Ligue 1: Sensacja na Stade Velodrome, mistrz Francji przegrał z beniaminkiem

Już w pierwszej kolejce rozgrywek Ligue 1 kibice byli świadkami dużej niespodzianki. Mistrz Francji - Olympique Marsylia na własnym stadionie musiał uznać wyższość beniaminka z Caen. Tymczasem AJ Auxerre z Ireneuszem Jeleniem w składzie zremisowało z FC Lorient.

Piotr Robaczyński

Od bolesnej porażki sezon rozpoczął Olympique Marsylia. Chyba nikt nie przypuszczał, że na Stade Velodrome będzie musiał uznać wyższość beniaminka. Piłkarze SM Caen nie przestraszyli się faworyzowanego rywala i choć nie byli stroną przeważającą, w 52. minucie zdołali objąć prowadzenie po golu Nicolasa Seube. Po utracie gola mistrz Francji rzucił się do ataku i zdołał wyrównać, Alexisa Thebaux pokonał niechciany w Marsylii Mamadou Samassa, który w drugiej połowie zmienił Mathieu Valbuenę. Wydawało się, że gospodarze pójdą za ciosem i udokumentują przewagę kolejnym trafieniem, ale w 85. minucie po błędzie defensorów OM szalę zwycięstwa na korzyść Caen przechylił Youssef El-Arabi.

Cztery gole obejrzeli kibice na Stade l'Abbé-Deschamps, gdzie Auxerre podejmowało FC Lorient. Wyjątkowo wyrównany pojedynek zakończył się sprawiedliwym podziałem punktów. W zespole AJA przez 87 minut na boisku przebywał Ireneusz Jeleń, ale pierwszoplanowe role odegrali inni zawodnicy. Benoit Pedretti strzelił gola i przyczynił się do drugiego trafienia, pierwszą bramkę w barwach Auxerre strzelił sprowadzony z Le Mans Anthony Le Tallec. Goście odpowiedzieli celnymi uderzeniami Sigamary Diarry oraz Arnolda Mvuemby, na tablicy ostatecznie widniał wynik 2:2. Dariusz Dudka cały mecz obejrzał z ławki rezerwowych.

Ciekawie zapowiadała się konfrontacja Rennes z Lille OSC, oba zespoły powinny w tym sezonie walczyć przynajmniej o prawo gry w europejskich pucharach. Na Stade de la Route de Lorient fani obejrzeli ciekawy, wyrównany pojedynek. Długo na prowadzeniu utrzymywali się gospodarze, w 24. minucie na listę strzelców wpisał się Ismael Bangoura, ale w drugiej połowie remis dla drużyny Ludovica Obraniaka uratował Moussa Sow, który jeszcze w poprzednim sezonie bronił barw Rennes. Dla reprezentanta Polski, którego przyszłość w Lille wciąż stoi pod znakiem zapytania, zabrakło miejsca w wyjściowej jedenastce. Obraniak w 78. minucie zastąpił strzelca gola na wagę punktu.

Od zwycięstwa sezon rozpoczęli piłkarze Paris Saint Germain. Wzmocniony w trakcie letniego okienka transferowego stołeczny klub ograł na Parc des Princes AS Saint Etienne 3:1. Udany debiut w barwach PSG zanotował pozyskany z AS Monaco Nene. Brazylijczyk strzelił jedną z bramek i przyczynił się do zasłużonego zwycięstwa podopiecznych Antoine Kombouare.

1. kolejki do udanych nie zaliczą pozostałe zespoły beniaminków. Zawodnicy AC Arles przegrali z FC Sochaux 1:2, a Stade Brest mimo ambitnej walki nie zdołało wywieźć korzystnego rezultatu z Tuluzy.

Zawiódł także Olympique Lyon, piłkarze Les Gones tylko zremisowali na Stade Gerland z AS Monaco. Wicemistrz Francji zdołał regularnie przedostawać się pod bramkę przeciwnika, ale mimo wyraźnej dominacji nie strzelił chociażby jednego gola.