Znamy półfinały Złotego Pucharu Concacaf. Dreszczowiec z udziałem faworyta

Reprezentacje USA i Jamajki uzupełniły półfinały Złotego Pucharu Concacaf. Amerykanie potrzebowali ponad 3,5 godziny i konkursu rzutów karnych do wygrania w hitowym ćwierćfinale z Kanadą.

Reprezentacja USA zmierzyła się z Kanadą PAP/EPA / Mark Lyons / Reprezentacja USA zmierzyła się z Kanadą
Reprezentacja USA jest pierwszym i ostatnim zwycięzcą Złotego Pucharu Concacaf. W historii turnieju podnosiła trofeum siedem razy i w klasyfikacji medalowej znajduje się tylko za Meksykiem. Ponadto jeszcze siedem razy stawała na podium, więc ewentualne niepowodzenie w ćwierćfinale byłoby sporym zaskoczeniem.

Piłkarzom nie spieszyło się z rozstrzygnięciem sąsiedzkiego pojedynku. W pierwszej połowie dużo było zamieszania, ale zero konkretów. Drużyny rozeszły się do szatni przy bezbramkowym remisie po doliczonych 13 minutach. W Cincinnati było tylko jedno uderzenie celne na bramkę Kanady.

Druga połowa to podobna historia, a poziom ćwierćfinału był długo rozczarowaniem. Minęło około 100 minut gry, a współczynniki xG pokazywały 0.71 po stronie USA i 0.06 po stronie Kanady. Wydawało się, że Amerykanie oszczędzili widzom ciągu dalszego i w 88. minucie potwierdzili optyczną przewagę golem Brandona Vazqueza na 1:0. Ten strzał nagle przebudził Kanadę, która zdążyła doprowadzić do remisu 1:1 uderzeniem Stevena Vitorii z rzutu karnego w czasie doliczonym do drugiej części.

Pojedynek nabrał rumieńców w dogrywce. Tym razem egzaminu z pilnowania prowadzenia nie zdała Kanada. W 109. minucie oddała drugi strzał celny w meczu i drugi do bramki. Po uderzeniu Jacoba Shaffelburga reprezentacja Kanady była blisko wyeliminowania faworyta. Wystarczyło jednak tylko pięć minut i USA doprowadziło do remisu 2:2. Skończyło się to wszystko konkursem rzutów karnych 3,5 godziny od planowego rozpoczęcia meczu.

Seria jedenastek rozpoczęła się od trzech nieudanych strzałów - jednego USA i dwóch Kanady. To okazało się decydujące i zdobyta przewaga została wykorzystana przez Amerykanów do wygrania konkursu 3:2. W półfinale zmierzą się z Panamą.

Czwartym półfinalistą została Jamajka, która pozostaje niepokonana w turnieju. Rozpoczęła marsz do strefy medalowej od remisu ze Stanami Zjednoczonymi, po czym pokonała Trynidad i Tobago, Saint Kitts and Nevis oraz Gwatemalę. Ćwierćfinał zakończył się wynikiem 1:0 po golu Amariego Bella w 51. minucie.

Reprezentanci Jamajki mieli problem z oddawaniem strzałów celnych, choć tworzyli więcej dogodnych sytuacji podbramkowych niż Gwatemala. Po zdobyciu prowadzenia Reggae Boyz skoncentrowali się na skutecznym bronieniu zaliczki. W półfinale Jamajka zagra z Meksykiem.