MŚ U-17: reprezentacja Niemiec mistrzem świata

Reprezentacja Niemiec U-17 została mistrzem świata. W finale młodzieżowej imprezy po rzutach karnych pokonała Francuzów. To pierwszy taki sukces w historii kadry naszych zachodnich sąsiadów.

Jakub Fordon
piłkarze reprezentacji Niemiec U-17 Getty Images / Marcio Machado/Eurasia Sport Images / Na zdjęciu: piłkarze reprezentacji Niemiec U-17
Fazę grupową reprezentacja Niemiec zakończyła z kompletem zwycięstw. Udało jej się pokonać Meksyk, Nową Zelandię i Wenezuelę. Z kolei w fazie pucharowej nasi zachodni sąsiedzi odprawili USA, Hiszpanią i Argentynę po serii rzutów karnych. W finale przyszło im rywalizować z Francją.

Trójkolorowi również mieli do tej pory komplet zwycięstw. W grupie ograli Burkina Faso, Koreę Południową i USA. Z kolej w fazie pucharowej ich wyższość musiały uznać Senegal, Uzbekistan i Mali.

Po pierwszej połowie bliżej końcowego triumfu byli Niemcy. W 29. minucie rzut karny wykorzystał Paris Brunner z Borussii Dortmund. Po przerwie prowadzenie podwyższył nowy nabytek FC Barcelony Noah Darvich.

Jednak dwie minuty później Francuzi złapali kontakt za sprawą Saimona Bouabre. Gdy czerwoną kartkę otrzymał Winners Osawe, Trójkolorowi podkręcili tempo, by strzelić kolejne bramki.

W 85. minucie Francja dopięła swego i za sprawą Mathisa Amougou doprowadziła do remisu. Więcej bramek nie padło, więc wedle zasad doszło do rzut karnych.

Po dwóch seriach na prowadzeniu byli Trójkolorowi (2:0). Ci jednak zaczęli się mylić do wykorzystali Niemcy (3:2). Rywalizację mógł zakończyć Brunner, ale nie wykorzystał szansy. Następnie golkiper naszych zachodnich sąsiadów obronił strzał Tidiama Gomisa i drugiej okazji na zwycięstwo nie zaprzepaścił Almuger Kabara.

To pierwszy w historii triumf reprezentacji Niemiec w mundialu do lat 17. Do tej pory dwukrotnie zostali wicemistrzami świata i tyle samo razy zdobyli brązowy medal.

Reprezentacja Niemiec U-17 - Reprezentacja Francji U-17 2:2 (1:0) k. 4:3
1:0 - Paris Brunner (k) 29'
2:0 - Noah Darvich 51'
2:1 - Saimon Bouabre 53'
2:2 - Mathis Amougou 85'