Polacy najlepsi w eliminacjach MŚ w beach soccerze! 6:3 w finale ze Szwajcarami

Polacy zostali zwycięzcami europejskich eliminacji do mistrzostw świata 2017 w piłce nożnej plażowej. W finale turnieju wygrali ze Szwajcarami 6:3.

Piotr Ziemka
Polacy doznali kolejnej porażki w Europejskiej Lidze Beach Soccera / Polacy doznali kolejnej porażki w Europejskiej Lidze Beach Soccera

Już w 103. sekundzie meczu pierwszą bramkę zdobył głową Jakub Jesionowski. W piątej minucie Dejan Stankovic przewrotką pokonał Macieja Marciniaka. Natomiast 3 minuty i 14 sekund przed końcem pierwszej tercji złe ustawienie bramkarza rywali wykorzystał Witold Ziober. Dla kapitana Biało-Czerwonych to piąty gol w turnieju rozgrywanym w Jesolo.

W połowie drugiej tercji podopieczni Marcina Stanisławskiego prowadzili 3:1. Gola ponownie uzyskał Jesionowski. Gdy do zakończenia tej części pozostawały 4 minuty i 52 sekundy w poprzeczkę trafił Stankovic. Król strzelców mistrzostw świata 2009 zdołał jednak zmienić wynik meczu dziesięć sekund przed przerwą.

W trzeciej odsłonie rywalizacji bramkę po wrzucie z autu Tomasza Lenarta strzelił Bogusław Saganowski. Dla brata Marka Saganowskiego był to jedenasty gol podczas wrześniowego turnieju we Włoszech. Z kolei 6 minut i 21 sekund przed zakończeniem spotkania rzutu karnego nie wykorzystał Glenn Hodel. Jego uderzenie obronił Marciniak. Stankovic trafił później po raz kolejny, ale Szwajcarzy nie wygrali tego finału. Na 5:3 strzelił Saganowski, a szóstą bramkę dla triumfatorów uzyskał Lenart.

W finale została zakończona świetna passa Szwajcarów, którzy zwyciężyli w siedmiu poprzednich spotkaniach w Jesolo. Polacy przegrali tylko raz - z Hiszpanami, którzy jednak ulegli Szwajcarom oraz Azerom i nie zakwalifikowali się do MŚ.

Najlepszym piłkarzem turnieju uznano Saganowskiego. Nagrodę dla najlepszego bramkarza odebrał Szymon Gąsiński. Królem strzelców został Stankovic.

W meczu o trzecie miejsce Portugalczycy pokonali Włochów 8:3.

W europejskich eliminacjach uczestniczyło 27 reprezentacji. W sześciu grupach znajdowały się po 4 ekipy, w jednej - 3. Do dalszej fazy awansowało 16 zespołów: dwie najlepsze z każdej grupy oraz dwie spośród drużyn sklasyfikowanych na trzecim miejscu. Awans na MŚ zdobyli tylko zwycięzcy czterech grup.

Polacy uzyskali kwalifikację po pokonaniu mistrzów świata z lat 2011 oraz 2013 i brązowych medalistów z 2015 roku - Rosjan. Wcześniej okazali się lepsi od między innymi zwycięzców Europejskiej Ligi Beach Soccera 2016 - Ukraińców.

Polscy piłkarze po raz pierwszy na MŚ w beach soccerze grali w 2006 roku. Wtedy w składzie byli między innymi Dominik Depta, Saganowski i Ziober - członkowie drużyny, która triumfowała w eliminacjach w Jesolo. Światowy czempionat rozpocznie się 27 kwietnia 2017 roku na Bahamach.

Polska - Szwajcaria 6:3

Bramki: Jakub Jesionowski (dwie: 2. minuta i 18.), Witold Ziober (9.), Bogusław Saganowski (dwie: 26. i 36.), Tomasz Lenart (36.) - Dejan Stankovic (hat-trick: 5., 24. i 34.).

Skład Polaków:
Bramkarze - Szymon Gąsiński i Maciej Marciniak.
Zawodnicy z pola - Dominik Depta, Filip Gac, Jakub Jesionowski, Piotr Klepczarek, Kamil Kucharski, Tomasz Lenart, Karim Madani, Bogusław Saganowski, Łukasz Stasiak i Witold Ziober.