Godne pożegnanie Ruchu Chorzów z PKO Ekstraklasą

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP / PAP/Michał Meissner / Tomasz Foszmańczyk (z prawej) zakończył piłkarską karierę

W meczu kończącym sezon PKO Ekstraklasy zdegradowany Ruch Chorzów 2:0 pokonał Cracovię. Obydwie bramki zdobył Soma Novothny. Goście potyczkę kończyli w dziesiątkę.

W tym artykule dowiesz się o:

Ruch Chorzów po roku żegnał się z ligową elitą. W pożegnalnym spotkaniu rywalem Niebieskich była spokojna utrzymania, ale zawiedziona sezonem Cracovia.

Trenerzy gospodarzy musieli postawić w meczu na kilku młodzieżowców. Ruch chcąc uniknąć kary za niewypełnienie limitu i jednocześnie walcząc o jak najlepszą pozycję w Pro Junior System musiał stawiać na graczy, którzy wcześniej nie grali zbyt wiele. Stąd też na boisku pojawili się Bartłomiej Barański i Filip Wilak. Z młodych jedynie Tomasz Wójtowicz od kilku sezonów ma pewne miejsce w jedenastce chorzowian.

W meczu w premierowej odsłonie długo niewiele się działo. Najpierw zaatakowała Cracovia, ale nie była w stanie zbyt wiele zdziałać. W 12. minucie boisko opuścił, kończący karierę, Tomasz Foszmańczyk.

Z murawy przez długie minuty wiało nudą. Dopiero w 41. minucie niemal dziewiętnaście tysięcy kibiców poderwało się na moment. Miłosz Kozak z ok. 16 metrów. Piłka zakręcała, ale ostatecznie minęła bramkę.

Przed przerwą Ruch zdołał zadać cios. Kiedy wszyscy czekali na gwizdek kończący 1. połowę Kozak z lewej strony dośrodkował z rzutu wolnego, a Soma Novothny uderzeniem głową pokonał Lukasa Hrosso. Węgier po trafieniu popędził w kierunku ławki, gdzie bramkę zadedykował Tomaszowi Foszmańczykowi.

Po zmianie stron Cracovia starała się szukać remisu. Goście mieli problemy z kreowaniem okazji. Udało się w 56. minucie, kiedy do piłki przed polem karnym dopadł Jani Atanasov, strzał poszybował metr ponad bramką. W odpowiedzi kilka razy zrobiło się groźnie pod bramką Pasów. Chorzowianie nie byli w stanie oddać celnego uderzenia.

Minuty płynęły, ataki gości były dość przewidywalne i chorzowianie nie mieli problemów z ich przerywaniem. Od 71. minuty Niebiescy mieli ułatwione zadanie. Z boiska wyleciał Skovgaard, który uderzył w twarz Novothnego.

Kwadrans przed końcem potyczka została przerwana na kilka minut. Po odpaleniu środków pirotechnicznych widoczność była ograniczona.

W 79. minucie mecz powinien zamknąć Łukasz Moneta. Rezerwowy z dwóch metrów głową przestrzelił, a przed sobą miał tylko bramkarza. Chwilę później strzał z ostrego Tomasza Wójtowicza odbił Hrosso. Minęło kilkadziesiąt sekund i golkiper gości został ponownie bohaterem swojej drużyny broniąc dwie próby z bliska Novothnego, kolejna poprawka Bartłomieja Barańskiego minęła bramkę!

Niebiescy do końca szukali drugiej bramki i w 90. minucie, chwilę po odśpiewaniu przez kibiców hymnu, zamknęli potyczkę. Michał Feliks podał do Novothnego, a ten w sytuacji sam na sam zdobył bramkę. Na kolejne gole Ruchu Chorzów w PKO Ekstraklasie trzeba będzie poczekać co najmniej rok. Do zobaczenia Niebiescy!

Ruch Chorzów - Cracovia 2:0 (1:0) 1:0 - Soma Novothny 45+4' 2:0 - Soma Novothny 90'

Ruch Chorzów: Dante Stipica - Patryk Stępiński, Szymon Szymański (38' Maciej Sadlok), Josema - Robert Dadok (77' Michał Feliks), Filip Starzyński, Tomasz Foszmańczyk (12' Bartłomiej Barański), Tomasz Wójtowicz - Filip Wilak (77' Łukasz Moneta), Miłosz Kozak (77' Mateusz Bartolewski) - Soma Novothny.

Cracovia: Lukas Hrosso - Virgil Ghita, Andreas Skovgaard, Kamil Glik, Paweł Jaroszyński - Jani Atanasov (65' Takuto Oshima), Karol Knap (65' Patryk Sokołowski) - Filip Rózga (65' Cornel Rapa), Michał Rakoczy, Patryk Makuch (57' Mikkel Maigaard) - Benjamin Kallman (84' Mateusz Bochnak).

Żółte kartki: Novothny, Feliks (Ruch) oraz Sokołowski (Cracovia).

Czerwona kartka: Skovgaard (Cracovia) /za uderzenie rywala, 71'/.

Sędzia: Damian Kos (Gdańsk).

Widzów: 18 394.

Źródło artykułu: WP SportoweFakty