Tylko jeden wynik w meczu Holandia - Francja przedłuży nasze nadzieje

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Polska może odpaść z Euro 2024 już w piątek
Getty Images / Polska może odpaść z Euro 2024 już w piątek
zdjęcie autora artykułu

Porażka z Austrią (1:3) oznacza, że Polska może odpaść z Euro 2024 już w piątek, jako pierwszy uczestnik mistrzostw Europy. Tylko jeden wynik w meczu Holandia - Francja przedłuży nadzieje Biało-Czerwonych na pozostanie w turnieju.

W tym artykule dowiesz się o:

Po meczu z Holandią (1:2) pisaliśmy, że Polska jeszcze nigdy nie wyszła z grupy na turnieju rangi mistrzowskiej, który zaczęła od porażki. Więcej TUTAJ. Niestety, wszystko wskazuje na to, że ekipie Michała Probierza nie uda się odgonić "klątwy nieudanej inauguracji".

Porażka z Austrią (1:3) sprawia, że Biało-Czerwoni są już jedną nogą poza Euro 2024. A może się okazać, że już w piątek zostaniemy pierwszym zespołem, który jest już pewny odpadnięcia z turnieju. Wszystko okaże się przed godz. 23.

Wtedy zakończy się drugie spotkanie naszej grupy. Jeśli Holendrzy nie wygrają z Francją, to odpadnięcie Polski stanie się faktem. Wynika to wprost z regulaminu rozgrywek i rezultatów, jakie do tej pory padły w grupie D mistrzostw Europy.

Wtedy nawet zwycięstwo z Francją w 3. kolejce nic nie da Biało-Czerwonym. Bez względu na wszystko, jeśli Holandia nie pokona Francji, i tak zajmiemy ostatnie miejsce w tabeli i po fazie grupowej wrócimy do domu.

WARIANT 1:

Jeśli Holandia zremisuje z Francją, to tabela gr. D po 2. kolejce będzie wyglądała następująco:

MDrużynaMeczePunkty
1.Holandia24
2.Francja24
3.Austria23
4.Polska20

Wówczas, nawet jeśli w 3. kolejce Polska wygra z Francją, a Holandia wygra z Austrią, to Polska zajmie ostatnie miejsce w grupie ze względu na porażkę w meczu bezpośrednim:

MDrużynaMeczePunkty
1.Holandia37
2.Francja34
3.Austria33
4.Polska33

WARIANT 2:

Jeśli Holandia przegra z Francją, to tabela gr. D po 2. kolejce będzie wyglądała następująco:

MDrużynaMeczePunkty
1.Francja26
2.Holandia/Austria23
3.Austria/Holandia23
4.Polska20

Wówczas, nawet jeśli w 3. kolejce Polska wygra z Francją, a Holandia wygra z Austrią albo Austria wygra z Holandią, to przy równej licznie punktów z Austrią albo Holandią Polska i tak zajmie ostatnie miejsce w grupie ze względu na porażkę w meczach bezpośrednich z Austrią i Holandią:

MDrużynaMeczePunkty
1.Francja36
2.Holandia/Austria33
3.Austria/Holandia33
4.Polska33

O kolejności w tabeli grupy w sytuacji, gdy po 3. kolejce dwie lub więcej drużyny będą miały taką liczbę punktów, decyduje: a) większa liczba punktów zdobytych w meczach pomiędzy tymi drużynami b) lepszy bilans zdobytych i straconych bramek w meczach pomiędzy tymi drużynami c) większa liczba bramek zdobytych pomiędzy tymi drużynami d) jeżeli po zastosowaniu kryteriów a-c pozostają drużyny, dla których nie rozstrzygnięto kolejności, kryteria a-c powtarza się z udziałem tylko tych drużyn, jeżeli kolejność jest nierozstrzygnięta, stosuje się dalsze punkty e) lepszy bilans zdobytych i straconych bramek w meczach w grupie f) większa liczba bramek zdobytych we wszystkich meczach w grupie g) mniejsza liczba punktów w klasyfikacji fair play j) pozycja w rankingu eliminacji do turnieju głównego

Źródło artykułu: WP SportoweFakty