Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Kolejna kara na mundialu? FIFA wszczęła postępowanie

Światowa federacja piłkarska (FIFA) wzięła pod lupę zachowanie chorwackich kibiców w trakcie meczu z Kanadą. W niewybredny sposób zakpili oni z Milana Borjana, bramkarza rywali, który ma serbskie korzenie.

Michał Fabian
Michał Fabian
kibice reprezentacji Chorwacji Getty Images / Na zdjęciu: kibice reprezentacji Chorwacji
FIFA wszczęła postępowanie dyscyplinarne przeciwko Chorwackiej Federacji Piłkarskiej (HNS). Powodem jest zachowanie kibiców z tego kraju w niedzielnym meczu mistrzostw świata 2022 z Kanadą.

"Knin 95 - Nikt nie biega tak jak Borjan" - taka treść pojawiła się na jednej z flag na trybunach.

Knin to rodzinne miasto Milana Borjana, bramkarza reprezentacji Kanady serbskiego pochodzenia. Flaga, którą wywiesili Chorwaci, nawiązuje do wydarzeń z lat 90. ubiegłego wieku na Bałkanach.

Po rozpadzie Jugosławii Serbowie zamieszkujący Chorwację proklamowali utworzenie tzw. Republiki Serbskiej Krajiny, ze stolicą właśnie we wspomnianym Kninie. W 1995 r. zajęli ją Chorwaci. W ramach operacja "Burza" doszło do wypędzeń kilkuset tysięcy Serbów.

- To pokazuje, jak prymitywni są to ludzie. Nie mam nic więcej do powiedzenia. Powinni pracować nad sobą, ponieważ najwyraźniej są sfrustrowani. Przychodzą na stadion, by dać temu upust - stwierdził Borjan, który jako 13-latek wyjechał z rodziną do Kanady.

ZOBACZ WIDEO: Duża zmiana w składzie Polaków? "Bardzo mi przykro"
Federacja kanadyjska złożyła po wspomnianym spotkaniu oficjalną skargę w FIFA, która poskutkowała wszczęciem postępowania.

Z informacji The Associated Press wynika, ze chorwacka federacja najprawdopodobniej zostanie ukarana grzywną. Byłby to kolejny taki przypadek na MŚ w Katarze.

We wtorek FIFA poinformowała o karze dla DFB (Niemiecki Związek Piłkarski). Na jedną z konferencji prasowych nie przyszedł żaden piłkarz, pojawił się tylko selekcjoner Hansi Flick. Było to złamanie przepisów światowej federacji.

Niemiecki związek musi zapłacić 10 tys. franków szwajcarskich (ok. 47,4 tys. zł), a ponadto otrzymał od FIFA ostrzeżenie (więcej TUTAJ>>).

Czytaj także: FIFA zaskoczyła PZPN przed meczem z Argentyną. "To zmiana zasady"

Wszystkie mecze obejrzysz na TVP 1 w Pilocie WP. 

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×