Kokpit Kibice
Zobacz drużynę
 • Zobacz drużynę
 • Grupa A
 • Grupa B
 • Grupa C
 • Grupa D
 • Grupa E
 • Grupa F
 • Grupa G
 • Grupa H

Spięty i niedostępny Nawałka to mit. Mieszkańcy Rudawy zapatrzeni w trenera

Adam Nawałka wraca do domu na wsi. Nie będzie hucznego powitania. Zresztą selekcjoner lubi spokój. Sąsiedzi mu go zapewnią. Za klęskę w Rosji na pewno nie jest odpowiedzialny tylko mieszkaniec Rudawy.
Dawid Góra
Dawid Góra
Na zdjęciu wjazd do Rudawy WP SportoweFakty / Dawid Góra / Na zdjęciu wjazd do Rudawy

Autostrada A4, lotnisko w Balicach, las. Jadąc z południowo-zachodniej części Krakowa z każdym kilometrem potęguje się wrażenie, że wielkomiejski klimat zostaje gdzieś daleko w tyle. Mimo że jedzie się nie dłużej niż pół godziny. Wąwóz Kochanowski, kilka malutkich wiosek i wreszcie droga krajowa. Skręt w prawo i... zaskoczenie.

Ryneczek, kościółek z dziedzińcem, zadbane alejki i ławki, mały bazar, na którym starsza pani sprzedaje warzywa mimo ulewnego deszczu. Do tego kilka sklepików. Ludzie mili, nie patrzą podejrzliwie na obcych. Rudawa liczy tylko 1800 mieszkańców.

W centrum poczta, sołtysówka, przystanek, a obok spora budowa. Widać, że rozpoczęta niedawno. Powstanie tutaj centrum kultury. Mieszkańcy mówią o nim z ożywieniem. Wreszcie będą mieć miejsce spotkań z prawdziwego zdarzenia. Może nawet tam Nawałka, ich sąsiad, opowie im, co nie zagrało w Rosji, dlaczego jego reprezentacja zaliczyła taką klapę.

Jeden trener, dwa kółka i jedenaście panienek

Do niedawna standardowym widokiem w Rudawie był przejeżdżający na rowerze selekcjoner. Rzadko robi zakupy w centrum, raczej nie udziela się aktywnie w lokalnej społeczności, ale kiedy zobaczy kogoś znajomego, chętnie rozmawia.

Mieszka kilkaset metrów od centrum w niewyróżniającym się, gustownym, ale raczej skromnym domu. Prowadzi do niego wąska dróżka otoczona zielenią. 

- Widzę, że na konferencjach z dziennikarzami jest spięty. Podchodzi do mediów z dystansem. Jest zupełnie inny, kiedy rozmawia z sąsiadami. Otwarty, miły. Ani trochę mu nie odbiło, jeśli o to pan pyta. Znam go od małego, jego rodziców też. W ogóle się nie zmienił - przekonuje mężczyzna w średnim wieku.

- Ludzki gość! - rzuca z uśmiechem robotnik z ekipy remontowej obok sołtysówki.

Podobne zdanie o Nawałce mają panie sprzedające w sklepie spożywczym. - Rzadko robi u nas zakupy, ale widuję go, jak jeździ na rowerze z żoną. Zarówno on, jak i jego rodzina, to uprzejmi i normalni ludzie.

Mieszkańcy Rudawy stoją murem za selekcjonerem. - Jak piłkarze kręcą się po boisku i rozglądają na prawo i lewo, zamiast grać, to nic dziwnego, że ponoszą porażki. Czasami stali jak panienki. Nie można całej winy zwalać na trenera. Cóż on sam miał zrobić?! - grzmi napotkany mężczyzna.

Powitania nie będzie

Marcin Cieślak, sołtys Rudawy potwierdza, że w rozmowach z Nawałką nie czuć dystansu. Ludzie chętnie podchodzą do selekcjonera, aby choć zamienić kilka zdań, sam też czasem zagai rozmowę.

- Nie dziwię się, że dla mediów jest mało dostępny. Przed mundialem mówił niewiele. I bardzo dobrze. Porażki kadry w Rosji to nie wina selekcjonera. Kilku zawodników było po kontuzjach, część nie grała w klubach. Połowa tych chłopaków nie powinna grać w kadrze, choć to oczywiście nie ich wina. Problem jest złożony.

Tkwi w szkoleniu młodzieży. A właściwie w jego braku. Według sołtysa poprzednie zarządy Polskiego Związku Piłki Nożnej nie stworzyły odpowiedniego systemu, który krok po kroku, doprowadziłby dzieci z lokalnych klubów do reprezentacji.

- Według rządzących, najlepiej, żeby powstawały szkółki, a główny trener był biznesmenem, który będzie brać po sto czy dwieście złotych od rodziców. Nie tędy droga. Samorządy próbują wspierać kluby, ale system powinien być stworzony odgórnie. Jeśli na tym poziomie nie zadbamy o piłkę nożną, to o dobrej reprezentacji możemy zapomnieć.

