Ligue 1: Olympique Marsylia przegrał z Valenciennes, czerwona kartka Jelenia w wygranym meczu Auxerre

Po wygranym 5:2 meczu z FC Sochaux, ponownie z dobrej strony pokazali się zawodnicy Valenciennes, którzy ograli faworyzowany Olympique Marsylia. Trzy punkty w sobotę zdobyli także m.in. piłkarze Olympique Lyon i AJ Auxerre. Ireneusz Jeleń ponownie nie zdobył gola, Polak dał się ponieść emocjom i szybko został wyrzucony z boiska przez sędziego.

Piotr Robaczyński

Zgodnie z oczekiwaniami drugie zwycięstwo w sezonie odnieśli piłkarze AJ Auxerre, którzy podejmowali u siebie najsłabszy zespół Ligue 1 - Grenoble Foot. Miło tego spotkania nie będzie wspominał Ireneusz Jeleń, faulowany w 20. minucie Polak zaatakował rywala. David Jemmali w odpowiedzi uderzył napastnika AJA, a sędzia obu zawodników ukarał czerwoną kartką. Gospodarze wygrali 2:0 po golach Benoita Pedretti'ego oraz Cedrica Hengbarta. Dariusz Dudka cały mecz oglądał z ławki rezerwowych. Auxerre obecnie zajmuje 13. pozycję w tabeli, z kolei Grenoble pozostaje jedyną drużyną w lidze z zerowym dorobkiem punktowym.

Do sporej niespodzianki doszło na Stade Nungesser, gdzie Valenciennes podejmowało Olympique Marsylia. Podopieczni Didiera Deschampsa dwukrotnie obejmowali w tym spotkaniu prowadzenie (gole strzelali napastnicy - Fernando Morientes oraz Mamadou Niang), ale ambitni gospodarze odrabiali straty, a ostatecznie udało im się nawet przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę. W 83. minucie wynik na 3:2 ustalił obrońca Rafael Schmitz. OM zanotował pierwszą porażkę w bieżących rozgrywkach.

Zaskakującym rezultatem zakończył się także pojedynek AS Monaco - St Etienne. Goście wygrali na Stade Louis II tylko raz od 1981 roku, a obecnie przeżywają kryzys i są jednym z kandydatów do spadku. Tymczasem w sobotę po zaciętym meczu pokonali wyżej notowanego rywala 2:1. Z dobrej strony pokazali się pozyskani ostatnio napastnicy - Boubacar Sanogo i Gonzalo Ruben Bergessio, którzy wpisali się na listę strzelców. Argentyńczyk zapewnił St Etienne trzy punkty pokonując golkipera AS Monaco w ostatniej minucie regulaminowego czasu gry.

Niespodzianki nie było już natomiast na Stade Gerland, choć Olympique Lyon do przerwy przegrywał z Tuluzą 0:1. Na początku drugiej części meczu do wyrównania doprowadził wprowadzony na boisko w 46. minucie 18-letni Yannis Tafer, który zagrał w Ligue 1 po raz pierwszy w tym sezonie. W 72. minucie zwycięstwo gospodarzom zapewnił najlepszy strzelc OL w tym sezonie - Bafetimbi Gomis. Lyon awansował na 1. miejsce w tabeli, ale może jeszcze stracić pozycję lidera na rzecz Girondins Bordeaux, Żyrondyści w niedzielę zmierzą się z Rennes.

Zawiedli piłkarze Paris Saint Germain, stołeczny klub zaledwie zremisował z FC Lorient. Podopieczni Paula Le Guena wprawdzie dłużej utrzymywali się przy piłce, ale nie potrafili stworzyć poważnego zagrożenia pod bramką przeciwnika i podzielili się punktami z dobrze dysponowaną ostatnio drużyną Lorient.

W starciu beniaminków górą piłkarze Montpellier, którzy pokonali 1:0 US Boulougne. Trzy punkty w sobotę wywalczyli także gracze AS Nancy. Na własnym stadionie wygrali 2:1 z FC Sochaux.