El. Euro 2024: bez sensacji w meczu Portugalczyków, Cristiano Ronaldo nie zawiódł

W meczu 2. kolejki grupy J eliminacji Euro 2024 reprezentacja Portugalii pokonała na wyjeździe Luksemburg aż 6:0, a dublet ustrzelił Cristiano Ronaldo.

Tomasz Rosiński
Cristiano Ronaldo (Portugalia) PAP/EPA / MIGUEL A. LOPES / Na zdjęciu: Cristiano Ronaldo (Portugalia)
Co oczywiste Portugalczycy przystępowali do niedzielnej rywalizacji w roli zdecydowanych faworytów i chcieli pewnie pokonać Luksemburczyków, którzy natomiast po remisie ze Słowacją (0:0) liczyli na postawienie się kolejnemu wyżej notowanemu rywalowi.

Portugalski zespół dobrze wszedł w spotkanie i już w 9. minucie wyszedł na prowadzenie. Wówczas Nuno Mendes po dośrodkowaniu Bruno Fernandesa zgrał piłkę głową tuż przed bramkę Luksemburga, a tam formalności dopełnił Cristiano Ronaldo, pakując piłkę do siatki z bliskiej odległości.

Nie minął kwadrans, a było już 2:0 dla podopiecznych Roberto Martineza. Futbolówkę z narożnika pola karnego dokładnie wrzucił Bernardo Silva, zaś celnie główkował Joao Felix.

Popis reprezentacji Portugalii trwał. W 18. minucie do asysty gola dorzucił Silva, który zamienił na bramkę precyzyjne dośrodkowanie Joao Palhinhy.

Ćwierćfinaliści ostatnich mistrzostw świata spokojnie kontrolowali boiskowe wydarzenia i w 31. minucie podwyższyli swoje prowadzenie. Wtedy to Fernandes zagrał świetne, prostopadłe podanie, zaś Ronaldo w sytuacji sam na sam pokonał Anthony'ego Morisa, kompletując dublet. Ostatecznie więcej bramek przed przerwą już nie padło.

Po zmianie stron kadra Portugalii już nie forsowała tempa i starała się przede wszystkim długo utrzymywać przy piłce. Mimo to w 77. minucie zadali przeciwnikowi kolejny - piąty - cios po akcji rezerwowych. Świetnym dośrodkowaniem popisał się Rafael Leao, a celnie z około 6 metrów główkował Otavio.

Po chwili Leao do asysty mógł dorzucić gola, lecz nie wykorzystał rzutu karnego podyktowanego za faul Laurenta Jansa na nim samym.

Jednakże co się odwlecze, to nie uciecze i Rafael Leao w samej końcówce dopiął swego po podaniu od Rubena Nevesa, ustalając wynik tej konfrontacji.