Sprzedano stadion, na którym przegrali naziści

Holding Golden House kupił za milion euro stadion kijowskiego Startu, na którym w 1942 roku ekipa złożona z lokalnych zawodników pokonała 5:3 żołnierzy III Rzeszy. Mecz stał się kanwą dla słynnego filmu "Ucieczka dla zwycięstwa" z udziałem Pelé, Deyny i Stallone.

W filmie sędzia nie uznał w końcówce dyskusyjnego gola dla jeńców, a Stallone jako bramkarz obronił w ostatniej minucie rzut karny. Mecz "filmowy" miał miejsce w Paryżu, ale historia została zaczerpnięta z Kijowa. Do dziś nie wiadomo co tak naprawdę stało się z aresztowanymi po zwycięstwie nad nazistami Ukraińcami (ośmiu miało trafić do niewoli, a co najmniej trzech rozstrzelano).

"Ucieczka do zwycięstwa" powstała w 1981 roku. 19 lat wcześniej na ekrany weszły dwa filmy traktujące o meczu z 1942 roku: radziecka "Trzecia część" (brak danych na temat dystrybucji w Polsce) oraz węgierskie "Dwie połowy w piekle".