To może być koniec polskiego klubu. Przesądziły wybory

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Paweł Piotrowski / Na zdjęciu: piłkarze Radunia Stężyca
WP SportoweFakty / Paweł Piotrowski / Na zdjęciu: piłkarze Radunia Stężyca
zdjęcie autora artykułu

Ireneusz Stencel został nowym wójtem gminy Stężyca. W II turze pokonał dotychczasowego wójta Tomasza Brzoskowskiego. Kiedyś łączył ich piłkarski klub - Radunia. Dziś ich dzieli. Wszystko wskazuje na to, że kurek z pieniędzmi zostanie zakręcony.

W tym artykule dowiesz się o:

Dotychczasowy wójt Tomasz Brzoskowski to osoba, której Radunia Stężyca zawdzięcza swój rozwój. Gdyby nie klub, o małej gminie w powiecie kartuskim słyszałoby niewielu. I choć miejscowość położona jest w pobliżu kilku malowniczych jezior i jest jedną z atrakcji Kaszub, to właśnie piłkarskiemu klubowi może zawdzięczać swoją rozpoznawalność.

Jeszcze w 2017 roku Radunia rywalizowała w klasie okręgowej. Szybkie kolejne awanse sprawiły, że obecnie piłkarze ze Stężycy rywalizują w II lidze i są w grze o awans do Fortuna I ligi. Zresztą w 2022 roku drużyna ta walczyła o miejsce na zapleczu Ekstraklasy, ale w barażach musiała uznać wyższość Ruchu Chorzów. I to dopiero po dogrywce.

Radunia źródłem konfliktu

Z klubem związany był nie tylko Brzoskowski, ale i jego rywal w walce o fotel wójta - Ireneusz Stencel. W przeszłości był bliskim współpracownikiem Brzoskowskiego i trenerem Raduni. Gdy jednak został odsunięty od prowadzenia zespołu, stał się jego przeciwnikiem. Górę wzięły ambicje polityczne i to, że klub jest dotowany z gminnych środków gigantycznymi kwotami. A mieszkańcy narzekają.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: Prawdziwie mistrzowska feta. Nigdy tego nie zapomną

Ostatnia dotacja - i to dosłownie - dla drugoligowca wynosiła 2,3 mln złotych. Wszystko wskazuje na to, że zespół Raduni nie będzie mógł już liczyć na tak wielkie gminne dofinansowanie. W realiach II ligi to olbrzymia część budżetu. Bez tej kwoty klub będzie musiał znaleźć prywatnych sponsorów, co łatwe nie będzie.

Koniec finansowania klubu

Stencel zwracał uwagę, że zadłużenie gminy i dwóch spółek do niej należących przekroczyło 100 milionów złotych. Zaciągane kredyty będą spłacane przez kolejne pokolenia. - Z jednej strony gmina zaciąga kolejne kredyty, żeby spiąć budżet w danym roku, z drugiej zaś przeznacza grube miliony na funkcjonowanie drużyny II-ligowej Raduni Stężyca z pieniędzy podatników naszej gminy oraz na rozbudowę stadionu, choć zainteresowanie meczami jest bardzo mizerne - mówił Stencel w rozmowie z "Expressem Kaszubskim".

- Musimy mieć też świadomość, że w przypadku, gdy Radunia będzie występowała na poziomie I ligi, to budżet klubu będzie musiał być około dwa razy większy, czyli dwukrotnie wzrosną i tak już kolosalne wydatki gminy Stężyca z pieniędzy naszych mieszkańców na klub piłkarski, który mieszkańcy gminy Stężyca nazywają fanaberią wójta - dodawał Stencel.

Zapowiadał on, że jeśli zostanie wójtem, to zaprzestanie finansowania klubu. W trakcie kampanii swoje zdanie na temat wsparcia Raduni z budżetu gminy zmienił też Brzoskowski, który po pierwszej turze "wsłuchał się w głos mieszkańców".

Wyborcy nie mieli jednak wątpliwości. W drugiej turze zaufali Stencelowi. Otrzymał on 56,69 proc. głosów (2 809). Brzoskowski mógł liczyć na wsparcie 2 146 głosujących. Taki wynik dla Raduni może oznaczać koniec gry na szczeblu centralnym.

Łukasz Witczyk, dziennikarz WP SportoweFakty

Czytaj także: Hiszpanie jasno podsumowali występ "Lewego" z Realem To może być koniec Lewandowskiego w Barcelonie. "Sam się o to prosił" [OPINIA]

Źródło artykułu: WP SportoweFakty

Wszystkie mecze 2. ligi piłki nożnej w Pilot WP, pierwszej TV online w Polsce! (link sponsorowany) 2. liga piłki nożnej w jednym miejscu. Transmisje wszystkich meczów obejrzysz na żywo, online, gdziekolwiek będziesz w Pilot WP.

Rywalizację 18 drużyn o najlepsze miejsca w tabeli, a tym samym wszystkie mecze 34 kolejek do zobaczenia online na kanałach 2. liga piłki nożnej za pośrednictwem platformy streamingowej Pilot WP. Dodatkowo, dla wszystkich którzy chcą obejrzeć rozgrywki później, będzie przygotowana biblioteka VOD, z rozegranymi meczami. Wystarczy wykupić pakiet "2. liga piłki nożnej" w Pilot WP, a razem z nim dostęp do kanałów 2. liga piłki nożnej oraz VOD z meczami.

To tutaj toczy się prawdziwa gra! Sportowe emocje gwarantowane!

Pomóż nam ulepszać nasze serwisy - odpowiedz na kilka pytań.

Komentarze (0)