Polacy pokonali Czechów w eliminacjach do MŚ po golu w przedostatniej sekundzie

Mecz Polska - Czechy rozpoczął w Moskwie europejskie eliminacje do mistrzostw świata 2019 w piłce nożnej plażowej. Biało-Czerwoni wygrali 3:2 po golu w przedostatniej sekundzie.

Piotr Ziemka
Beach soccer WP SportoweFakty / Beach soccer
Polacy zajmują 24. miejsce w światowym rankingu. Czesi znajdują się na 34. pozycji. 43 sekundy przed końcem pierwszej tercji pierwszego gola meczu zdobył Karim Madani - po podaniu Piotra Klepczarka. Ci sami zawodnicy mieli udział przy bramce na 2:0. Tym razem piłkarz KP Łódź asystował, a na liście strzelców znalazł się Klepczarek. 36-letni zawodnik BSCC Łódź powrócił do reprezentacji, poprzednio występował w niej w 2017 roku.

W 27. minucie na 2:1 trafił Tomas Hurab. Biało-Czerwoni nie zdołali utrzymać tego wyniku. 4 sekundy przed końcem ostatniej tercji wyrównał Daniel Vales. Podopieczni selekcjonera Marcina Stanisławskiego zdołali odpowiedzieć. Strzał Filipa Gaca po wznowieniu został zablokowany, ale w przedostatniej sekundzie zwycięstwo i trzy punkty Polakom zapewnił Jakub Jesionowski.

Polska - Czechy (1:0, 1:0, 1:2)
Gole: 1:0 Karim Madani (12. minuta), 2:0 Piotr Klepczarek (20.), 2:1 Tomas Hurab (27.), 2:2 Daniel Vales (36.), 3:2 Jakub Jesionowski (36.).

Skład Polaków: Maciej Marciniak, Patryk Sobczak - Daniel Baran, Paweł Friszkemut, Filip Gac, Jakub Jesionowski, Piotr Klepczarek, Konrad Kubiak, Karim Madani, Bartosz Szloser. W szerokim składzie na el. do MŚ są też Maciej Daniluk i Tomasz Poźniak.

W europejskich eliminacjach do mistrzostw świata 2019 w beach soccerze miało początkowo uczestniczyć 20 reprezentacji. Po wycofaniu Ukrainy, w jednej grupie występują trzy ekipy, a w czterech pozostałych - po cztery. Do dalszej części rywalizacji nie awansują tylko 3 drużyny spośród tych 19, pozostałe wezmą udział w 1/8 finału. Dalej nie będzie jednak klasycznego systemu pucharowego, czyli 1/4 i 1/2 finału. Najlepsza ósemka ponownie zostanie podzielona na dwie grupy. Awans do czempionatu w Paragwaju zdobędzie pięć zespołów z Europy.

Polacy wygrali rozegrane we wrześniu 2016 roku poprzednie eliminacje do mistrzostw świata w beach soccerze. W Jesolo pokonali wtedy między innymi wyżej notowanych Ukraińców, Rosjan oraz Włochów.

Po wygraniu finałowego spotkania ze Szwajcarią najlepszym piłkarzem turnieju został uznany Bogusław Saganowski. Nagrodę dla najlepszego bramkarza otrzymał Szymon Gąsiński.

W porównaniu do rozegranego od 5 do 7 lipca turnieju Europejskiej Ligi Beach Soccera 2019 w Nazare, tym razem w polskiej ekipie zabrakło kontuzjowanego Dariusza Słowińskiego, Dominika Depty i Artura Popławskiego.

Jeszcze dłużej na powrót do reprezentacji niż wspomniany Klepczarek czekał Daniel Baran. Mecz z Czechami był dla niego w kadrze pierwszym od Europejskiej Ligi Beach Soccera 2016.

W sobotę rywalami Polaków będzie reprezentacja Kazachstanu. W poniedziałek Biało-Czerwoni zmierzą się z Włochami.

Czy w sobotę Polacy strzelą Kazachstanowi więcej goli niż trzy?