LE: Ateńczycy zdobyli Rzym! Szachtar Donieck za burtą rozgrywek

Po pierwszej turze czwartkowych spotkań 1/16 finału Ligi Europejskiej kolejne 7 zespołów wywalczyły awans do kolejnej rundy rozgrywek. Za burtą pucharu znalazł się triumfator Pucharu UEFA z minionego sezonu, Szachtar Donieck, który w dwumeczu okazał się słabszy od Fulham Londyn.

Maciej Kmita

Do Benfiki Lizbona, która już we wtorek w meczu z Herthą Berlina zapewniła sobie awans do 1/8 finału Ligi Europejskiej, dołączyły zespoły Anderlechtu Bruksela, Panathinaikosu Ateny, Atletico Madryt, Olympique Marsylia , Hamburgera SV, Fulham Londyn i Liverpoolu.

Najgoręcej było w Rzymie, gdzie na Stadio Olimpico Wszechateńczycy nie tylko obronili korzystny wynik z pierwszego meczu, ale po raz drugi po zaciętym pojedynku pokonali Romę 3:2. Początek spotkania doskonale ułożył się dla gospodarzy. Już w 11. minucie prowadzenie dla drużyny Claudio Ranieriego zdobył John Arne Riise. Przewaga Rzymian utrzymywała się niemal przez całą pierwszą połowę, ale potem ateńczycy w odstępie 5 minut strzelili bramki. Najpierw strzałem z rzutu karnego wyrównał Djibril Cisse, po chwili drugą bramkę dołożył Sotiris Ninis, a w doliczonym czasie gry drugie trafienie zanotował Cisse. Błyskawiczne ciosy wyprowadzone przez gości rozbiły Romę, która po przerwie odpowiedziała tylko kontaktowym golem Daniele De Rossiego.

Podobnie gorzką pigułkę, co kibice Romy musieli przełknąć także fani Galatasaray. Na Ami Sami Yen przez ponad godzinie utrzymywał się bezbramkowy remis, promujący do kolejnej rundy gospodarzy. W 63. minucie jednak Simao dał prowadzenie Atletico Madryt. Trzy minuty później do wyrównania doprowadził Abdulkader Keita. Od 82. minucie Turcy grali w osłabieniu, bowiem drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną kartkę otrzymał Caner Erkin. Kiedy wydawało się, że do rozstrzygnięcia sprawy awansu potrzebna będzie dogrywka, dał znać o sobie Diego Forlan. Urugwajski snajper w 90. minucie gry w polu karnym rywali uwolnił się spod opieki obrońcy i strzałem w długi róg dał zwycięstwo Rojiblancos.

Na stadionie Phillipsa w Eindhoven PSV błyskawicznie odrobił straty z pierwszego meczu w Hamburgu. Już w 2. minucie gry Ola Toivonen dał prowadzenie gospodarzom. Kolejne trafienie przybliżające zespół Franka Ruttena do awansu zanotował w 43. minucie Balazc Dzsudzsak. Węgier pokonał Franka Rosta kapitalnym strzałem z rzutu wolnego z ok. 35 metrów. Druga część gry rozpoczęła się znakomicie tym razem dla gości z Niemiec. Kilkadziesiąt sekund po wznowieniu gry kontaktową bramkę zdobył Mladen Petric. 10 minut później z czerwoną kartką z boiska wyleciał Dzsudzsak, ale już w 74. minucie szanse się wyrównały, bowiem "czerwień" zobaczył Guy Demel. W 79. minucie sprawę awansu na korzyść Hamburgu przesądził Piotr Trochowski, który pewnym strzałem z rzutu karnego pokonał Andreasa Issaksona. Rozpaczliwie atakujący gospodarze zdołali strzelić jeszcze trzecią bramkę, ale trafienie Danny'ego Koeversmansa było jedynie lekką osłodą goryczy odpadnięcia z Ligi Europejskiej.

Na 1/16 finału swój udział w pucharze zakończyli także jedni z faworytów do triumfu w pierwszej edycji rozgrywek, Szachtar Donieck. Jesiennymi występami w fazie grupowej Ukraińcy udowadniali, że trzeba w nich upatrywać majowych finalistów pucharu, tymczasem podopieczni Mircei Lucescu nie potrafili przejść Fulham Londyn. Po porażce 1:2 w pierwszym meczu w Londynie, w rewanżu nad Donbas Arenie zespół Mariusza Lewandowskiego jedynie zremisował z Cottagers i wyleciał za burtę rozgrywek. Polak cały mecz przesiedział na ławce rezerwowych.

Planowe zwycięstwa pieczętujące awans do czołowej "16" zanotowali Anderlecht Bruksela, Olympique Marsylia i Liverpool, które bez problemów poradziły sobie odpowiednio z Athletic Bilbao, FC Kopenhaga i Urineą Urziceni.