Relacje na żywo
 • wszystkie
 • MŚ 2022
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Tęczowe serce, barwy Ukrainy, czy jeszcze inaczej? Wiemy z jaką opaską zagra w Katarze Lewandowski!

22 listopada Robert Lewandowski poprowadzi Polskę do meczu z Meksykiem. A w jakiej opasce? Część europejskich drużyn chce grać w Katarze z tęczowym sercem, do tego niedawno opaskę Ukrainy przekazał "Lewemu" Szewczenko. WP ustaliła co zamierza Polska.

Piotr Koźmiński
Piotr Koźmiński
Robert Lewandowski WP SportoweFakty / Mateusz Czarnecki / Na zdjęciu: Robert Lewandowski
W trakcie niedawnej wizyty w Warszawie Andrij Szewczenko, legenda ukraińskiej piłki, przekazał Robertowi Lewandowskiemu opaskę w barwach Ukrainy. To był gest podziękowania za wsparcie naszych sąsiadów ze strony i Lewego, i reprezentacji Polski.

Przypomnijmy: najpierw w meczu Bayernu Monachium, tuż po inwazji Rosji na Ukrainę, a następnie w barażowym starciu ze Szwecją Robert Lewandowski zagrał w opasce kapitańskiej w barwach Ukrainy.

To właśnie za to dziękował mu w polskiej stolicy, na Stadionie Narodowym, Szewczenko, wręczając kapitanowi polskiej kadry kolejną, symboliczną opaskę, którą Robert obiecał zabrać do Kataru.

ZOBACZ WIDEO: Jak broni Wojciech Szczęsny w kadrze? "Nie róbmy z niego bohatera"

Ukraińska opaska jako symbol, nie na mecze Polaków

Jak już jednak informowaliśmy na łamach WP SportoweFakty, nie ma planu, aby Lewandowski w Katarze zakładał na mecze właśnie opaskę Ukrainy. Owszem, ma ją mieć ze sobą, ale być może zostanie użyta w innych okolicznościach, a nie przy okazji starć z Meksykiem, Arabią Saudyjską czy Argentyną.

W międzyczasie w Europie zrodziła się jednak jeszcze inna idea co do kapitańskich opasek na mundial, pod hasłem "One Love”". 8 na 13 europejskich reprezentacji chce zagrać w Katarze z tęczową opaską w kształcie serca, co ma symbolizować akceptację dla wszelkiej różnorodności.

Wśród drużyn chcących wystąpić z taką opaską wymienia się Anglię, Belgię, Walię, Niemcy, Szwajcarię, Holandię, Danię oraz Francję.

Polska zagra w opasce dostarczonej przez FIFA

A co na to Polska? Z informacji WP SportoweFakty wynika, że reprezentacja Polski zamierza iść tradycyjną drogą, wytyczoną przez organizatorów takiego turnieju. Co to oznacza?

W przypadku mundialu opaski kapitańskie są w gestii FIFA. To światowa centrala decyduje jak mają wyglądać w trakcie turnieju. Nie jest więc tak, że dany zespół zgłasza swoją propozycję, że jest na tym polu duża dowolność. Nie! A nawet jeśli ktoś ma swój pomysł, to i tak musi uzyskać akceptację "góry", czyli w tym przypadku właśnie FIFA.

W Katarze jak w Rosji

Najczęściej na takich imprezach jest to więc niebieska opaska z napisem "Respect" lub innym hasłem promowanym w danym momencie przez FIFA. Właśnie tak wyglądała opaska noszona przez Roberta Lewandowskiego na mundialu w Rosji.

Z naszych informacji wynika, że tak samo będzie w Katarze. Czyli, w przypadku Polski nie będzie to ani wspomniane tęczowe serce (tak generalnie to nie ma jeszcze oficjalnej zgody na taką opaskę ze strony FIFA), ani barwy ukraińskie. Robert Lewandowski wyjdzie na boisko w opasce zaproponowanej przez organizatora turnieju, tak jak to wcześniej bywało.

Rozmowa z Andrijem Szewczenką. Gwiazdor Ukrainy wzruszony
Hiszpanie zachwyceni decyzją Lewandowskiego po powrocie z kadry

Wszystkie mecze obejrzysz na TVP 1 w Pilocie WP. 

Czy reprezentacja Polski wyjdzie z grupy w finałach mistrzostw świata w Katarze?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (2)
 • zezem Zgłoś komentarz
  Z tęczową opaską to może chodzić przyjaciel Putina - przewodn. FIFA Infantino, może nawet sobie na czole przylepić serduszko - ale prywatnie, a nie podczas MŚ.
  • Adam Lemberg Zgłoś komentarz
   HOMO-NIEWIADOMO niech sobie zrobia swoje igrzyska.ja do Lgbt nic nie mam ,szczegolnie szacunku!!!!!!
   Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
   ×
   Sport na ×