Koronacja odroczona. GKS Katowice wciąż czeka na pierwszy tytuł

Zmiana terminu, setki kibiców na trybunach, obecność oficjeli z PZPN - wszystko przygotowane było dla piłkarek GKS-u Katowice, by świętować pierwsze w historii mistrzostwo Polski. Ekipa Karoliny Koch przegrała jednak ze Śląskiem Wrocław 0:2.

Krzysztof Sędzicki
strzela Katarzyna Białoszewska Materiały prasowe / slaskwroclaw.pl / Adriana Ficek / Na zdjęciu: strzela Katarzyna Białoszewska
Przed startem 21. kolejki Orlen Ekstraligi GieKSa miała trzy punkty przewagi nad TME SMS-em Łódź, którego pokonała tydzień temu 3:1. Ponieważ katowiczanki mają lepszy bilans w bezpośrednich starciach z wciąż jeszcze aktualnymi mistrzyniami kraju, to one i tak przy równej liczbie punktów będą wyżej w tabeli. Piłkarki z Bukowej mogły więc na kolejkę przed końcem zapewnić sobie tytuł mistrzowski, pod warunkiem pokonania u siebie Śląska Wrocław. Ale tego nie zrobiły.

Wrocławianki przyjechały na Górny Śląsk walczyć i to pokazały. Walka jak równy z równym trwała przez 3/4 meczu, a potem do siatki trafiały... przyjezdne. W 69. minucie wynik otworzyła Kamila Czudecka, która sfinalizowała kilkudziesięciometrowy rajd lobem nad Weroniką Klimek, a w 85. bramkarkę GKS-u pokonała 15-letnia Oliwia Związek.

Tymczasem z zespołem Karoliny Koch punktami zrównał się TME SMS Łódź, który w miniony weekend pokonał w Szczecinie Pogoń 2:1. Choć od siódmej minuty i gola Natalii Oleszkiewicz to Portowcy prowadzili. Na dodatek chwilę wcześniej kontuzji doznała Klaudia Jedlińska i musiała opuścić plac gry. Ale w 59. i 63. minucie dwa gole Anny Rędzi dały zwycięstwo i trzy punkty drużynie Marka Chojnackiego.

Nadal więc łodzianki mogą obronić mistrzostwo kraju, pod warunkiem że zdobędą więcej punktów w domowym starciu z Górnikiem Łęczna (który ma jeszcze szansę na srebro) niż GKS Katowice w wyjazdowej potyczce z Medykiem Polomarketem Konin. Wszystko rozstrzygnie się w niedzielę, 28 maja. Wszystkie mecze zaplanowano na godzinę 17:00.

A tymczasem wspominany Górnik Łęczna w 21. serii gier stracił punkty u siebie z pewnym już utrzymania beniaminkiem - Pogonią Tczew. Remis dla gości uratowała w doliczonym czasie gry II połowy Magdalena Sobal. Z kolei Medyk Polomarket Konin przegrał w sobotę w Krakowie z AZS-em UJ 0:1 po golu Wiktorii Malinowskiej.

Piąte zwycięstwo w tym sezonie odniósł AP Orlen Gdańsk pokonując 3:0 spadający z Orlen Ekstraligi zespół Hydrotrucka Radom. Na liście strzelczyń znalazły się Julia Włodarczyk, Angelika Kołodziejek i Jagoda Szewczuk. A mecz Sportisu KKP Bydgoszcz z Czarnymi Antrans Sosnowiec został na wniosek gospodarzy przełożony na środę 24 maja na godzinę 17:00.