MŚ 2022 w Katarze to pierwszy mundial w historii, na który selekcjonerzy mogą zabrać 26 zawodników: 4 bramkarzy i 22 graczy z pola. Czesław Michniewicz wykorzysta limit i - jak zdradził w rozmowie z meczyki.pl - poza golkiperami powoła też 5 stoperów, 4 wahadłowych, 6 środkowych pomocników, 3 skrzydłowych i 4 napastników.
Nazwiska powołanych są objęte tajemnicą. Większość piłkarzy, poza liderami reprezentacji, jeszcze nie zna decyzji selekcjonera. Łatwo ją jednak odgadnąć. Michniewicz już we wrześniu przyznał, że ma 18 pewniaków do wyjazdu, a 8 wymienił z nazwiska: Łukasza Skorupskiego, Wojciecha Szczęsnego, Jana Bednarka, Kamila Glika, Sebastiana Szymańskiego, Piotra Zielińskiego, Arkadiusza Milika i Roberta Lewandowskiego.
Kolejnych nietrudno się domyślić. Grupę bramkarzy uzupełnią Bartłomiej Drągowski (jego uraz z wtorku nie jest groźny) i Kamil Grabara - objawienie fazy grupowej Ligi Mistrzów. Do Glika i Bednarka dołączą natomiast na pewno Jakub Kiwior, Matty Cash, Bartosz Bereszyński i Nicola Zalewski.
ZOBACZ WIDEO: Zawieszenie Świerczoka. "Został potraktowany okrutnie"
Grzegorz Krychowiak nie po to trenował ostatnio z Legią Warszawa, by dowiedzieć się w czwartek, że do Kataru nie poleci. W samolocie znajdzie się też miejsce dla Krystiana Bielika. O ile oczywiście 24-latkowi pozwoli na to zdrowie, bo to największy pechowiec ostatnich lat w polskiej piłce. Gdyby nie uraz właśnie, pewny udziału w mundialu byłby Jacek Góralski. W ataku obok "Lewego" i Milika ma straszyć Karol Świderski.
9 wolnych miejsc
Pozostali umieszczeni w szerokiej, liczącej łącznie 47 nazwiska kadrze piłkarze rywalizowali najpierw o osiem, a po kontuzji "Górala" o dziewięć wolnych miejsc. Niektóre z nieprzydzielonych wcześniej biletów lotniczych trafią do zawodników, których... Michniewicz dotąd nie powołał.
We wspomnianej rozmowie z meczyki.pl selekcjoner zdradził, że poszukuje zawodników "uniwersalnych, którzy mogą grać na kilku pozycjach". To wypisz-wymaluj Artur Jędrzejczyk z Legii Warszawa, który może zagrać w każdym miejscu defensywy, w różnych systemach.
35-latek nie występował w reprezentacji od listopada 2019 roku, ale spełnia oba kryteria selekcjonera - także to o doświadczeniu. Do obrony Michniewicz szuka bowiem piłkarzy z obyciem, "którzy gdzieś byli, coś widzieli i coś przeżyli", a "Jędza" to weteran Euro 2016 i MŚ 2018, występował też w europucharach.
Uniwersalność dotąd była przekleństwem Michała Karbownika, tymczasem teraz dzięki niej może załapać się na pokład samolotu, który w przyszłą środę odleci z Okęcia do Doszy. 21-latek poszerza bowiem selekcjonerowi pole manewru na obu wahadłach i w środku pomocy.
Jeszcze kilka miesięcy temu "Karbo", zresztą podobie jak Jędrzejczyk, nie mógł nawet marzyć o udziale w mundialu, ale po przenosinach do Fortuny Duesseldorf jego kariera wróciła na właściwe tory. - Przerasta 2. Bundesligę - mówił nam dziennikarz "Bilda".
Uskrzydleni
Na nich od dłuższego czasu są też Jakub Kamiński i Michał Skóraś. Pierwszy po podbiciu PKO Ekstraklasy, w glorii najdroższego piłkarza ligi, przeniósł się do VfL Wolfsburg i bardzo pewnie stawia pierwsze kroki w Bundeslidze. Skóraś natomiast wszedł w jego buty w Poznaniu, a jego występy przeszły najśmielsze oczekiwania największych optymistów. Grono skrzydłowych powinien uzupełnić Przemysław Frankowski. Jego kandydatura ma więcej argumentów niż Kamila Grosickiego.
Uniwersalnym i grającym w mocnej lidze piłkarzem jest Robert Gumny. 23-latek występuje zarówno jako jeden z trzech środkowych obrońców, jako boczny obrońca i jako wahadłowy po obu stronach, więc mógłby być dla selekcjonera bardziej wartościowym wyborem niż jednowymiarowi Mateusz Wieteska i Paweł Dawidowicz. A elastyczność Zalewskiego sprawia natomiast, że do Kataru nie polecą Tymoteusz Puchacz i Arkadiusz Reca.
Największą niespodzianką w kadrze Polski na mundial może być pominięcie Krzysztofa Piątka na rzecz Dawida Kownackiego. Piątek odżył w Salernitanie, ale nie ma u Michniewicza wysokich notowań, tymczasem Kownacki również przeżywa odrodzenie, a poza tym to ulubieniec selekcjonera z czasów wspólnej pracy w kadrze U-21.
