Paragon grozy z Kataru. Za ten tani w Polsce produkt zapłacisz fortunę!

Katar chwali się, że jest najbogatszym krajem świata, ale ma to swoją cenę. I to dosłownie. Większość produktów jest tak droga, że trzeba mieć gruby portfel, aby zrobić zakupy. Za ogórki czy pomidory płaci się fortunę. Oto katarski paragon grozy.

Piotr Koźmiński
Piotr Koźmiński
Ceny produktów w Katarze mogą zaskoczyć polskich kibiców Getty Images / NurPhoto / Ceny produktów w Katarze mogą zaskoczyć polskich kibiców
Z Kataru Piotr Koźmiński

Doha. Niewielki sklep w dzielnicy West Bay, naszpikowanej wieżowcami wybudowanymi za setki milionów dolarów. Najpierw można dostać zawrotu głowy oglądając te cuda nowoczesnej architektury, a potem w sklepie, przyglądając się cenom produktów.

Już wizyta na dziale warzywa i owoce dostarcza wielu "wrażeń". Generalnie Katar większość produktów żywnościowych sprowadza z zewnątrz, co ma swoją cenę. Zresztą, bardzo wysoką.

Przykłady? Proszę bardzo. Zielony ogórek, sprowadzany z Holandii, kosztuje 32 riale, czyli około 39 złotych. Za sztukę! W takiej samej cenie są tuż obok pomidory. Tu już wprawdzie za kilogram, ale i tak cena robi wrażenie. Brokuły? Jak najbardziej, ale 28 riali (34 zł) za jednego.
Jeden ogórek za prawie 40 złotych... Takie są realia spożywcze w Katarze Jeden ogórek za prawie 40 złotych... Takie są realia spożywcze w Katarze
Na innych półkach w zasadzie nie lepiej. Małe opakowanie żółtego sera (150 g) kosztuje 14,5 riala (18 zł), a 400 g masła 20,5 (25 zł). Masz ochotę na kawę? Za niewielką paczkę trzeba zapłacić 46,5 riala (57 zł). A gdyby do kawy zamarzyła się czekolada, to można ją kupić za "jedyne" 8,5 riala (10,5 zł).
Kilogram pomidorów też jest tu kilka razy droższy niż w Polsce Kilogram pomidorów też jest tu kilka razy droższy niż w Polsce
Zwykła mrożona pizza? 23 riale (28 zł). A jeślli ktoś chce (na przykład do meczu) spróbować chipsów, to też "zaboli", bo mała paczka kosztuje 18 riali (23 zł). Tak naprawdę przykłady można by mnożyć w nieskończoność. Po prostu zdecydowana większość produktów kosztuje w Katarze kilkakrotnie więcej niż w Polsce.
Kostka masła też, delikatnie mówiąc, tania nie jest Kostka masła też, delikatnie mówiąc, tania nie jest
W zasadzie widzieliśmy tylko jeden produkt, którego cena jest porównywalna do tego co nad Wisłą. To... jajka. Ale rzut oka na opakowanie szybko wyjaśnił dlaczego. Otóż to produkt miejscowy, w przeciwieństwie do wielu innych, importowanych z różnych kontynentów. Szacuje się, że aż 80 procent produktów żywnościowych dostępnych w Katarze jest sprowadzanych z zagranicy.
Kilka plasterków żółtego sera kosztuje niemal 20 złotych Kilka plasterków żółtego sera kosztuje niemal 20 złotych
Nic w tym jednak dziwnego, bo tutejszy klimat nie sprzyja rozwojowi rolnictwa. Obecnie tylko 2,5 proc. ziemi nadaje się na uprawy czy pastwiska. Choć to i tak postęp, bo wcześniej było jeszcze mniej.

Po ostatnim konflikcie z państwami Zatoki Perskiej, skąd trafia do Kataru bardzo dużo żywności, tutejsze władze postanowiły jednak rozwijać ten sektor, choć wymaga to wielkich nakładów. Tyle że kto jak kto, ale Katarczycy fundusze na to mają...

Zatankowaliśmy w Katarze. Nie uwierzysz, ile kosztuje litr benzyny!
Szymon Marciniak poprowadzi hit mundialu

Wszystkie mecze obejrzysz na TVP 1 w Pilocie WP (link sponsorowany)

Czy Polska wyjdzie z grupy na mundialu w Katarze?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×