Puchar Ligi Francuskiej: Awans AJ Auxerre, gol Dudki

W pierwszym meczu 1/4 finału Pucharu Ligi Francuskiej zmierzyły się AJ Auxerre i AS Saint Etienne. Szkoleniowcy potraktowali ten pojedynek poważnie i nie dokonali wielu roszad w składzie. Awans do kolejnej rundy zapewnili sobie gospodarze.

Piotr Robaczyński

Początek spotkania należał do Auxerre, podopieczni Jeana Fernandeza regularnie przedzierali się w okolicę pola karnego St Etienne, rywal ograniczał się do sporadycznych kontrataków. Dariusz Dudka, który pojawił się na boisku w wyjściowej jedenastce, koncentrował się na defensywie i przemieścił się pod bramkę Les Verts tylko dwukrotnie, przy okazji stałych fragmentów gry.

W 15. minucie w po zagraniu Roy'a Contouta w polu karnym piłkę ręką zatrzymał Sylvain Marchal, sędzia podyktował rzut karny. Jedenastkę na gola zamienił Benoit Pedretti i AJA objęło zasłużone prowadzenie. Goście już chwilę później mieli dogodną okazję do wyrównania, jednak po strzale Bakary'ego Sako poprzeczka uratowała Auxerre przed stratą bramki.

Gospodarze wkrótce mogli podwyższyć prowadzenie, bliski zdobycia gola był uderzający z dystansu Dennis Oliech. Szczęścia zabrakło także graczom St Etienne, w dogodnej sytuacji minimalnie obok słupka piłkę posłał Gonzalo Bergessio. W 27. minucie Jeremiego Janota próbował zaskoczyć Dudka, Polak uderzył jednak niecelnie. Cztery minuty później indywidualną akcję strzałem w poprzeczkę zakończył Contout. Do końca pierwszej połowy na tablicy wyników utrzymał się rezultat 1:0.

Janot po raz drugi musiał wyciągać piłkę z siatki w 49. minucie. Josuha Guilavogui sfaulował w polu karnym Contouta, a rzut karny tym razem skutecznie wykonał Dudka. Goście stracili już chyba wiarę w sukces i nie stwarzali poważnego zagrożenia pod bramką AJA. Najlepszą okazję zmarnował Emmanuel Riviere, który nie trafił w bramkę w sytuacji sam na sam z golkiperem. Zawodnikom St Etienne nie udało im się odwrócić losów spotkania, Auxerre wygrało 2:0 i zagra w 1/2 finału.

AJ Auxerre - AS Saint Etienne 2:0 (1:0)
1:0 - Pedretti (k.) 16'
2:0 - Dudka (k.) 49'

AJ Auxerre: Riou - Dudka, Coulibaly, Mignot, Berthod, Sammaritano (67' Birsa), Pedretti, Langil (46' Chafni), Ndinga, Oliech, Contout (77' Quercia).

Saint Etienne: Janot - Bocanegra, Marchal, Ebondo, Nery, Batlles (74' Saadi), Sako, Landrin, Guilavogui (55' N'Daw), Bergessio (83' Sagna), Riviere.

Żółte kartki: Batlles, Marchal (Saint Etienne).