Polska Silesia wicemistrzem Anglii. Arsenal z tytułem

Silesia Beach Soccer, w składzie której grają wyłącznie Polacy, sięgnęła po wicemistrzostwo Anglii w piłce nożnej plażowej. W wielkim finale w Londynie przegrali z faworyzowanym Arsenalem 2:7.

Piotr Jagiełło
Piłkarze Silesia Beach Soccer podczas mistrzostw Anglii 2017 Materiały prasowe / Piłkarze Silesia Beach Soccer podczas mistrzostw Anglii 2017

W finałowym turnieju w Londynie spotkały się cztery najlepsze drużyny sezonu zasadniczego mistrzostw Anglii. Zmagania odbywały się w malowniczym kompleksie Lee Valley White Water Centre, gdzie w 2012 roku toczyły się zmagania podczas igrzysk olimpijskich.

Polskim akcentem był występ w czwórce Silesii Beach Soccer z samymi Polakami w składzie. To ta drużyna broniła tytułu niespodziewanie wywalczonego przed rokiem.

W pierwszym półfinale doszło do spotkania dwóch firm, które są doskonale znane z "trawiastej" odmiany piłki nożnej. Faworyzowany Arsenal Londyn uporał się z Portsmouth BC i jako pierwszy zameldował się w wielkim finale. Później na piasku pojawili się zawodnicy Silesii Beach Soccer i Isle of Wight. Po dramatycznym meczu zwycięstwo (8:7) padło łupem Polaków, choć do wyłonienia triumfatora potrzebna była dogrywka, a po drodze było mnóstwo kontrowersji sędziowskich. Decydującego gola z rzutu wolnego strzelił Michał Sobczak, a osłodą rywalizacji było przepiękne trafienie nożycami Bogusława Saganowskiego - legenda polskiego beach soccera wciąż w formie. "Sagan" ustrzelił dublet, a najskuteczniejszy był autor trzech trafień, Patryk Taraszkowski.

W meczu o złoto Silesia nie sprostała Arsenalowi Londyn, który znakomicie otworzył spotkanie i szybko wyszedł na prowadzenie 3:0. Silesia stawiała na ofensywę, ale bramka Kanonierów była jak zaczarowana. W dodatku, w drugiej tercji (mecze odbywają się w wymiarze 3 x 12 minut) czerwoną kartkę za dyskusję z sędziami otrzymał Saganowski, który nie mógł pogodzić się z interpretacją arbitrów. - To jest jakaś komedia. No ale cóż, nie ma co zwalać winy na sędziów, po prostu trzeba grać - grzmiał "Sagan", rozpamiętując jeszcze półfinałowe starcie sędziowane przez ten sam zestaw arbitrów. Ostatecznie starcie zakończyło się wygraną gospodarzy 7:2, a w polskiej ekipie gole strzelali Paweł Kamiński i Dariusz Gołębiowski.

Skład Silesia BSC podczas mistrzostw Anglii 2017: Krzysztof Wiśniewski, Karol Kurzępa, Piotr Lewandowski, Tomasz Kulik, Karol Gołębiowski, Dariusz Gołębiowski, Marek Wiosna, Paweł Kamiński, Dawid Burzawa, Patryk Taraszkowski, Mateusz Wardziński, Maciej Janeczko, Michał Sobczak, Bartosz Kluge, Bartosz Gołaszewski, Konrad Szałkiewicz, Damian Zach, Radomir Kowalski, Eryk Becker, Mateusz Złotowski, Bogusław Saganowski.

Czy w przyszłym roku Silesia zdobędzie tytuł mistrza Anglii?