Wielcy nieobecni mundialu zostali rozdrażnieni

Reprezentacja Włoch straciła pierwszego gola w meczu towarzyskim z Albanią, ale potrzebowała mniej niż 10 minut na odwrócenie wyniku. Italia zwyciężyła 3:1, a jej najważniejszym piłkarzem był Vincenzo Grifo.

reprezentanci Włoch PAP/EPA / MALTON DIBRA / Na zdjęciu: reprezentanci Włoch
Włosi nie dostali się do drugich z rzędu mistrzostw świata. Po zdobyciu prymatu w Europie, wyrastali na kandydatów do wygrania mundialu. Sytuacja zmieniła się jednak dynamicznie i Szwajcarzy oraz Macedończycy zatrzymali Włochów w przedbiegach. Z kolei Albania odpadła w eliminacjach w grupie z udziałem między innymi Polski.

Kadra Albanii jest pełna piłkarzy grających w bliskiej im lidze włoskiej. Dwóch z nich wypracowało gola w 16. minucie. Ardian Ismajli wykorzystał dogranie Nedima Bejramiego i strzelił na 1:0. Obaj zawodnicy znają się dobrze z Empoli.

Rozdrażniona drużyna Roberto Manciniego potrzebowała mniej niż 10 minut na odwrócenie wyniku z 0:1 na 2:1. Włosi wyrównali strzałem Giovanniego Di Lorenzo, a objęli prowadzenie dzięki uderzeniu Vincenzo Grifo po dograniu Giacomo Raspadorego.

Italia przeważała pod względem posiadania piłki w Tiranie. Poza wspomnianymi już graczami odpowiedzialnymi za zdobycie bramek, w ofensywie Manciniego byli Nicolo Zaniolo czy Marco Verratti. Po przerwie Verratti zobaczył żółtą kartkę po spięciu z Keidim Bare.

W 64. minucie Vincenzo Grifo oddał strzał na 3:1 i zapewnił sobie miano najważniejszego piłkarza meczu. Na koncie miał już dwa gole oraz asystę. Od 77. minuty Grifo był już na ławce rezerwowych, a jego zmiennikiem był Wilfried Gnonto. Na boisku pojawili się również debiutanci Nicolo Fagioli i 16-letni Simone Pafundi.

Albania - Włochy 1:3 (1:2)
1:0 - Ardian Ismajli 16'
1:1 - Giovanni Di Lorenzo 20
1:2 - Vincenzo Grifo 25'
1:3 - Vincenzo Grifo 64'

Albania: Etrit Berisha - Ardian Ismajli (71' Adrian Bejrami), Marash Kumbulla, Enea Mihaj - Elseid Hysaj, Amir Abrashi (77' Ylber Ramadani), Keidi Bare (87' Qazim Laci), Ermir Lenjani - Nedim Bejrami (71' Kristjan Asllani), Myrto Uzuni (88' Xhuliano Skuka) - Armando Broja (50' Odise Roshi)

Włochy: Alex Meret - Giorgio Scalvini, Leonardo Bonucci (90' Andrea Pinamonti), Alessandro Bastoni - Giovanni Di Lorenzo, Sandro Tonali (45' Samuele Ricci), Marco Verratti (90' Simone Pafundi), Federico Dimarco - Nicolo Zaniolo (77' Nicolo Fagioli), Giacomo Raspadori (90' Federico Chiesa), Vincenzo Grifo (77' Wilfried Gnonto)

Żółte kartki: Kumbulla, Bare, Roshi (Albania) oraz Verratti (Włochy)