To musi się stać, by Polacy wyszli z grupy na Euro 2024. Jest dodatkowa furtka

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Mateusz Czarnecki
WP SportoweFakty / Mateusz Czarnecki
zdjęcie autora artykułu

Nawet 3. miejsce może dać awans do 1/8 finału Euro 2024. Reprezentacja Polski ma trudną grupę, ale wyjście z niej do fazy pucharowej nie jest zadaniem niewykonalnym. Tłumaczymy zasady obowiązujące Euro 2024.

24 uczestników zostało podzielonych na 6 grup. "Biało-Czerwoni" trafili do grupy D, gdzie ich przeciwnikami będą Holandia (16.06), Austria (21.06) oraz Francja (25.06).

Do 1/8 finału awansują wszyscy liderzy oraz wiceliderzy grup. Będzie to w sumie 12 zespołów, lecz do nich dołączą jeszcze cztery najlepsze ekipy z trzecich miejsc.

Na koniec fazy grupowej utworzona zostanie zbiorcza tabela takich reprezentacji, w której liczyć się będzie liczba punktów, następnie różnica bramek, większa liczba goli strzelonych, większa liczba wygranych meczów, klasyfikacja fair play.

Cztery najwyżej sklasyfikowane zespoły z tej tabeli przejdą do 1/8 finału, zaś pozostałe dwa pojadą do domu.

Istnieje 15 wariantów zestawów drużyn z grup od A do F, które awansują z trzecich miejsc. Każdy ze szczęśliwców zagra z jednym ze zwycięzców w grupach B, C, E i F, lecz ostateczny zestaw par 1/8 finału zależy od tego, który wariant się ostatecznie ziści. Przed fazą grupową nie znamy więc schematu ułożenia pucharowej drabinki.

Od 1/8 finału komplikacje się zakończą i rywalizacja odbywać się będzie systemem pucharowym (przegrywający odpada).

Odkąd mistrzostwa Europy rozgrywane są w składzie 24-drużynowym, największym osiągnięciem "Biało-Czerwonych" jest ćwierćfinał Euro 2016 (i tam porażka z Portugalią). Na Euro 2020 nie udało nam się wyjść z grupy.

Euro 2024 rusza w piątek 14.06. W meczu otwarcia Niemcy zagrają w Monachium ze Szkocją (g. 21).

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: zbliża się Euro, a Glik... Piłkarz pokazał zdjęcia

Źródło artykułu: WP SportoweFakty