Piąte starcie Holandii z Argentyną na MŚ. Finał '78 dla Albicelestes, pamiętny gol Bergkampa

Orange i Albicelestes mierzyli się już w finale i 1/4 finału MŚ. Ostatnio, w 2006 roku, walczyli w fazie grupowej i padł bezbramkowy remis.

Konrad Kostorz

Do pierwszego pojedynku obu drużyn na mundialu doszło w 1974 roku w drugiej fazie grupowej. Zmierzający do finału Holendrzy rozgromili rywali aż 4:0, a dwa gole zdobył legendarny Johan Cruyff.

Po czterech latach Oranje i Albicelestes walczyli w pojedynku o tytuł na Estadio Monumental w Buenos Aires. Po 90 minutach było 1:1, ale w dogrywce dwa ciosy zadali organizatorzy mistrzostw. Bohaterem spotkania został Mario Kempes - autor dwóch trafień. 20 lat później podczas mundialu we Francji los skojarzył Argentynę i Holandię w 1/4 finału. Na szybko zdobytą bramkę Patricka Kluiverta błyskawicznie odpowiedział Claudio Lopez i zanosiło się na dogrywkę (obie ekipy kończyły mecz w osłabieniu) W 89. minucie Pomarańczowi zaskoczyli jednak rywala - Dennis Bergkamp otrzymał dalekie podanie od Franka de Boera, ograł Roberto Ayalę i mierzonym strzałem nie dał szans Carlosowi Roi. To był piękny gol, po którym podopieczni Daniela Passarelli już się nie podnieśli.
Poprzedni raz na mistrzostwach do starcia półfinalistów mundialu w Brazylii doszło w 2006 roku w fazie grupowej. Pojedynek odbył się w ostatniej kolejce, gdy oba zespoły były już pewne awansu i w konsekwencji nie dostarczył zbyt dużych emocji, kończąc się bezbramkowym remisem. Historia meczów Holandii z Argentyną (na zielono wygrane Oranje, na czerwono triumfy Albicelestes):