Klubów-założycieli Superligi w 2021 roku było dwanaście. Docelowo liczba ta miała wzrosnąć do piętnastu i miały to być drużyny stale występujące w rozgrywkach. Później jednak kolejne sukcesywnie "wypisywały się" z tego projektu.
I w ten sposób po zaledwie kilku dniach od utworzenia Superligi na placu boju zostały... trzy kluby. Juventus, Real Madryt i FC Barcelona. AC Milan, Arsenal, Atletico Madryt, Chelsea, Inter, Liverpool, Manchester City, Manchester United i Tottenham Hotspur zrezygnowały. Francuskie i niemieckie kluby od razu odmówiły udziału, w tym najwięksi giganci, czyli Bayern Monachium oraz PSG.
Kluby stoją przy stanowisku, że awans do europejskich pucharów powinien odbywać się na boisku, a nie przy tzw. zielonym stoliku. Lista klubów, które odrzucają możliwość gry w Superlidze powiększa się z godziny na godzinę. Czasem przed szereg wychodzą poszczególne drużyny, a w niektórych przypadkach głos zabiera dana liga.
Superligi nie chcą kluby hiszpańskie (poza Realem i Barceloną), francuskie oraz niemieckie. Publicznie nowym rozgrywkom sprzeciwili się też Inter, AS Roma, Feyenoord, Celtic, nawet Siarka Tarnobrzeg. Liczba cały czas rośnie.
ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: o Polaku wciąż pamiętają. Zapisał się w historii klubu
- Nasze stanowisko się nie zmieniło. Pozostajemy w pełni zaangażowani w udział w rozgrywkach UEFA oraz w pozytywną współpracę z UEFA, Premier League i innymi klubami za pośrednictwem ECA w sprawie dalszego rozwoju europejskiej gry - poinformował Manchester United.
- Europejska rodzina piłkarska nie chce Superligi. Niemcy, Francja, Anglia, Włochy, Hiszpania (z wyjątkiem Realu Madryt i Barcelony) nie chcą Superligi. Popieramy ochronę europejskiej rodziny piłkarskiej, ochronę lig krajowych i zapewnienie, że kwalifikacje do rozgrywek europejskich będą zdobywane dzięki występom na boisku w każdym sezonie - brzmi stanowisko Atletico.
- LFP jednoznacznie wspiera rozgrywki organizowane przez UEFA. Nic nie zastąpi legitymizacji, wiarygodności i prestiżu europejskich rozgrywek organizowanych od ponad 60 lat - czytamy w komunikacie francuskiego związku.
Rozgrywki Superligi mają być w 64-zespołowym formacie z podziałem na trzy dywizje. Jeśli stanowisko największych europejskich drużyn się nie zmieni, to ciężko będzie o utworzenie turnieju na poziomie zbliżonym do Ligi Mistrzów.
CZYTAJ TAKŻE:
Media o PZPN-ie w Katarze: "pito niemal bez przerwy". Jest reakcja związku
Przeżył dramat podczas meczu. Nowe informacje ws. piłkarza