Stranieri z ekstraklasy: Gole Suworowa i Sernasa, asysta Kirma

Minął tydzień przeznaczony na spotkania reprezentacyjne w ramach eliminacji mistrzostw Europy 2012, młodzieżowych mistrzostw Europy 2011, Pucharu Narodów Afryki 2012 oraz gry towarzyskie. Na mecze te powołanych zostało 20 zawodników na co dzień występujących w polskiej ekstraklasie. Ostatecznie wystąpiło 15 z nich, a niektórzy odegrali w swoich zespołach główne role.

Maciej Kmita

Najmilej zgrupowanie swojej reprezentacji będzie wspominał pomocnik Cracovii, Aleksandr Suworow. 23-letni Mołdawianin w piątkowym meczu z Finlandią pojawił się na placu gry po przerwie i najpierw kapitalnym uderzeniem z rzutu wolnego otworzył wynik, a następnie asystował przy golu Anatolija Dorosza na 2:0. Dobrym występem w Kiszyniowie Suworow wywalczył sobie miejsce w wyjściowym składzie na pojedynek z Węgrami. Mołdawia tym razem uległa rywalom 1:2, ale honorowego gola zdobył Suworow. To 2. i 3. gol pomocnika Pasów w drużynie narodowej. Być może dobra gra w kadrze i trafienia w meczach międzypaństwowych pomogą Suworowowi przekonać do siebie Rafała Ulatowskiego, który w tym sezonie jeszcze ani nie razu skorzystał z jego usług w czasie meczów ligowych.

Nie mniej powodów do radości miał napastnik Widzewa Łódź, Darvydas Sernas. 26-letni piłkarz w 26. minucie strzałem głową zdobył gola, który przesądził o zwycięstwie Litwy we wtorkowym wyjazdowym spotkaniu z Czechami. Oprócz Sernasa w meczu tym wystąpiło trzech innych zawodników z polskiej ligi: Andrius Skerla i Tadas Kijankas z Jagiellonii Białystok oraz kolega klubowy Sernasa, Mindaugas Panka. Trzy dni wcześniej Litwini zremisowali ze Szkocją, z którą teraz współdzielą fotel lidera eliminacyjnej grupy I.

Również Andraż Kirm miał wymierny wpływ na wywalczenie przez Słowenię pierwszych punktów w kwalifikacjach. Skrzydłowy krakowskiej Wisły (gdzie podobnie jak Suworow w Cracovii, jest rezerwowym) wystąpił od 1. minuty w spotkaniach z Irlandią Północną (0:1) i Serbią (1:1). W tym drugim meczu popisał się asystą z głębi pola przy dającym prowadzenie golu Milivoje Novakovicia.

Dwóm zagranicznym zawodnikom z polskiej ligi nie udało się dotrzeć na zgrupowania reprezentacji. Mowa tu o Saidim Ntibazonkizie oraz Coście Nhamoinesu. Burundyjski skrzydłowy Cracovii z powodu kontuzji mięśnia dwugłowego musiał zrezygnować z udziału w meczu przeciwko Beninowi, a obrońcę Zagłębia Lubin w Polsce zatrzymały sprawy formalne związane z jego pobytem nad Wisłą. Jednak w meczu jego Zimbabwe z Liberią (1:1) nie zabrakło polskiego akcentu. 86 minut w drużynie Zimbabwe rozegrał napastnik Polonii Bytom, Clemence Matawu.

Nie były to udane dni dla młodzieżowych reprezentantów grających w Polsce. W piątek i we wtorek rozgrywane były ostatnie kolejki eliminacji do młodzieżowych mistrzostw Europy 2011. Awansu na turniej, który odbędzie się w Danii nie wywalczył żaden zespół z przedstawicielem polskiej ligi w składzie. Najbliżej udziału w barażach o grę na turnieju finałowym była Słowacja z Erikiem Czikoszem z Wisły Kraków i Marianem Jarabicą z Cracovii. Jednak młodzi Słowacy w decydującym spotkaniu przegrali u siebie z rówieśnikami z Norwegii aż 1:4. W spotkaniu tym wystąpił tylko Czikosz. Jarabica, który dotychczas był podstawowym zawodnikiem zespołu Borisa Kitki, nie znalazł się w kadrze meczowej.

Bez powodzenia w kwalifikacjach do młodzieżowego czempionatu grali również Mirko Ivanovski z Arki Gdynia, Gordan Bunoza z krakowskiej Wisły oraz Vytautas Andriuskevicius z Lechii Gdańsk.

Costa Nhamoiesu (Zagłębie Lubin, Zimbabwe A):
el. PNA: Liberia - Zimbabwe (1:1) - powołany, ale nie wziął udziału w zgrupowaniu ze względu na formalności związane z pobytem w Polsce.