• Grupa F
  • Grupa G
  • Grupa H

Mundial 2018. Francja - Chorwacja. Chorwackie media: Byliśmy lepsi od Francji

Chorwaci pozostają zgodni: to nie piłkarze a sędzia Nestor Pitana zawiódł na Łużnikach. "My byliśmy lepsi od rywali w każdym aspekcie" - grzmi portal "24sata.hr" Oto jak zareagowano w kraju na porażkę z Francuzami (2:4) w finale mundialu.
Maks Chudzik
piłkarze reprezentacji Chorwacji PAP/EPA / YURI KOCHETKOV / Na zdjęciu: piłkarze reprezentacji Chorwacji

"Index.hr"

Byliśmy na drodze do piłkarskiej wieczności. Niestety, nie trafiliśmy do celu. Był to niezwykły bądź dla niektórych po prostu dziwny finał. Sześć goli w meczu o mistrzostwo świata nie padło od 1966 roku. Mandżukić otworzył "Wojnę na Łużnikach" od bramki samobójczej. I też zakończył strzelanie. Niestety było już za późno, a gol tylko przedłużył nadzieję, która gasła w nas z każdą minutą. Francuzi byli dla nas zbyt doświadczeni, silni, inteligentni a przy tym mieli po prostu za dużo umiejętności.

Nie pozwolili nam na sensację. Przez miesiąc nasze marzenia wciąż pozostawały jednak otwarte. Zlatko Dalić i jego podopieczni zintegrowali nawet lewicę z prawicą, a mała Chorwacja stała się centrum całego świata. Wszyscy byliśmy równymi sobie Chorwatami. Nie było w nas podziałów. Może nie zdobyliśmy złota, ale ta drużyna pokazała w Rosji wielką duszę oraz serce mistrzów. Dzięki niej cały świat patrzy na nas jak na prawdziwych mistrzów.

Kto jest większym wygranem mundialu?

"Index.hr", "Net.hr", "Jutarnji.hr", "24sata.hr"

Komentarze (41):

• RUNner Zgłoś komentarz
      Mimo że nie lubię francuskiego futbolu, to jednak jest on bardzo skuteczny. Organizacja gry i taktyka na najwyższym poziomie. Francuzi byli poukładani w każdym spotkaniu, dlatego nie
      Czytaj całość
      musieli grać dogrywek. To im na pewno pomogło wygrać finał, choć i tak uważam, że byli lepsi od Chorwacji i to wyraźnie. Do przerwy jeszcze jakoś to wyglądało, ale w drugiej połowie Francja pokazała jak się zdobywa gole. I wbrew temu co niektórzy piszą, wcale nie padły po jakiś morderczych kontrach. Pogba strzelał, a przed nim było chyba z pięciu obrońców, z czego dwóch odwróconych plecami. Tego się na takim poziomie robić nie powinno. Z kolei Mbappe wykorzystał nieboractwo Vidy, który nie potrafił skutecznie zablokować strzału, a wręcz przeszkodził swojemu bramkarzowi. Do tego dołóżmy frajerstwo francuskiego bramkarza i jak tu wypada Chorwacja w drugiej połowie? Bladziutko. Posiadanie piłki nic nie daje, jeśli nie wiesz co z nią zrobić. Bezradność Chorwatów była widoczna, przy całej sympatii dla tego zespołu. Na pewno trochę brakowało im sił, ale sami zgotowali sobie te dogrywki wcześniej. Co mi się nie podobało to aktorstwo Griezmanna, który ewidentnie nabrał sędziego. Też bym to zagwizdał, bo dopiero na powtórkach dobrze było widać, że faulu nie było. Trzeba pamiętać, że var nie aktywuje się w przypadku zwykłego faulu, dlatego nie mam pretensji do arbitra, bo miał tutaj prawo do takiej decyzji.
      • Janusz-Witold Bober Zgłoś komentarz
        Decyzja sędziego wg mnie w sprawie faulu na Griezmannie po dokładnym przyjrzeniu się w zwolniony tempie była prawidłowa bo jego noga była atakowana co spowodowało jego upadek analogiczny
        był faul popełniony przez Francuza na Chorwacie w efekcie czego Perisić strzelił wyrównujaca bramkę bramkę.
        • Jacek Kozak Zgłoś komentarz
          Widzę ogromne emocje po tym finale i rozczarowanie kibiców Chorwacji. Należy oddać Chorwatom, że walczyli całym sercem, duże umiejętności poparli genialnym przygotowaniem kondycyjnym,
          ale to był po prostu za mało. Francuzi znając swoją wartośc i umiejetności szli pewnie przez cały turniej nawet przez chwilę nie będąc zagrożonym. Umiejetności poparte wspaniałą realizacją założeń taktycznych przyniaosły im tytuł, po prostu ich drużyna była równiejsza pod wzgledem umiejętności, oprócz Giroud. No i taktyka w wykonaniu Francuzów perfekcyjna. To w jaki sposób skracali pole gry, grali formacjami bardzo blisko siebie, przecinali i asekurowali pozycje, to prowadziło ich do sukcesu. Chorwatom zabrakło jednak trochę umiejetności, ostatecznie sił i szczęścia a pod wzgledem taktycznym jednak ustepowali Francuzom. Jednak żal Chorwatów bo grali ładniej, nastawieni na atak, a Francja schowana za podwójną gardą, może niezbyt pięknie ale za to niezwykle skutecznie. Brawa dla nowego mistrza i wyrazy ogromnego szacunku dla pokonanych.
          • ada96 Zgłoś komentarz
            gfan,in - najpiekniejsze dziewczyny mundialu
            • Maciej Stella Zgłoś komentarz
              Sędzia powinien sie nazywać Puttana ( patrz po włosku) a nie Pitana. Nie poszedł z duchem meczu ,szczegolnie przed karnym na 2:1
              • Bogusław Kosowski Zgłoś komentarz
                Francja była lepsza i zasłużenie wygrała.Tyle w temacie.
                • vanhorne Zgłoś komentarz
                  zmiast winic sedziego, powinni sie uderzyc w piers i oddac szacunek lepszym francuzow, jesli ktos obejrzy powtorke faulu na griezmannie z tylu, zobaczy ze faul byl, nic brutalnego ale spowodowal
                  upadek francuza, co do reki, to slepy by nie zauwazyl jak perisic zbija pilke reka, a potem udaje wariata, podobne zachowanie jak piqueta z rosja
                  • lord 123 Zgłoś komentarz
                    Przydałoby sie paru murzynów w polskiej reprezentacji. Znaturalizować, dać dokumenty, odmłodzić, obiecać kasiore i rządzimy w młodzieżówkach i Mistrzostwach Świata. No i nie trzeba
                    nam żadnych Orlików.
                    • Tadeusz Pięciak Zgłoś komentarz
                      Trzeba grać a nie ,,sędziować,,
                        dajcie spokój sędziowaniu ,to tylko temat zastępczy....
                          Przegrali słabsi od początku nie mieli szans w każdym układzie ....choć kibicowałem chorwacji....
                          • Vip nad vipy Zgłoś komentarz
                            Trzeba uczciwie powiedzieć że po Chorwatach było widać zmęczenie dogrywkami z poprzednich spotkań, do tego mieli jeden dzień mniej na odpoczynek i Francuzi dzisiaj byli po prostu lepsi.
                            Była jeszcze ręka Chorwatów ale sędzia nie gwizdnął karnego. Francuzi zasłużyli na wygraną.