Nieskuteczna Portugalia nie zwalnia tempa. A Ronaldo nie przestaje strzelać

Bardzo spokojnie grająca Portugalia pokonała na wyjeździe Liechtenstein 2:0, a swojego kolejnego gola w reprezentacji strzelił Cristiano Ronaldo. Portugalczycy wygrali dziewięć z dziewięciu spotkań w eliminacjach Euro 2024.

Tomasz Galiński
Cristiano Ronaldo składa się do strzału przewrotką PAP/EPA / Gian Ehrenzeller / Na zdjęciu: Cristiano Ronaldo składa się do strzału przewrotką
204. mecz w reprezentacji Portugalii i 128. gol. Cristiano Ronaldo śrubuje rekord w narodowych barwach, choć w czwartkowy wieczór miał ku temu idealne warunki, bo Portugalczycy grali z najsłabszym w grupie Liechtensteinem. Tych goli mogło być znacznie więcej, ale 38-latek nie był przesadnie skuteczny.

Do przerwy mieliśmy sensacyjny bezbramkowy remis. Portugalczycy mieli oczywiście olbrzymią przewagę w posiadaniu piłki, w zasadzie nie schodzili z połowy Liechtensteinu, natomiast gospodarze bardzo dobrze się bronili i nie dopuszczali rywala do klarownych sytuacji. Najlepszą zmarnował Goncalo Ramos, który fatalnie spudłował z pięciu metrów po pięknym dośrodkowaniu Joao Cancelo (jednego z najbardziej aktywnych).

Jasne, Portugalia miała już zapewniony awans na Euro 2024 i w teorii nie musiała się przemęczać, ale jednak rywalizowała z najsłabszym w grupie Liechtensteinem, który nie zdobył jeszcze ani jednego punktu i w poprzednich spotkaniach stracił 25 goli, strzelając tylko jednego.

W pierwszej części podopieczni Roberto Martineza oddali czternaście strzałów, ale tylko cztery były celne. Mimo iż goście wyszli na boisko w ultraofensywnym ustawieniu (na papierze wahadłowymi byli Bernardo Silva i Diogo Jota), to można było odnieść wrażenie, że nie wszystko tam funkcjonuje, jak należy. Było sporo niedokładności, a wraz z upływem czasu pojawiały się wzajemne pretensje. Gry nie ułatwiała też dość przeciętna murawa w Vaduz, choć do tej z Sosnowca było jej daleko.

Ale na drugą połowę Portugalia wyszła zdecydowanie bardziej konkretna. Już w pierwszej akcji po przerwie Ronaldo trafił w słupek, a po chwili był już bezbłędny, gdy wykorzystał świetne prostopadłe podanie Diogo Joty. Prowadzenie gości podwyższył dziesięć minut później Joao Cancelo, który ograł bramkarza rywali poza polem karnym i spokojnie strzelił do pustej bramki.

Liechtenstein miał jedną fantastyczną okazję, lecz Dennis Salanović nie wykorzystał sytuacji sam na sam z Jose Sa.

Portugalczycy nie forsowali tempa. Mieli bardzo dużą przewagę, natomiast kolejnych bramek się nie doczekaliśmy, choć potencjał ku temu był. Przy odrobinie większej skuteczności spokojnie mogło paść 5-6 bramek i wynik byłby bardziej okazały. To znaczy, dwa kolejne gole padły, ale nie zostały uznane przez spalonego.

Liechtenstein - Portugalia 0:2 (0:0)
0:1 Cristiano Ronaldo 47'
0:2 Joao Cancelo 57'

Liechtenstein: Benjamin Buchel - Andreas Malin, Sandro Wieser, Lars Traber - Niklas Beck (64' Liam Kranz), Simon Luchinger (46' Livio Meier), Marcel Buchel, Aron Sele (77' Jens Hofer), Max Goppel - Julien Hasler (64' Philipp Ospelt), Dennis Salanović (90+1' Martin Marxer).

Portugalia: Jose Sa - Joao Cancelo (87' Joao Mario), Antonio Silva, Tote Gomes - Bernardo Silva (60' Ricardo Horta), Bruno Fernandes (67' Vitinha), Ruben Neves, Diogo Jota - Cristiano Ronaldo (67' Bruma), Goncalo Ramos, Joao Felix (87' Joao Mario).

Żółte kartki: Luchinger (Liechtenstein) oraz Diogo Jota (Portugalia).

4:2 Andri Gudjohnsen 74'

Luksemburg - Bośnia i Hercegowina 4:1 (1:0) 1:0 Mathias Olesen 6' 2:0 Gerson Rodrigues (k.) 30' 3:0 Nihad Mujakić (s.) 55' 3:1 Renato Gojković 90+3' 4:1 Gerson Rodrigues 90+5'