O dwa wolne miejsca w środku pomocy walczyło czterech graczy. Patryka Dziczka i Mateusza Łęgowskiego od razu można było skreślić. Natomiast wybór między Mateuszem Klichem i Karolem Linettym a Kacprem Kozłowskim i Szymonem Żurkowskim to wybór między "dziś" a "jutro".
Klich i Linetty są w reprezentacji od lat i wydawali się nie do ruszenia, ale ostatnio mieli swoje problemy w klubach. Kozłowski natomiast jest na fali wznoszącej i jest przyszłością drużyny narodowej, więc jego powołanie nikogo nie zdziwi, nawet jeśli dotąd u Michniewicza nie grał.
Żurkowski z kolei, choć gra najmniej z tej grupy (tylko 77 minut w 4 meczach Fiorentiny w tym sezonie), to jest "żołnierzem Michniewicza" i według selekcjonera ma do odegrania swoją rolę w tej drużynie. Opiekun drużyny narodowej ma twierdzić, że "Zupa" może dać zespołowi więcej niż Klich czy Linetty.
Sądny dzień
Czesław Michniewicz ogłosi ścisłą kadrę na MŚ 2022 w czwartek o godz. 15. Z szerokiej kadry skreśli aż 20 nazwisk. Już wcześniej z powodu urazów poza Góralskim z udziału w mundialu wyeliminowani zostali też Jakub Moder i Kamil Pestka. Z kolei z Macieja Rybusa selekcjoner sam zrezygnował po tym, jak ten postanowił zostać w Rosji po wygaśnięciu kontraktu z Lokomotiwem.
Mundial 2022 odbędzie się między 20 listopada a 18 grudnia w Katarze. Polska zagra w grupie C z Meksykiem (22.11), Arabią Saudyjską (26.11) i Argentyną (30.11).
Przed mistrzostwami Biało-Czerwoni rozegrają jeszcze jeden mecz towarzyski - 16 listopada z Chile w Warszawie. Po tym spotkaniu reprezentacja uda się do Kataru. Bazą pobytową Polski będzie Ezdan Palace Hotel w Doszy. Więcej o tym TUTAJ.
Szeroka kadra Polski na MŚ 2022:
Bramkarze: Bartłomiej Drągowski (Spezia Calcio, Włochy), Kamil Grabara (FC Kobenhavn, Dania), Radosław Majecki (Cercle Brugge KSV, Belgia), Łukasz Skorupski (Bologna FC 1909, Włochy), Wojciech Szczęsny (Juventus FC, Włochy).
Obrońcy: Jan Bednarek (Aston Villa FC, Anglia), Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria, Włochy), Paweł Bochniewicz (SC Heerenveen, Holandia), Matty Cash (Aston Villa FC, Anglia), Paweł Dawidowicz (Hellas Werona, Włochy), Kamil Glik (Benevento Calcio, Włochy), Robert Gumny (FC Augsburg, Niemcy), Michał Helik (Huddersfield Town, Anglia), Artur Jędrzejczyk (Legia Warszawa), Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów, Ukraina), Jakub Kiwior (Spezia Calcio, Włochy), Maik Nawrocki (Legia Warszawa), Tymoteusz Puchacz (Union Berlin, Niemcy), Arkadiusz Reca (Spezia Calcio, Włochy), Mateusz Wieteska (Clermont Foot 63, Francja).
Pomocnicy: Krystian Bielik (Birmingham City FC, Anglia), Patryk Dziczek (Piast Gliwice), Przemysław Frankowski (RC Lens, Francja), Jacek Góralski (VfL Bochum, Niemcy), Kamil Grosicki (Pogoń Szczecin), Kamil Jóźwiak (Charlotte FC, USA), Jakub Kamiński (VfL Wolfsburg, Niemcy), Michał Karbownik (Fortuna Duesseldorf, Niemcy), Mateusz Klich (Leeds United FC, Anglia), Kacper Kozłowski (SBV Vitesse, Holandia), Grzegorz Krychowiak (Al-Shabab, Arabia Saudyjska), Patryk Kun (Raków Częstochowa), Karol Linetty (Torino FC, Włochy), Mateusz Łęgowski (Pogoń Szczecin), Jakub Piotrowski (Łudogorec Razgrad, Bułgaria), Michał Skóraś (Lech Poznań), Damian Szymański (AEK (Ateny), Grecja), Sebastian Szymański (Feyenoord Rotterdam, Holandia), Nicola Zalewski (AS Roma, Włochy), Piotr Zieliński (SSC Napoli, Włochy), Szymon Żurkowski (ACF Fiorentina, Włochy).
Napastnicy: Adam Buksa (RC Lens, Francja), Dawid Kownacki (Fortuna Duesseldorf, Niemcy), Robert Lewandowski (FC Barcelona, Hiszpania), Arkadiusz Milik (Juventus FC, Włochy), Krzysztof Piątek (US Salernitana, Włochy), Karol Świderski (Charlotte FC, USA).