Nie żyje znany trener. Chorował na demencję

W wieku 77 lat zmarł Joe Kinnear. Zyskał sobie sympatię zarówno jako zawodnik, jak i potem menadżer takich angielskich klubów, jak Tottenham Hotspur czy Newcastle United. W tym pierwszym zapracował sobie na miano legendy.

Krzysztof Kaczmarczyk
Krzysztof Kaczmarczyk
Joe Kinnear Getty Images / Clive Mason / Joe Kinnear
"Z przykrością ogłaszamy, że Joe zmarł spokojnie dziś po południu w otoczeniu rodziny" - napisała rodzina Joe Kinneara w oświadczeniu, które opublikowano w niedzielny wieczór.

Irlandczyk od lat cierpiał na demencję - zdiagnozowaną ją w 2015 roku, z kolei opinię publiczną poinformowano o tym fakcie dopiero sześć lat później.

"Wielu będzie go ciepło wspominać - zarówno jako zawodnika, jak i menedżera" - napisano.

"The Sun" podał, że Kinnear zyskał status legendy w Tottenhamie Hotspur - zespół ten reprezentował w latach 1965-1975. Wystąpił w 258 spotkaniach popularnych "Kogutów". Sukcesy? Puchar Anglii, Puchar UEFA, dwa Puchary Ligi czy Tarcza Dobroczynności.

Jako piłkarz zaliczył też 26 występów w reprezentacji Irlandii. Swój najlepszy czas w roli menadżera spędził z kolei w drużynie AFC Wimbledon, z którym zajął 6. miejsce w Premier League i doszedł do półfinałów Pucharu Anglii i Pucharu Ligi.

"Wszyscy związani z Wimbledonem są głęboko zasmuceni wiadomością o śmierci naszego byłego menadżera, Joe Kinneara" - napisano w klubowym komunikacie Wimbledonu. "Joe, prawdziwa legenda klubu, dał nam niesamowite wspomnienia, które cenimy. Jego rodzinie składamy najszczersze kondolencje w tym trudnym czasie" - dodano.

Potem prowadził też takie zespoły, jak Newcastle United, Luton Town czy Nottingham Forest.

"Jesteśmy głęboko zasmuceni wiadomością o śmierci naszego byłego zawodnika, Joe Kinneara. Wszyscy w klubie są myślami z jego rodziną i przyjaciółmi w tej niezwykle smutnej chwili" - napisano na klubowym koncie Tottenhamu na platformie X.

"Newcastle United ze smutkiem przyjęło wiadomość o śmierci w wieku 77 lat Joe Kinneara. Joe pracował w klubie zarówno jako menadżer, jak i dyrektor. Myśli wszystkich są w tym trudnym czasie z rodziną i przyjaciółmi Joego" - to z kolei krótki komunikat Newcastle United.

Zobacz także:
Milik szykuje się do odejścia? Zdecydował się na dużą zmianę
Boniek uderzył w trenera Legii. "To jest niemożliwe"

Pomóż nam ulepszać nasze serwisy - odpowiedz na kilka pytań.

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×