Czterech zagrożonych w walce o utrzymanie. Oto wszystkie scenariusze na ostatnią kolejkę

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Jedno spadkowe miejsce i cztery drużyny, które chcą go uniknąć. Walka o utrzymanie w PKO Ekstraklasie będzie na finiszu wyjątkowo zacięta.

Korona Kielce, Warta Poznań, Puszcza Niepołomice i Radomiak Radom - jeden z tych zespołów opuści elitę, dołączając do Ruchu Chorzów i ŁKS Łódź, które straciły szansę na uratowanie bytu już wcześniej.

Spośród czterech zagrożonych, tylko Korona nie jest zależna wyłącznie od siebie. Do utrzymania bezwzględnie potrzebuje wyjazdowego zwycięstwa z Lechem Poznań, ale musi też liczyć na to, że nie wszystkie drużyny znajdujące się przed nią zdołają uciec na bezpieczną odległość.

Przy remisie lub porażce w Poznaniu, kielczanie na pewno spadną z PKO Ekstraklasy. Przy wygranej natomiast spadną z niej w następujących sytuacjach: 1. wygrana Warty, wygrana Puszczy, wygrana Radomiaka 2. wygrana Warty, wygrana Puszczy, remis Radomiaka 3. remis Warty, wygrana Puszczy, wygrana Radomiaka 4. remis Warty, wygrana Puszczy, remis Radomiaka

W dwóch ostatnich wariantach decydować będzie bilans meczów bezpośrednich między Wartą a Koroną. Warta ma lepszy i jeśli te zespoły zakończyłyby zmagania z równą liczbą punktów (38), wyżej byliby klasyfikowani poznaniacy.

Na przeciwnym biegunie niż Korona jest Radomiak. On ma najłatwiejszą sytuację. Jeśli w domowym starciu z Widzewem Łódź wywalczy chociaż remis, wypisze się z walki o utrzymanie. Spaść może natomiast w trzech wariantach, gdy przegra: 1. wygrana Korony, wygrana Warty, wygrana Puszczy (Radomiak spadłby za Koronę przez gorszy bilans bezpośrednich spotkań) 2. wygrana Korony, remis Warty, wygrana Puszczy (decydowałaby mała tabela z udziałem Korony, Warty i Radomiaka, w której Radomiak ma najgorszy bilans) 3. wygrana Korony, wygrana Warty, remis Puszczy (decydowałaby mała tabela z udziałem Korony, Puszczy i Radomiaka, w której Radomiak ma najgorszy bilans)

Warta spadnie z PKO Ekstraklasy, jeśli przegra w Białymstoku, a jednocześnie Korona wygra w Poznaniu. "Zieloni" mogą się pożegnać z elitą także w trzech wariantach, jeśli zremisują: 1. wygrana Korony, remis Puszczy, wygrana Radomiaka 2. wygrana Korony, remis Puszczy, remis Radomiaka 3. wygrana Korony, remis Puszczy, przegrana Radomiaka

W każdym z tych trzech wariantów decydowałaby mała tabela, w której drużyna Dawida Szulczka miałaby najgorszy bilans (przez to, że doznała wcześniej dwóch porażek z Puszczą).

Puszcza spadnie z PKO Ekstraklasy, jeśli przegra w Krakowie z Piastem Gliwice i jednocześnie Korona wygra z Lechem, natomiast Warta wygra lub zremisuje z Jagiellonią (wynik Radomiaka nie ma tutaj znaczenia).

Puszcza może spaść także przy własnym remisie. Stanie się tak, jeśli jednocześnie wygra Korona, wygra Warta, a Radomiak zremisuje lub wygra. Wtedy Korona i Puszcza będą mieć po 38 pkt. i zdecyduje lepszy bilans bezpośrednich meczów po stronie kielczan.

Mecz 34. kolejki PKO Ekstraklasy decydujące o utrzymaniu:

Jagiellonia Białystok - Warta Poznań / sob. 25.05.2024 godz. 17.30

Lech Poznań - Korona Kielce / sob. 25.05.2024 godz. 17.30

Puszcza Niepołomice - Piast Gliwice / sob. 25.05.2024 godz. 17.30

Radomiak Radom - Widzew Łódź / sob. 25.05.2024 godz. 17.30

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: co on zrobił?! To może być gol sezonu

Źródło artykułu: WP SportoweFakty