Elite League. Anglicy rozbili Polaków

Nie było wątpliwości. W meczu Elite League reprezentacja Polski do lat 20 nie miała szans w starciu z Anglią. W Białymstoku goście zwyciężyli 5:1.

Michał Piegza
Polacy zostali rozbici przez Anglików PAP/EPA / PAP/Artur Reszko / Polacy zostali rozbici przez Anglików

To było piąte spotkanie reprezentacji Polski do lat 20 w szóstej edycji Turnieju Ośmiu Narodów. Wcześniej podopieczni Miłosza Stępińskiego pokonali Portugalię 4:0, zremisowali 1:1 z Niemcami, przegrali 0:1 z Włochami i pokonali na wyjeździe Czechów 1:0.

Gorzej do tej pory wiodło się Anglikom, którzy trzy spotkania przegrali, a pokonali jedynie Niemców. Jednak to goście byli faworytem meczu rozgrywanego w Białymstoku.

Anglicy od początku uzyskali przewagę. Polacy mieli problemy z utrzymaniem się przy piłce. Początkowo defensywa Biało-Czerwonych była dość szczelna. Jedynie w 3. minucie po rzucie rożnym Przemysław Misiak omal nie zaskoczył Oliwiera Zycha. Bramkarz z dużym szczęściem, piłkę wybił. W 26. minucie z kilku metrów przestrzelił Micah Hamilton.

Goście wynik otworzyli na sześć minut przed końcem premierowej odsłony. Tom Fellows wycofał piłkę na osiemnasty metr, a Tim Iroegbunam mocnym strzałem pokonał Zycha. Anglikom po przerwie wystarczyły dwie minuty, aby podwyższyć wynik, a kolejnych siedem, żeby zdobyć gola numer trzy.

To były bardzo podobne szanse. Dane Scarlett w łatwy, zbyt łatwy sposób wpadł z piłką w pole karne i wykorzystując bierną postawę obrony mocnymi uderzeniami nie dawał szans bramkarzowi.

Prowadząc trzema golami Anglicy wciąż nie pozwalali Polakom na zbyt wiele. To goście byli aktywniejsi w ofensywie i szukali kolejnych trafień. W 70. minucie sędzia podyktował rzut karny dla Anglików. Jeden z Polaków zagrał ręką we własnym polu karnym blokując strzał rywala. "Jedenastkę" pewnie wykorzystał Scarlett, który skompletował hat trick.

Do końca potyczki goście nie oddali inicjatywy. W 80. minucie Polakom udało się uratować honor. W zamieszaniu najwięcej przytomności zachował Jan Żuberek, który z bliska uderzył pod poprzeczkę. Wynik gry ustalił siedem minut później Ben Nelson. Po rzucie rożnym błąd popełniła obrona Polaków, a rezerwowy z bliska wbił piłkę pod poprzeczkę.

[h2]Polska U-20 - Anglia U-20 1:5 (0:1) [/h2]0:1 -Tim Iroegbunam 39'
0:2 - Dane Scarlett 47'
0:3 - Dane Scarlett 54'
0:4 - Dane Scarlett (k.) 70'
1:4 - Jan Żuberek 80'
1:5 - Ben Nelson 87'

Polska U-20: O. Zych - P. Misiak (72' F. Koperski), B. Smolarczyk, K. Lipkowski - M. Kostka (46' M. Krajewski), T. Neguebauer (58' A. Bukowski), A. Kozubal (58' J. Żuberek), B. Biedrzycki (58' D. Drachal) - K. Karasek (58' J. Lewicki), F. Gerbowski (46' J. Majchrzak) - A. Buksa.

Anglia U-20: J. Beadle (78' T. Simkin) - J. Katongo, L. Hall (78' L. Chambers), T. Iroegbunam (78' A Devine), R. Edwards (72' B. Nelson) - N. Abbey, T. Fellows (72' M. Godo), A. Wharton (56' B. Clark), L. Miley (72' O. Arblaster) - D. Scarlett (72' D. Mubamba), M. Hamilton (78' K. Gordon).

Żółte kartki: Smolarczyk, Buksa (Polska) oraz Iroegbunam (Anglia).