Cudowna pogoń Helwetów - relacja z meczu Szwajcaria - Ekwador

Szwajcaria wygrała 2:1 zacięte starcie z Ekwadorem. Po komplet punktów na mundialu sięgnęła ponownie drużyna, która jako pierwsza straciła gola!

Starcie Reprezentacji Szwajcarii z Ekwadorem otworzyło rywalizację w grupie E, w której znajdują się także Francja oraz Honduras. Było pierwszym z serii trzech starć futbolu europejskiego z południowoamerykańskim w 4. dniu mundialu.

Po kwadransie uzasadnione były obawy o poziom meczu. Gra była szarpana, jedni i drudzy nie garnęli się do przejęcia inicjatywy. Pierwsi obudzili się Helweci, ale próby uderzenia Granita Xhaki oraz Josipa Drmicia można nazwać najwyżej strzałami ostrzegawczymi.
22. minuta przyniosła przełom w postaci nieoczekiwanego prowadzenia Ekwadoru. Enner Valencia stał niepilnowany na 6. metrze przed bramką Diego Benaglio i dostawił głowę do dośrodkowania z rzutu wolnego Waltera Ayoviego. Benaglio pozorował inwerwencję, a piłka wylądowała w siatce. Stracona bramka powinna zmienić grę Szwajcarów. Powinna, ale nie zmieniła. Helweci grali za wolno, bez elementu przyspieszenia, który mógł zaskoczyć rywala. Szwajcaria - Ekwador 0:1: Enner Valencia dał Ekwadorowi prowadzenie! TVP S.A.

Dopiero w ostatnim kwadransie zrobiło się groźnie po strzałach Gokhana Inlera z dystansu i Valona Behramiego po rzucie rożnym. Pierwszy minął bramkę, a drugi został złapany przez Alexandra Domingueza.

Ottmar Hitzfeld zareagował na wynik 0:1 zmianą: Admir Mehmedi zastąpił na placu Valentina Stockera. Roszada okazała się strzałem w dziesiątkę - już w 48. minucie Mehmedi wyrównał strzałem głową po centrze z rzutu rożnego Ricardo Rodrigueza. Biernie zachowali się obrońcy Ekwadoru, którzy najwyraźniej za długo "zostali w szatni".

Szwajcaria - Ekwador: Trenerski nos nie zawiódł Ottmara Hitzfelda. Admir Mehmedi i 1:1! TVP S.A.

Ostatni fragment meczu wynagrodził przeciętną pierwszą połowę. Gra wyrównała się, rozpoczęła się wymiana ciosów. Ekwador był blisko drugiego gola w 66. minucie. Jefferson Montero wpadł w pole karne i strzelił płasko z ostrego kąta w Diego Benaglio. W 73. minucie podobną sytuację miał Xherdan Shaqiri, ale uderzył gorzej - w boczną siatkę. Po chwili nie pierwsza na mundialu kontrowersja sędziowska - Drmić skierował piłkę do siatki Ekwadoru, ale asystent niesłusznie dopatrzył się spalonego!

Gdy wydawało się, że mecz zakończy się pierwszym na mundialu remisem - Szwajcarzy wyprowadzili cudowną kontrę. Ponownie zmiennik - Haris Seferović wykończył strzałem z bliska płaskie dośrodkowanie Rodrigueza. Rozpacz Ekwadoru, bo to Szwajcaria wykonała w niedzielę zdecydowany krok w kierunku awansu z grupy E.

Szwajcaria - Ekwador 2:1: Rezerwowy Haris Seferović odwraca losy meczu TVP S.A.

Szwajcaria - Ekwador 2:1 (0:1)
0:1 - Enner Valencia 22'
1:1 - Admir Mehmedi 48'
2:1 - Haris Seferović 90+3'

Szwajcaria: Diego Benaglio - Johan Djourou, Stephan Lichtsteiner, Steve von Bergen, Ricardo Rodriguez, Valon Behrami, Gokhan Inler, Valentin Stocker (46' Admir Mehmedi), Xherdan Shaqiri, Granit Xhaka, Josip Drmić (76' Haris Seferović).

Ekwador: Alexander Dominguez - Jorge Guagua, Walter Ayovi, Juan Carlos Paredes, Frickson Erazo, Antonio Valencia, Christian Noboa, Carlos Gruezo, Felipe Caicedo (70' Michael Arroyo), Jefferson Montero (76' Joao Rojas), Enner Valencia.

Żółta kartka: Johan Djourou (Szwajcaria) oraz Juan Carlos Paredes (Ekwador).