Skład finału jak w 1986 i 1990 roku! Argentyna weźmie rewanż za klęskę w RPA?

Po raz trzeci w historii w finale mundialu zmierzą się drużyny narodowe Argentyny i Niemiec. Obie ekipy rywalizowały także podczas dwóch ostatnich turniejów o mistrzostwo świata.
Konrad Kostorz

W meczu tytuł na mistrzostwach świata w Meksyku w 1986 roku w pamiętnym pojedynku na Stadionie Azteca reprezentacja Argentyny pokonała Niemców 3:2. Aż do 74. minuty Albicelestes prowadzili 2:0, ale wówczas w krótkim odstępie czasu gole zdobyli Karl-Heinz Rummenigge i Rudi Voeller. Ostatnie słowo należało do Diego Maradony i spółki - w 83. minucie na listę strzelców wpisał się Jorge Burruchaga.

Po czterech latach doszło do wielkiego rewanżu. Mecz finałowy odbył się na Stadio Olimpico w Rzymie i nie był ciekawym widowiskiem. Niemcy przeważali, atakowali i zasłużyli na wygraną, którą ostatecznie odnieśli w kontrowersyjnych okolicznościach - arbiter wyrzucił z boiska dwóch Argentyńczyków i podyktował wątpliwy rzut karny wykorzystany przez Andreasa Brehme.

Dwa ostatnie pojedynki o stawkę Niemców z Argentyną miały miejsce w fazie ćwierćfinałowej. W 2006 roku w Berlinie nasi zachodni sąsiedzi skuteczniej egzekwowali jedenastki (wcześniej z gry trafili Roberto Ayala i Miroslav Klose), zaś przed czterema laty w RPA podopieczni Joachima Loewa zdeklasowali Lionela Messiego i kolegów. Padł nieoczekiwany wynik 4:0 po bramkach Thomasa Muellera, Arne Friedricha oraz dwóch Miroslava Klose.

W 2012 roku finaliści brazylijskiego mundialu stanęli naprzeciwko siebie w meczu towarzyskim. We Frankfurcie górą w stosunku 3:1 była drużyna Alejandro Sabelli, a jedną z bramek strzelił Messi.

Warto odnotować, że Niemcy w finale MŚ zagrają już po raz ósmy, natomiast Argentyńczycy wcześniej dostąpili tego zaszczytu w 1930 (2:4 z Urugwajem) 1978 (3:1 z Holandią), 1986 oraz 1990 roku.

Wyniki w meczach o stawkę (na zielono wygrane Niemiec, na czerwono zwycięstwa Argentyny):