Zainteresowanie futbolem w Rudawie jest ogromne. Sołtys stworzył na mundial specjalną strefę kibica. Mogła pomieścić trzysta osób. Tymczasem przyszło ponad tysiąc! Większość to rodziny z dziećmi.

Cieślak ma plan zorganizowania w Rudawie fanklubu reprezentacji. - Powitania trenera po mundialu nie będzie, ale pogratulujemy mu całokształtu osiągnięć trenerskich, a poza tym przywitanie nie byłoby dla niego komfortową sytuacją. On w Rudawie chce odpoczywać. I my mu to zapewnimy.

ZOBACZ WIDEO Zaskakujące sceny na lotnisku. Kibice podziękowali piłkarzom reprezentacji Polski

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (65)
 • Stevie Wonder Zgłoś komentarz
  Boisko to już chyba na wyższym szczeblu. Podstawa to talent (bo tego nawet nie da się nauczyć) i selekcja. Uczciwa selekcja, pomoc, często dotacja! Z tym u nas jest najgorzej, to jest SYF -
  Czytaj całość
  wierz mi, wiem co piszę.
  • Andrzej Tomsia Zgłoś komentarz
   Dodam. Każdy chce wyrażać swoją opinię. Dziwne, że wielu nie potrafi się zalogować z imienia i nazwiska. Jak jesteś taki mądry to dlaczego się wstydzisz swoich poglądów? Ano
   Czytaj całość
   właśnie. Nie ma etyki publicznej, wychowania, hamulców co mogę, a co nie wypada.
   • Andrzej Tomsia Zgłoś komentarz
    W jakim celu napisano ten tekst? By ujawnić gdzie mieszka Nawałka. W takim razie proszę o tekst pokazujący gdzie mieszkają politycy, sędziowie i prokuratorzy. Opisać ich otoczenie i
    Czytaj całość
    opinie sąsiadów. Podłość nie ma granic.
    • Stevie Wonder Zgłoś komentarz
     Porażka zawsze jest sierotą, sukces ma wielu ojców:(
     • Gosia Emini Zgłoś komentarz
      Jeśli PZPN i inne związki gier zespołowych, za każdym razem po porażce beda zmieniały selekcjonerów to proszę mi powiedzieć kiedy będziemy mieć sukcesy w jakiejkolwiek dyscyplinie
      Czytaj całość
      ?? Naprawdę trzeba od razu wymieniać trenera. Uważam, że praca z zespołem jest procesem, który trwa długo i żeby zapewnić odpowiedni rozwój trzeba trenera trzymac z grupą jakiś czas, muszą razem przejśc wiele sytuacji, nie tylko sukcesy.... a największym wrogiem selekcjonerów i naszych drużyn jest robienie szumu wokół nich!!
      • simon Zgłoś komentarz
       nareszcie nawałka wraca tam gdzie jego miejsce... i tak już wystarczająco dużo wiochy narobił w Rosji...
       • krysmet Zgłoś komentarz
        krysmet "Spięty i niedostępny Nawałka to mit. Mieszkańcy Rudawy zapatrzeni w trenera"-tak.Bardzoooooo sa wpatrzeni ,bo chca utrwalic sobie twarz typowego wiejskiego buca i czlowieka
        Czytaj całość
        niereformowalnego-co nawet mieszkancow tej wsi dziwi,ze taki"OKAZ" moze zyc u nich w XXI wieku. Skonczcie juz robic mily PR Dyzmie.Facet ani to trener ani Selekcjoner.Typowy,wiejski burak-ktory majac swoje 5 mimnut juz uznal ze pozjadal wszystkie rozumy swiata.
        • prawus Zgłoś komentarz
         O ćwierćfinał ćwoku
         • analda2 Zgłoś komentarz
          quit!!!
          • prawus Zgłoś komentarz
           Panie Nawałka . Jest dopiero połowa meczu ćwierćfinałowego i proszę uwierzyć że łza się w oku kręci i wzrasta obrzydzenie do tego co wy zrobiliście na tych MŚ . Gdyby to ode mnie
           Czytaj całość
           zakeżało Pan i kiklka Pana , bo nie naszych gwiazd , za myśl taktyczną , brak pomysłu na grę i zaangażowanie ,nigdy byście krokiem na boisko nie wyszli .. Z drugiej strony to może i lepiej że was juž tak nie ma , bo z tymi drużynami to pewnie po mniej jak 20:0 byście wpi ....ol dostawali , wystawiając nas na pośmiewisko i poniženie VON z wami wszystkimi do nory !!
           • ZK590 Zgłoś komentarz
            Komu albo czemu miały służyć sławne "orliki" które pochłonęły znaczna cześć unijnych dotacji? Zarosną chwastami i rdzą
            • Jozef Czajkowski Zgłoś komentarz
             GRO PISZACYCH NEGATYWNIE O PANU NAWALCE TO ZAKAMUFLOWANE TWARZE,PEWNO BOJA SIE NAWET WLASNEGO CIENIA,CIENIASY!!!!!!!!
             • Widzę Myszy Zgłoś komentarz
              Nawałka, ile dał ci Peszko (lub co obiecał) za powołanie?
              Zobacz więcej komentarzy (15)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×