Polacy w ligach zagranicznych

Spośród polskich piłkarzy grających w czołowych i mniej znaczących ligach zagranicznych bramki zdobyli: Robert Lewandowski, Kuba Błaszczykowski (Borussia Dortmund), Bartłomiej Grzelak (Sibir Nowosybirsk), Łukasz Szukała (Gloria Bistriţa), Tomasz Gruszczyński (Football 1991 Dudelange), Łukasz Sosin (Áris Lemessoú) oraz Marcus Piossek (Rot Weiss Ahlen). Czerwoną kartkę otrzymał Grzegorz Krychowiak (Stade de Reims Champagne). Na wszystkich boiskach europejskich ujrzeliśmy 32 Polaków.

Mateusz Kołtoniak

Robert Lewandowski i Jakub Błaszczykowski zdobyli bramki w meczu z Hannover 96 4:0 (1:0). Obydwaj zawodnicy pojawili się w 75. minucie spotkania. Polski napastnik wpisał się na listę strzelców w 81. minucie meczu, asystę zaliczył Błaszczykowski, co było jego trzecim trafieniem w tym sezonie. Były zawodnik Wisły Kraków wpisał się na listę strzelców w doliczonym czasie spotkania, co dla polskiego reprezentanta było drugim golem w obecnym sezonie. Pełne 90 minut w barwach Borussii rozegrał Łukasz Piszczek, który w 33. minucie został ukarany żółtą kartką. 25-letni obrońca asystował przy drugim golu dla swojego zespołu.

Bartłomiej Grzelak zdobył bramkę w meczu z Zenitem Sankt Petersburg 2:5 (2:2). 29-letni napastnik wpisał się na listę strzelców w 8. minucie spotkanie, co dla byłego zawodnika Legii Warszawa było to trzecie trafienie w obecnym sezonie. Grzelak zagrał przez pełne 90 minut. Całe spotkanie w barwach gospodarzy rozegrał także inny Polak - bramkarz Wojciech Kowalewski.

Polski obrońca Łukasz Szukała strzelił bramkę w meczu z Gazem Metanem Mediaş 1:2 (0:1). Były zawodnik Alemannii Aachen rozegrał całe spotkanie, wpisując się na listę strzelców w 84. minucie meczu.

Tomasz Gruszczyński zdobył bramkę w spotkaniu przeciwko FC RM Hamm Benfica 4:2 (4:0). Polski napastnik rozegrał całe spotkanie, wpisując się na listę strzelców w 45. minucie meczu. Dla Gruszczyńskiego było to trzecie trafienie w obecnym sezonie.

Łukasz Sosin zdobył bramkę w meczu przeciwko AS Othéllos Athiénou 1:1 (1:1). Polski napastnik rozegrał 90 minut, wpisując się na listę strzelców w 44. minucie spotkania. Dla piłkarza Árisa Lemessoú było to szóste trafienie ligowe.

Marcus Piossek strzelił gola w meczu przeciwko SSV Jahn Regensburg 2:1 (0:0). Polski pomocnik grał do 90. minuty, kiedy zmienił go Cihan Özkara, wpisując się na listę strzelców w 48. minucie spotkania. Dla Piosska było to piąte trafienie ligowe. Przez 90 minut na boisku przebywał natomiast David Blacha.

Grzegorz Krychowiak został ukarany czerwoną kartką w meczu przeciwko Angers SCO 2:0 (1:0). Polak, który grał od początku spotkania, musiał opuścić plac gry w 88. minucie.

Występy Polaków w ligach zagranicznych:

Anglia

Premier League

Łukasz Fabiański (Arsenal Londyn) - 90 minut w meczu ligowym z Newcastle (0:1)
Wojciech Szczęsny (Arsenal Londyn) - rezerwowy w meczu ligowym z Newcastle (0:1)
Tomasz Kuszczak (Manchester United) - rezerwowy w meczu ligowym z Wolves (2:1)

Championship
Radosław Majewski (Nottingham Forest) - rezerwowy w meczu ligowym z Watford (1:1)
Tomasz Cywka (Derby County) - 90 minut i dwie asysty w meczu ligowym z Portsmouth (2:0)

League One
Paweł Abbott (Charlton Athletic) - od 46. minuty w meczu Pucharu Anglii z Barnet (0:0)
Bartosz Białkowski (Southampton) - rezerwowy w meczu Pucharu Anglii z Shrewsbury (2:0)
Artur Krysiak (Exeter City) - 90 minut w meczu Pucharu Anglii z Bury (0:2)

League Two
Bartosz Fogler (Crewe Alexandra) - poza kadrą w meczu Pucharu Anglii z Tamworth (1:2)

Belgia

Jupiter League

Marcin Wasilewski (Anderlecht Bruksela) - poza kadrą w meczu ligowym z Club Brugge (2:2)

Cypr

Protathlima A

Grzegorz Rasiak (AÉL Limassol) - od 81. minuty w meczu ligowym z AEK Larnaca (1:2)
Arkadiusz Malarz (AÉL Limassol) - nie wystąpił w meczu ligowym z AEK Larnaca (1:2)
Kamil Kosowski (FC Apóllon) - od 72. minuty w meczu ligowym z Ermis (2:2)

II liga
Łukasz Sosin (Áris Lemessoú) - 90 minut i bramka w meczu ligowym z AS Othéllos Athiénou (1:1)

