Najlepsze na deser. Byli mistrzowie zmierzą się w Betclic I lidze

WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski

Sezon w Betclic I lidze nabrał rozpędu. Od piątku do poniedziałku potrwa już czwarta kolejka. Akurat na jej zakończenie zaplanowane zostało hitowe starcie Wisły Kraków z Ruchem Chorzów.

Hit kolejki przerzucono na jej zakończenie głównie ze względu na zaangażowanie Wisły Kraków w eliminacje europejskich pucharów. Dużo wskazuje na to, że zaangażowanie dobiegające końca. Wisła poniosła porażkę 1:3 w wyjazdowym meczu ze Spartakiem Trnawa i do awansu do czwartej rundy eliminacji Ligi Konferencji Europy potrzebuje zdecydowanego pościgu przy Reymonta.

Biała Gwiazda ma za sobą trzy porażki z rzędu na europejskiej arenie, ponieważ niewiele zdziałała również w poprzednim dwumeczu eliminacji Ligi Europy przeciwko Rapidowi Wiedeń. Seria meczów Wiślaków bez zwycięstwa trwa w sumie od pięciu spotkań, ponieważ w Betclic I lidze zdążyli zremisować bezbramkowo z Polonią Warszawa i przegrać 1:2 ze Zniczem Pruszków.

Początek kolejnej kadencji trenera Kazimierza Moskala w Krakowie przebiega więc opornie. Na razie prowadzona przez niego drużyna poradziła sobie dwukrotnie tylko z KF Llapi Podujevo. Być może coś optymistycznego dla gospodarzy wydarzy się w poniedziałek, kiedy to Biała Gwiazda podejmie Ruch Chorzów.

Kluby odnawiają za sobą relacje po sezonie przerwy, która była spowodowana pobytem Niebieskich w PKO Ekstraklasie. Na poziomie Betclic I ligi ich konfrontacja pozostaje szlagierem. W klasyfikacji medalowej mistrzostw Polski Ruch Chorzów jest drugi za Legią Warszawa, a Wisła Kraków czwarta jeszcze dodatkowo za Górnikiem Zabrze. Tabela wszech czasów? Wisła jest druga, a Ruch czwarty, więc ta klasyfikacja jest tylko potwierdzeniem hitu.

Ruch jest na razie niepokonany po spadku z PKO Ekstraklasy. Na rozpoczęcie sezonu odniósł jak dotąd jedyne zwycięstwo 2:0 z Odrą Opole. Później chorzowianie remisowali 0:0 ze Zniczem Pruszków i 1:1 z Pogonią Siedlce. Na razie przekłada się to na miejsce w środku tabeli. Ruch, tak samo jak Wisła, zamierza liczyć się w grze o powrót do elity.

Niebiescy są niepokonani w starciach z zespołem z Krakowa od sierpnia 2016 roku. Od tego czasu kluby zagrały ze sobą cztery mecze o stawkę i jeden towarzyski. W 2022 roku powalczyły o punkty po blisko sześciu latach przerwy. Mecz przy Reymonta zakończył się remisem 1:1. Później w rewanżu w Chorzowie lepsi 2:0 byli zmierzający po awans gospodarze.

Kolejka potrwa tradycyjnie od piątku do poniedziałku. Już pierwszego dnia zderzą się sąsiadujący w górnej połowie tabeli Arka Gdynia i Znicz Pruszków. W sobotę nieźle zapowiada się potyczka Miedzi Legnica z ŁKS-em Łódź. W niedzielę będzie można zobaczyć w akcji lidera Bruk-Bet Termalicę Nieciecza. Podopieczni Marcina Brosza zdążyli już strzelić 10 goli w trzech wygranych meczach, a ani jednego nie stracili. Czwartym ich rywalem będzie Pogoń Siedlce.