piłkarskie i dlatego Senegal czy Nigeria wygrywają z nami!
  Stevie Wonder Pele zaczynał na dachach faweli.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (25)
Pokaż więcej komentarzy (28)
Pokaż więcej komentarzy (28)
Pokaż więcej komentarzy (28)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×