Czechy

II liga

Mateusz Słodowy (FK Viktoria Žižkov) - do 75. minuty w meczu ligowym z Hlučín (4:3)
Adam Mójta (FK Viktoria Žižkov) - 90 minut w meczu ligowym z Hlučín (4:3)
Marcin Kajca (FK Viktoria Žižkov) - poza kadrą w meczu ligowym z Hlučín (4:3)

Francja

Ligue 1

Ireneusz Jeleń (AJ Auxerre) - ze względu na uraz nie wystąpił w meczu ligowym z Sochaux (1:1)
Dariusz Dudka (AJ Auxerre) - 90 minut w meczu ligowym z Sochaux (1:1)
Ludovic Obraniak (LOSC Lille Métropole) - od 67. minuty w meczu ligowym z Brest (3:1)

Ligue 2
Grzegorz Krychowiak (Stade de Reims Champagne) - do 88. minuty i czerwona kartka w meczu ligowym z Angres (2:0)

Grecja

Alpha Ethniki

Robert Szczot (AÓ Iraklís Saloniki) - do 68. minuty w meczu ligowym z Xanthi (2:2)

Hiszpania

Primera Division

Jerzy Dudek (Real Madryt) - rezerwowy w meczu ligowym z Atletico Madryt (2:0)

Holandia

Eredivisie

Przemysław Tytoń (Roda JC Kerkrade) - 90 minut w meczu ligowym z Feyenoord (1:1)
Mateusz Prus (Roda JC Kerkrade) - rezerwowy w meczu ligowym z Feyenoord (1:1)
Paweł Wojciechowski (Willem II Tilburg) - poza kadrą w meczu ligowym z Venlo (1:4)

Eerste Divisie
Michał Janota (DVV Go Ahead Eagles) - do 78. minuty i asysta w meczu ligowym z Fortuna Sittard (3:0)

Luksemburg

Tomasz Gruszczyński (Football 1991 Dudelange) - 90 minut i bramka w meczu ligowym z RM Hamm Benfica (4:2)

Niemcy

Bundesliga

Jakub Błaszczykowski (Borussia Dortmund) - od 75. minuty, bramka oraz dwie asysty w meczu ligowym z Hannoverem (4:0)
Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund) - 90 minut, asysta i żółta kartka w meczu ligowym w meczu ligowym z Hannoverem (4:0)
Robert Lewandowski (Borussia Dortmund) - od 75. minuty i bramka w meczu ligowym z Hannoverem (4:0)
Adam Matuszczyk (FC Köln) - 90 minut w meczu ligowym z Nurnberg (1:3)
Tomasz Bobel (Bayer Leverkusen) - poza kadrą w meczu ligowym z Kaiserslautern (3:1)
Sebastian Boenisch (Werder Brema) - ze względu na rehabilitację nie wystąpił w meczu ligowym z VfB Sttutgart (0:6)
Alan Stulin (1.FC Kaiserslautern) - poza kadrą w meczu ligowym z Bayerem (1:3)

2. Bundesliga
Tomasz Zdebel (TSV Alemannia Aachen 1900) - od 63. minuty i żółta kartka w meczu ligowym z Munchen 1860 (1:2)
Markus Brzenska (Energie Cottbus) - poza kadrą w meczu ligowym z Inglostadt (2:1)

3. Liga
Marcus Piossek (Rot Weiss Ahlen) - do 90. minuty, bramka i żółta kartka w meczu ligowym z SSV Jahn Regensburg (2:1)
David Blacha (Rot Weiss Ahlen) - 90 minut w meczu ligowym z SSV Jahn Regensburg (2:1)

Norwegia

Adeccoligaen

Piotr Leciejewski (Sogndal IL) - poza kadrą w meczu ligowym z Ranheim (2:2)

Rosja

Premier Liga

Marcin Kowalczyk (Dynamo Moskwa) - rezerwowy w meczu ligowym z FK Rostov (1:1)
Wojciech Kowalewski (Sibir Nowosybirsk) - 90 minut w meczu ligowym z Zenitem (2:5)
Bartłomiej Grzelak (Sibir Nowosybirsk) - 90 minut i bramka w meczu ligowym z Zenitem (2:5)

Rumunia

Łukasz Szukała (Gloria Bistriţa) - 90 minut i bramka w meczu ligowym z Gaz Metan (1:2)

Szkocja

Łukasz Załuska (Celtic Glasgow) - rezerwowy w meczu ligowym z Aberdeen (9:0)
Dawid Kucharski (Heart of Midlothian) - poza kadrą w meczu ligowym z Hibernian (2:0)
Adrian Mrowiec (Heart of Midlothian) - 90 minut w meczu ligowym z Hibernian (2:0)

Turcja

Süper Lig

Arkadiusz Głowacki (Trabzonspor Kulübü) - ze względu na kontuzję nie wystąpił w meczu ligowym z Galatasaray (2:0)
Marcin Kuś (İstanbul Büyükşehir Belediyespor Kulübü) - poza kadrą w meczu ligowym z Sivasspor (4:0)
Michał Żewłakow (MKE Ankaragücü SK) - do 73. minuty w meczu ligowym z Gaziantepspor (0:2)

Ukraina

Premier-liha

Paweł Hajduczek (Metałurh Zaporoże) - do 90. minuty w meczu ligowym z Arsenał Kijów (2:1)
Mariusz Lewandowski (PFK Sewastopol) - 90 minut w meczu ligowym z Zoria (0:1)

Włochy

Seria A

Artur Boruc (AC Fiorentina) - 90 minut i żółta kartka w meczu ligowym z Chievo (1:0)
Kamil Glik (US Città di Palermo) - poza kadrą w meczu ligowym z Genoa (1:0)