Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Rewolucja w skokach?! Na to czekają kibice

Nowe i zdecydowanie dokładniejsze kontrole sprzętu? - Wymarzoną rzeczą jest trójwymiarowy skan, który będzie dokonywany przed skokiem - mówi szef kontroli w FIS Christian Kathol dla "Eurosportu". A samo rozwiązanie jest już blisko realizacji.

Arkadiusz Dudziak
Arkadiusz Dudziak
Piotr Żyła w kombinezonie, który wywołuje sporo emocji Getty Images / Daniel Kopatsch / Na zdjęciu: Piotr Żyła w kombinezonie, który wywołuje sporo emocji
Ostatnio coraz więcej mówi się o kontrolach kombinezonów. Sprawa Piotra Żyły, którego kombinezon wydaje się być za duży, a mimo to przechodzi kontrole bez problemu, wywołała spore poruszenie poza granicami kraju. Polak nie jest jednak jedyny.

Coraz więcej skoczków oraz kadr musi zmagać się z dyskwalifikacjami za kombinezon. Kontrole są wyrywkowe i nie obejmują wszystkich zawodników. Można więc liczyć na to, że nikt nie zauważy i przez kilka konkursów nie zostać ani razu sprawdzonym przez kontrolerów.

I przez to proponowane są rozwiązania tego problemu. Trener Alexander Stoeckl zaproponował, żeby była większa liczba kontrolerów.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: przypatrz się dobrze! Wiesz, kto pomagał gwieździe tenisa?

- W tym momencie kontrole są losowe. - mówi szef zespołu kontrolującego sprzęt w skokach narciarskich Christian Kathol dla "Eurosportu". - Chciałbym, żeby kontrola obejmowała wszystkich zawodników, ale obecnie trwałoby to zbyt długo - dodaje.

We wszystkim ma jednak pomóc technologia.

- Wymarzoną rzeczą jest trójwymiarowy skan, który będzie dokonywany przed skokiem. Już wtedy zapadałaby decyzja, czy kombinezon spełnia wymogi czy też nie - powiedział Kathol.

I sam projekt ma szanse na wprowadzenie w najbliższym czasie. Proces już trwa, a samo rozwiązanie może zostać wprowadzone w przeciągu dwóch lat. Testy mogą się odbyć już wcześniej.

Czytaj więcej:
Błąd jury przed skokiem Kubackiego? Legenda komentuje zarzuty trenera Norwegów

Oglądaj skoki narciarskie w Pilot WP!

Czy trójwymiarowy skan kombinezonów rozwiąże problemy?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×