Alpejski PŚ. Sensacja w Beaver Creeck. Marco Odermatt zwycięzcą supergiganta

Marco Odermatt odniósł sensacyjne zwycięstwo w supergigancie alpejskiego Pucharu Świata, rozgrywanym w Beaver Creeck. Szwajcar po raz pierwszy w karierze stanął na podium w tej konkurencji i od razu najwyższym jego stopniu.

Adrian Nuckowski
Marco Odermatt Getty Images / Francis Bompard / Na zdjęciu: Marco Odermatt
Tego nikt się nie spodziewał. 22-latek, jadący z 2. numerem startowym przejechał słynną trasę Birds of Prey najszybciej z grona wszystkich alpejczyków. Gdy ukończył swój przejazd nie był jeszcze świadomy tego, co stanie się za kilkadziesiąt minut. Z biegiem czasu, kiedy linię mety mijali główni faworyci do końcowego triumfu, Szwajcar przecierał oczy ze zdziwienia. Marco Odermatt był bowiem, jak dotąd zawodnikiem specjalizującym się głównie w slalomie gigancie. To własnie w tej konkurencji dwukrotnie stawał na podium. Zwycięstwo w Beaver Creeck zapamięta na długo, gdyż to pierwsza wygrana w historii jego startów w Pucharze Świata.

Drugą pozycję, ze stratą 0,10 s. do zwycięzcy zajął Aleksander Aamodt Kilde. Norweg po raz drugi zameldował się w czołowej trójce zmagań w Beaver Creeck. Rok temu (1 grudnia 2018 roku) zajął w tej samej konkurencji trzecią pozycję.

Podium uzupełnił mistrz olimpijski z Pjongczang, Matthias Mayer. Austriak został tym samym liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Na starcie zabrakło reprezentantów Polski.W sobotę (7 grudnia) najlepsi alpejczycy świata rywalizować będą na trasie Birds of Prey w prestiżowym zjeździe.