Liga Narodów. Duża niespodzianka w Budapeszcie

Niespodziewany wynik w Lidze Narodów zanotowano w Budapeszcie. Skazywani na porażkę w spotkaniu z reprezentacją Anglii Węgrzy pokonali rywala 1:0, jedynego gola zdobywając z rzutu karnego.

Michał Piegza
Adam Lang i Jarrod Bowen PAP/EPA / Szilard Koszticsak / Na zdjęciu: Adam Lang i Jarrod Bowen
Występy w trzeciej edycji Ligi Narodów rozpoczęli Węgrzy i Anglicy. Gospodarze mieli rozegrać spotkanie bez kibiców. Na potyczkę wejść mogły jedynie dzieci z opiekunami. I pojawiło się ich, ponad trzydzieści tysięcy.

Anglicy 1. połowy nie zaliczą do udanych. Goście wprawdzie oddali kilka uderzeń, ale były one niecelne i nie mogły zagrozić bramkarzowi.

To miejscowi powinni po pierwszych trzech kwadransach prowadzić. W 12. minucie gola mógł strzelić Dominik Szoboszlai. Piłka po uderzenie z sześciu metrów minęła już bramkarza, ale sprzed linii wybił ją Conor Coady. Z kolei w 29. minucie szczęścia poszukał Zolst Nagy, Jordan Pickford odbił piłkę na rzut rożny.

Po zmianie stron na plac gry wprowadzony został Bukayo Saka, który ożywił grę gości. W 52. minucie przedostał się w pole karne jego lewą stroną. Uderzenie w kierunku dalszego słupka nogą odbił Peter Gulacsi.

W 66. minucie gospodarze objęli prowadzenie. We własnym polu karnym przewinił Reece James, Szoboszlai wykorzystał rzut karny. Jordan Pickford wyczuł intencje strzela, ale nie był w stanie odbić piłki.

Przegrywając goście niewiele robili, aby wyrównać. Akcje Anglików były rozgrywane w wolnym tempie, przyjezdni nie byli w stanie poważniej zagrozić Węgrom.

W końcówce szanse stworzyły sobie obie drużyny. Najpierw strzał Laszlo Kleinheislera odbił Pikcford, poprawka Andrasa Schafera poszybowała ponad bramką. W odpowiedzi w 89. minucie okazję zmarnował Harry Kane.

Gospodarze dowieźli prowadzenie do końca i młodzi fani na stadionie w Budapeszcie mogli świętować ważną wygraną.

Węgry - Anglia 1:0 (0:0)
1:0 - Dominik Szoboszlai (k.) 66'

Węgry: Peter Gulacsi - Adam Lang, Willi Orban, Attila Szalai - Loic Nego, Zsolt Nagy (87' Balint Vecsei), Andras Schafer, Adam Nagy (82' Callum Styles) - Dominik Szoboszlai (82' Attilla Fiola), Roland Sallai (71' Laszlo Kleinheisler) - Adam Szalai (87' Martin Adam).

Anglia: Jordan Pickford - Kyle Walker (62' John Stones), Conor Coady (79' Kalvin Phillips), Harry Maguire - James Justin (46' Bukayo Saka), Trent Alexander-Arnold (62' Jack Grealish), Declan Rice, Jude Bellingham - Mason Mount (62' Reece James), Harry Kane, Jarrod Bowen.

Żółte kartki: Schafer, Gulacsi (Węgry) oraz Coady, Maguire, James (Anglia).

Sędzia: Artur Dias (Portugalia).