Zmiany na dole tabeli Orlen Ekstraligi. Zasłużony klub o krok od spadku!

Zdjęcie okładkowe artykułu: Facebook / TME SMS Łódź / Artur Kraszewski / Na zdjęciu: mecz Medyk Polomarket Konin - UKS SMS Łódź

Na górze - bez zmian. Na dole - cały czas ciekawie. Tak wygląda sytuacja po 21. - przedostatniej - kolejce Orlen Ekstraligi. Ze strefy spadkowej uciekły Stomilanki Olsztyn, które pokonały UJ Kraków.

Beniaminek z Warmii spadł na ostatnie miejsce w 4. kolejce, a więc w połowie września, i nie był w stanie się z niego podnieść aż do ostatniego weekendu maja, kiedy to po bramce Gabrieli Kędzi z rzutu karnego w 25. minucie Stomilanki Olsztyn pokonały u siebie UJ Kraków 1:0. Dzięki tej wygranej awansowały na 10. miejsce strącając do strefy spadkowej właśnie Jagiellonki.

Z kolei na ostatniej pozycji znalazł się Medyk Polomarket Konin, który w sobotę przegrał u siebie z UKS-em SMS Łódź 2:3. Gospodynie trafiły do siatki jako pierwsze - w 41. minucie za sprawą Patrycji Ziemby, ale jeszcze przed przerwą gola z rzutu karnego dla łodzianek zdobyła Oliwia Domin i wyrównała stan spotkania. W 76. minucie przyjezdne objęły prowadzenie dzięki trafieniu Jany Staszkowej, a w 84. podwyższyła je Patrycja Balcerzak. Gola kontaktowego dla Medyczek zdobyła jeszcze Omowumi Oshobukola, ale do wyrównania już zabrakło.

Dla łódzkiego zespołu to było niezwykle ważne zwycięstwo, gdyż wciąż liczy się on w walce o brązowy medal. Jednak w trakcie tej serii gier dwupunktową przewagę nad nim utrzymały piłkarki Czarnych Antrans Sosnowiec, które pokonały AP Orlen Gdańsk 2:0 w spotkaniu rozegranym na Stadionie ArcelorMittal Park. Do siatki trafiły Klaudia Miłek w 7. i Amelia Chmura w 73. minucie.

A co słychać na szczycie? Bez zmian. Liderujące w tabeli piłkarki GKS-u Katowice pokonały u siebie Śląsk Wrocław 2:1. Przyjezdne liczyły na to, że zrewanżują się rywalkom za przegrany tydzień wcześniej finał Orlen Pucharu Polski w Lublinie i miały ku temu szansę, bo w piątej minucie Marcelina Buś zdobyła bramkę dla WKS-u. W 17. minucie wyrównała jednak Klaudia Maciążka, a w 40. bramkę na wagę wygranej GieKSy zdobyła Joanna Olszewska.

Zespół trener Karoliny Koch tym samym utrzymał trzypunktową przewagę nad drugą Pogonią Szczecin, która wygrała u siebie ze swoją imienniczką z Tczewa 3:0 po bramkach Zoe Maxwell, Emilii Zdunek oraz Jaylen Crim. Jeśli więc katowiczanki w ostatniej kolejce nie przegrają, nie stworzą szansy szczeciniankom na przegonienie ich w tabeli.

W meczu drużyn, które mogą być spokojne o ligowy byt Górnik Łęczna przegrał u siebie z Rekordem Bielsko-Biała 0:1 po bramce Roksany Gulec w 66. minucie. Zanim jednak nastanie ostatnia kolejka i zapadną decydujące rozstrzygnięcia, czeka nas jeszcze jedna przerwa na mecze reprezentacji w Lidze Narodów. Wszystkie mecze finałowej serii gier zaplanowano na niedzielę, 9 czerwca na godzinę 17:00.

Wyniki 21. kolejki Orlen Ekstraligi:

Górnik Łęczna - Rekord Bielsko-Biała 0:1 (0:0) 0:1 - Roksana Gulec 66'

Medyk Polomarket Konin - TME SMS Łódź 2:3 (1:1) 1:0 - Patrycja Ziemba 41' 1:1 - Oliwia Domin 45+1' - z karnego 1:2 - Jana Staszkowa 76' 1:3 - Patrycja Balcerzak 84' 2:3 - Omowymi Oshobukola 86'

Pogoń Szczecin - Pogoń Dekpol Tczew 3:0 (1:0) 1:0 - Zoe Maxwell 18' 2:0 - Emilia Zdunek 68' 3:0 - Jaylen Crim 84'

Stomilanki Olsztyn - UJ Kraków 1:0 (1:0) 1:0 - Gabriela Kędzia 27' - z karnego

Czarni Antrans Sosnowiec - AP Orlen Gdańsk 2:0 (1:0) 1:0 - Klaudia Miłek 7' 2:0 - Amelia Chmura 73'

GKS Katowice - Śląsk Wrocław 2:1 (2:1) 0:1 - Marcelina Buś 5' 1:1 - Klaudia Maciążka 17' 2:1 - Joanna Olszewska 40'