Włosi i Portugalczycy w finale mistrzostw świata 2019 w piłce nożnej plażowej

Włosi i Portugalczycy awansowali do finału rozgrywanych w Paragwaju mistrzostw świata 2019 w piłce nożnej plażowej. W meczu o trzecie miejsce będą rywalizowali Rosjanie oraz Japończycy.

Piotr Ziemka
Piłka nożna plażowa Newspix / JAKUB PIASECKI / CYFRASPORT / Piłka nożna plażowa
W pierwszym sobotnim półfinale Włosi prowadzili z Rosją 7:5. Hat tricki zdobyli Dario Ramacciotti oraz lider klasyfikacji strzelców Gabriele Gori mający w dorobku już 16 goli w czempionacie w Paragwaju. Podopieczni Michaiła Lichaczewa wyrównali po trafieniu Aleksieja Makarowa. Po trzech tercjach był remis 7:7. Zwycięzcę wyłoniła licząca trzy minuty dogrywka. Po czerwonej kartce Artura Paporotnego, ostatniego gola meczu zdobył z rzutu karnego Emmanuele Zurlo. Italia poprzednio awansowała do finału mistrzostw świata w beach soccerze w 2008 roku.

Włochy - Rosja 8:7 po dogrywce, 7:7 po trzech tercjach (2:1, 1:3, 4:3, 1:0),
Strzelcy goli: 0:1 Andriej Nowikow (4. minuta), 1:1 Francesco Corosiniti (9.), 2:1 Dario Ramacciotti (10.), 2:2 Aleksiej Makarow (14.), 3:2 Ramacciotti (15.), 3:3 Fedor Zemskow (22.), 3:4 Zemskow (24.), 4:4 Gabriele Gori (25.), 4:5 Kirił Romanow (25.), 5:5 Gori (25.), 6:5 Ramacciotti (27.), 7:5 Gori (31.), 7:6 Romanow (31.), 7:7 Makarow (35.), 8:7 Emmanuele Zurlo (37.).

36 minut gry nie wyłoniło triumfatora również w meczu między Portugalią a Japonią. Sędzią drugiego półfinału był Polak Łukasz Ostrowski. Pierwszego gola meczu zdobył Leonardo Martins, ale po trzynastu minutach prowadzili Japończycy. Następne dwie bramki strzelił brat bliźniak L. Martinsa - Bernardo Martins. 47 sekund przed końcem trzeciej tercji wyrównał Takuya Akaguma.

W dogrywce wynik nie zmienił się. Po raz pierwszy podczas MŚ 2019 rozegrano serię rzutów karnych. Dwóch Japończyków przestrzeliło i do finału zakwalifikowali się zawodnicy z Portugalii.

Portugalia - Japonia 2:1 po rzutach karnych, 3:3 po trzech tercjach i dogrywce (1:1, 0:1, 2:1, 0:0)
Strzelcy goli: 1:0 Leonardo Martins (2. minuta), 1:1 Ozu Moreira (11.), 1:2 Shusei Yamauchi (13.), 2:2 Bernardo Martins (29.), 3:2 Be Martins (31.), 3:3 Takuya Akaguma (36.).
Rzuty karne: 0:0 Ozu Moreira (przestrzelił), 1:0 Joao Saraiva Madjer, 1:1 Yamauchi, 2:1 Rui Coimbra, 2:1 Teruki Tabata (przestrzelił).

W mistrzostwach świata 2017 medale zdobyły reprezentacje Brazylii, Tahiti i Iranu. Włochy zajęły wówczas czwarte miejsce, a Portugalia odpadła w 1/4 finału.

Canarinhos w ćwierćfinale MŚ 2019 zostali wyeliminowani przez piłkarzy z Rosji. Tahitańczycy odpadli w fazie grupowej. Natomiast Iran niespodziewanie nie znalazł się w czołowej trójce eliminacji strefy azjatyckiej.

W europejskich eliminacjach do czempionatu w Paragwaju na siódmej pozycji sklasyfikowano Polaków. Awans uzyskało pięć reprezentacji z Europy. Trzy z nich (Włochy, Portugalia, Rosja) zakwalifikowały się do najlepszej czwórki MŚ 2019.