Inter poskromił SSC Napoli! Sensacja w szlagierze Serie A

Znalazł się mocny na drużynę Piotra Zielińskiego. Piłkarze Interu Mediolan mieli problemy ze skutecznością w starciu z SSC Napoli, aż w końcu Edin Dzeko sfinalizował jedną z akcji. Tym samym lider Serie A poniósł pierwszą porażkę w sezonie 2022/23.

Rafał Szymański
Edin Dzeko PAP/EPA / Matteo Bazzi / Na zdjęciu: Edin Dzeko
Mediolańczycy byli nastawieni niezwykle ofensywnie od samego początku. Wynik już po czterech minutach gry mógł otworzyć Federico Dimarco. Wahadłowy przedostał się w pole karne przyjezdnych, otrzymał dośrodkowanie od Romelu Lukaku i fatalnie spudłował w klarownej sytuacji. SSC Napoli odpowiedziało nieudanym strzałem Piotra Zielińskiego.

Skrajni obrońcy Interu niejednokrotnie podłączali się do akcji ofensywnych. W 26. minucie gospodarze rozpracowali defensywę SSC Napoli, Edin Dzeko wystawił piłkę Matteo Darmianowi, a ten nawet z niewielkiej odległości nawet nie trafił w światło bramki.

Po stronie gości okazji szukał sobie Zieliński. Kadrowicz doszedł do głosu chwilę po strzale Darmiana i uderzył z krawędzi pola karnego. Niestety, ofensywny pomocnik niedokładnie trafił w piłkę.

Ozdobą pierwszej połowy była akcja z 41. minuty, gdy Nicolo Barella fenomenalnym podaniem piętą uruchomił Lukaku. Belg miał przed sobą tylko bramkarza. Alex Meret stanął na wysokości zadania i przeniósł piłkę nad poprzeczką.

Meret ponownie wykazał się refleksem po kilkudziesięciu sekundach. Tym razem oko w oko z bramkarzem SSC Napoli stanął Federico Dimarco. 25-latek wygrał pojedynek, zaś arbiter zasygnalizował spalonego.

Na początku drugiej odsłony przed szansą stanął Osimhen. Nigeryjczyk nie potrafił opanować piłki w polu karnym, w ostatniej chwili Hakan Calhanoglu zażegnał niebezpieczeństwo.

Interowi udało się sforsować obronę SSC Napoli w 56. minucie. Dimarco dynamicznie ruszył lewym skrzydłem, gdzie miał mnóstwo miejsca i wręcz idealnie dośrodkował do wbiegającego w "szesnastkę" Edina Dzeko. Bośniak strzelił głową nie do obrony, Alex Meret musiał wyciągać piłkę z siatki.

To nie był udany mecz w wykonaniu Chwiczy Kwaracchelii. Utalentowany Gruzin najbliżej szczęścia był w 61. minucie rywalizacji, kiedy trafił tylko w boczną siatkę.

Giacomo Raspadori mógł wyrównać przed upływem regulaminowych 90 minut. Włoch zdecydował się na strzał i Andre Onana instynktownie interweniował.

Zawodnicy Inzghiego dowieźli jednobramkową przewagę do końca. Inter jest pierwszą drużyną, który pokonał SSC Napoli w bieżącym sezonie Serie A. Zespół Spallettiego mimo porażki w arcyważnym meczu utrzymał się na fotelu lidera po 16. kolejce.

Zieliński nie był w stanie pomóc swojej drużynie. Polak rozegrał 65 minut na terenie Interu, potem zastąpił go wymieniony wcześniej Raspadori.

Inter Mediolan - SSC Napoli 1:0 (0:0)
1:0 - Edin Dzeko 56'

Inter: Andre Onana - Milan Skriniar, Francesco Acerbi, Alessandro Bastoni, Matteo Darmian (76' Denzel Dumfries), Nicolo Barella, Henrich Mchitarjan (83' Roberto Gagliardini), Hakan Calhanoglu, Federico Dimarco (63' Robin Gosens), Edin Dzeko (76' Joaquin Correa), Romelu Lukaku (65' Lautaro Martinez).

Napoli: Alex Meret - Giovanni Di Lorenzo, Amir Rrahmani, Kim Min-Jae, Mathias Olivera, Stanislav Lobotka (85' Giovanni Simeone), Andre-Franck Zambo Anguissa (77' Andre-Franck Zambo Anguissa), Piotr Zieliński (65' Giacomo Raspadori), Matteo Politano (65' Hirving Lozano), Chwicza Kwaracchelia (76' Eljif Elmas), Victor Osimhen.

Żółte kartki: Dzeko, Barella, Dumfries (Inter) - Di Lorenzo, Kim Min-Jae (Napoli).

Sędzia: Simone Sozza.

***

ACF Fiorentina - Monza 1:1 (1:0)
1:0 - Arthur Cabral 20'
1:1 - Carlos Augusto 62'

Udinese Calcio - Empoli FC 1:1 (0:1) 0:1 - Tommaso Baldanzi 3' 1:1 - Roberto Pereyra 70'