Puchar Ligi Francuskiej: Awans AJ Auxerre i Lille OSC, grali Polacy

W środę osiem zespołów walczyło o prawo gry w 1/4 finału Pucharu Ligi Francuskiej. Do kolejnej rundy awansowały kluby z najwyższej klasy rozgrywkowej. AJ Auxerre i Lille OSC wysoko pokonały niżej notowanych rywali.

Piotr Robaczyński

W niedzielę piłkarze AJ Auxerre po dobrym meczu pokonali Paris Saint Germain 3:2. Tym razem znów popisali się skutecznością i wysoko wygrali z trzecioligową Bastią 4:0. Trener Jean Fernandez dokonał wielu roszad w składzie i szansę gry otrzymali piłkarze, którzy w Ligue 1 przeważnie oglądają mecze z ławki rezerwowych. Przez 90 minut na boisku przebywał Dariusz Dudka, a dwa gole strzelił Frederic Sammaritano, pozyskany latem z Vannes OC 24-letni Francuz po raz pierwszy zagrał w wyjściowej jedenastce AJA.

Niżej notowanemu rywalowi nie dali szans także zawodnicy Lille OSC. Drużyna Ludovica Obraniaka (reprezentant Polski rozegrał cały mecz), wyeliminowała SM Caen. Gospodarze wygrali 4:1, trzy gole strzelili gdy przeciwnik grał już w osłabieniu. W 36. minucie drugą żółtą kartkę obejrzał Benjamin Nivet.

Do kolejnej rundy awansował też mistrz Francji, Olympique Marsylia stoczył zacięty bój z trzecioligową drużyną EA Guingamp. Trener OM Didier Deschamps desygnował do gry w tym spotkaniu tylko czterech podstawowych zawodników, jeden z nich - 20-letni napastnik Andre Ayew strzelił gola na wagę zwycięstwa. Z dobrej strony pokazał się rezerwowy bramkarz Elinton Andrade, który dwukrotnie w trudnej sytuacji uratował zespół przed stratą gola.

W ostatnim meczu 1/8 finału zmierzyły się Olympique Lyon i Paris Saint Germain. Choć szkoleniowiec stołecznego klubu potraktował ten pojedynek wyjątkowo poważnie i dokonał niewielu zmian w zestawieniu, Paryżanie przez kilkadziesiąt minut przegrywali z grającą w rezerwowym składzie drużyną wicemistrza Francji. Zdołali jednak wyrównać tuż przed końcowym gwizdkiem sędziego, a w dogrywce przechylili szalę zwycięstwa na swoją stronę.