Liga Europy w Krakowie. Nieudany debiut Dynama

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP / Łukasz Gągulski / Na zdjęciu: piłkarze Dynama Kijów
PAP / Łukasz Gągulski / Na zdjęciu: piłkarze Dynama Kijów

Porażki klubów Polaków w Lidze Europy. Dynamo Kijów zostało pokonane przez AEK Larnaka na stadionie Cracovii. Bez punktów również Ludogorec Razgrad oraz Union Berlin.

Dynamo Kijów zagrało z AEK-iem Larnaka w Krakowie i wcześnie poczuło klimat PKO Ekstraklasy. Drużyna Tomasza Kędziory straciła gola w 8. minucie po rewelacyjnym uderzeniu z rzutu wolnego Adama Gyurcso, byłego pomocnika Pogoni Szczecin. Dynamo miało dużo czasu na odpowiedź, ale nie potrafiło tego zrobić i poniosło porażkę 0:1.

Ludogorec Razgrad sprawił niespodziankę w pierwszym meczu w Lidze Europy i wygrał u siebie z AS Romą. Ponownie z Jakubem Piotrowskim w podstawowym składzie chciał zaskoczyć również Real Betis, ale tak łatwo tym razem nie było. Drużyna z Sewilli prowadziła po pierwszej połowie 2:1 dzięki strzałom Luiza Henrique oraz Joaquina. Po przerwie kolejne ciosy z obu stron stadionu, ale Real Betis pozostawał przynajmniej o krok przed przeciwnikiem i wygrał 3:2.

Tymoteusz Puchacz dostał możliwość pokazania się w podstawowym składzie Unionu Berlin. Drużyna z Bundesligi toczyła twardą i nieustępliwą rywalizację z SC Braga. Dobrze funkcjonowała obrona Unionu, gorzej ofensywa. Ostatecznie rozstrzygająca bramka padła już po zejściu Puchacza z boiska. W 77. minucie Vitor Oliveira zapewnił komplet punktów Bradze.

Nicola Zalewski nie wystąpił z powodu kontuzji w wygranym 3:0 meczu AS Romy z HJK Helsinki.

2. kolejka fazy grupowej Ligi Europy:

GRUPA A:

FK Bodo/Glimt - FC Zurych 2:1 (0:0) 1:0 - Ole Selnaes (sam.) 54' 2:0 - Hugo Vetlesen 58' 2:1 - Donis Avdijaj 81'

Dynamo Kijów - AEK Larnaka 0:1 (0:1) 0:1 - Adam Gyurcso 8'

Stade Rennais - Fenerbahce Stambuł 2:2 (0:0) 1:0 - Martin Terrier 52' 2:0 - Lovro Majer 54' 2:1 - İrfan Can Kahveci 60' 2:2 - Enner Valencia (k.) 90'

Tabela grupy B:

1 Fenerbahce Stambuł 6 4 2 0 13:7 14
2 Stade Rennais 6 3 3 0 11:8 12
3 AEK Larnaka 6 1 2 3 7:10 5
4 Dynamo Kijów 6 0 1 5 5:11 1

GRUPA C:

AS Roma - HJK Helsinki 3:0 (0:0) 1:0 - Paulo Dybala 47' 2:0 - Lorenzo Pellegrini 49' 3:0 - Andrea Belotti 68'

Real Betis - Ludogorec Razgrad 3:2 (2:1) 1:0 - Luiz Henrique 25' 2:0 - Joaquin 39' 2:1 - Kirył Despodow 45' 3:1 - Sergio Canales 59' 3:2 - Rick 74'

SC Braga - 1.FC Union Berlin 1:0 (0:0) 1:0 - Vitor Oliveira 77'

Royale Union Saint-Gilloise - Malmoe FF 3:2 (1:1) 0:1 - Joseph Ceesay 6' 1:1 - Christian Burgess 17' 1:2 - Isaac Kiese Thelin 57' 2:2 - Teddy Teuma 69' 3:2 - Victor Boniface 71'