Puchar Azji: Uzbekistan drugim półfinalistą

Uzbekistan w półfinale Pucharu Azji. Ekipa Vadima Abramova pokonała Jordanię 2:1. Świetną dyspozycją strzelecką popisał się Ulugbek Bakaev, który zdobył obie bramki dla zwycięzców.

Szymon Mierzyński

Uzbecy wywalczyli awans dzięki znakomitemu początkowi drugiej połowy. Już w 46. minucie, po centrze Servera Djeparova z rzutu wolnego, Ulugbek Bakaev wykorzystał bierną postawę obrony i pewnym strzałem głową pokonał Amera Shafiego.

Dużo ładniejsza była bramka na 2:0. Zaledwie trzy minuty później 32-letni napastnik skutecznie wykończył akcję oskrzydlającą swojej drużyny. Tym razem Bakaev w tempo wbiegł w pole karne i trafił do siatki precyzyjnym uderzeniem w krótki róg.

Jordańczycy otrzymali zimny prysznic, jednak nie zamierzali rezygnować z walki o zwycięstwo. W 58. minucie udało im się zdobyć gola kontaktowego. W ogromnym zamieszaniu najwięcej przytomności wykazał Bashar Bani Yaseen, który dopadł do bezpańskiej piłki i dopełnił formalności z trzech metrów.

Podopieczni Adnana Hamada starali się doprowadzić do remisu, lecz wielkiego zagrożenia już nie stworzyli. Narażali się natomiast na kontry i tak naprawdę bliżej było do trzeciej bramki dla Uzbekistanu niż do wyrównania.

W półfinale zespół Vadima Abramova zmierzy się ze zwycięzcą pojedynku Australia - Irak.

Uzbekistan - Jordania 2:1 (0:0)
1:0 - Ulugbek Bakaev 46'
2:0 - Ulugbek Bakaev 49'
2:1 - Bashar Bani Yaseen 58'

Uzbekistan: Ignatiy Nesterov (62' Temur Juraev) - Shavkatjon Mulladjanov, Odil Akhmedov, Sakhob Juraev, Sanjar Tursunov, Timur Kapadze, Azizbek Haydarov, Server Djeparov, Jasur Khasanov (57' Stanislav Andreev), Ulugbek Bakaev, Alexander Geynrikh (70' Anzur Ismailov).

Jordania: Amer Shafi - Suliman Al Salman, Mohammad Monir, Bashar Bani Yaseen, Mohammad Al Dmeiri, Amer Deeb, Bahaa Abdelrahman, Shadi Abu Hashhash (63' Abdallah Deeb), Ahmad Abdelhalim, Hasan Abdel Fattah, Moayad Abukeshek (76' Anas Hijah).

Żółte kartki: Sanjar Tursunov, Ulugbek Bakaev (Uzbekistan) oraz Suliman Al Salman (Jordania).

Sędzia: Abdul Malik (Singapur).